"Пробутват стари GSM-и за нови", извежда на първа страница в. "Стандарт"
На българския пазар се предлагат рециклирани GSM-и, за които търговци не уведомяват по ясен и разбираем начин клиентите си, че не са нови. За това предупреждават от Комисията за защита на потребителите (КЗП). Производителите слагат върху опаковката стикер с надпис "RFB" и "PRE-OWNED", а търговците у нас поставят върху етикетите на телекомуникационните устройства в магазините и на сайтовете си надпис на кирилица "рефърбиш" (от английски "refurbish" - почистен, излъскан), обясняват от КЗП. В повечето случаи думите са лесно разпознаваеми, но Законът за защита на потребителите задължава търговците да предоставят информация за съществените характеристики на предлаганите от тях стоки и на български език, посочват от комисията. На потребителя трябва да бъде разяснено значението на тези думи, тъй като за хора с недобро владеене на английски език или на техническата терминология информацията остава неясна и неразбираема, смятат от КЗП. Потребителите трябва да знаят, че продуктите с надпис "REFURBISHED" и "PRE-OWNED" не са нови и обикновено са пускани на по-ниска цена от нормалната като ремаркетирани или обновени, посочват от КЗП.
Прочети още от в. "Стандарт"
"Масови измами с влогове в КТБ" е заглавиe от в. "Труд"
Почти всички привилегировани депозити в КТБ, които по закон не се защитават от държавата, са изплатени до гарантираните 196 000 лв. Причината - противоречиви указания от БНБ и Фонда за гарантиране на влоговете към квесторите, както и спорни тълкувания на закона от страна на квесторите. Това съобщиха след заседание на временната парламентарна комисия за фалиралата КТБ шефката на комисията Десислава Атанасова и депутатът от ДПС Йордан Цонев.
Десислава Атанасова заяви, че БНБ не само е давала указания на квесторите, но и част от тях са си противоречали: „Ще ви дам пример. Поставени са въпроси, на които веднъж гуверньорът на БНБ Иван Искров е отговорил по един начин, а подуправителят г-жа Кордовска впоследствие е отговорила по друг начин на квесторите на КТБ." Затова парламентарната комисия ще изиска цялата кореспонденция по случая.
Прочети още от в. "Труд"
„Телевизионната наглост на един кмет", пише в. "Капитал Daily"
Черешово топче, блокада на улици и на Подбалканския път, плакати за пред камерите. "Градът на Вазов въстана", обявява патетично репортерът на Нова ТВ пред сградата на общината в Сопот. Причината за "въстанието" е акция на частен съдебен изпълнител, който се опитва да влезе в общината, за да изземе имущество (тук може да видите всичко описано в общината). Поводът е съдебен лист, издаден на консорциума "ГСМ Пауър Инженеринг" за 4,5 млн. лв. заради неизплатени суми за строителството на пречиствателната станция за отпадни води в Сопот.
Кметът Веселин Личев е въздържан, но с трагичен тон съобщава, че ще бъдат взети сървърите на общината, на които се съдържа цялата информация за гражданите и плащанията по различни бюджетни програми. Казва, че общината има финансова корекция върху проекта за станцията от 25%, но пропуските са на старото ръководство на програма "Околна среда" "според мен и според съда". Следва интервю със съдебния изпълнител, който казва, че кметът е тотално некооперативен и комуникира единствено през медиите, като не проявява никакво желание да разреши казуса. На това кметът отговаря със странното "виждате за какво става въпрос". Естествено, никой нищо не вижда, защото целта на тази ПР акция на община Сопот не е да обясни, а да замаскира реалното състояние на нещата. Плачът за "сървърите" и за стола на кмета, който щели да му вземат, прикрива години на нехайство и вероятно на корупция, като прилича доста на изнудване пред камерите на национална телевизия. Да обясним.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„25% от катастрофите са на млади шофьори", пише в. „24 часа"
Фирми менте дават шофьорски изпит след 10 часа кормуване вместо 31
25 процента от катастрофите в България са причинени от млади водачи на пътя.
Това заяви пред "24 часа" Владимир Тодоров, председател на асоциацията на пострадалите при катастрофи. Той обясни, че у нас много фирми за шофьорски курсове са в сивия сектор. Те подбиват цената, като срещу 300 лв. осигуряват вместо нужните 31 часа кормуване едва 10-12.
Прочети още от в. „24 часа"
"Вече всяко дете ще може да се обучава вкъщи" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Обхватът на домашното образование у нас се разширява драстично. В самостоятелна форма на обучение занапред ще могат да се обучават не само деца със здравословни проблеми и с изявени дарби, но и такива, чиито родители са изявили подобно желание. Това решиха депутатите от образователната комисия в НС, след като приеха на 2-ро четене текстове от новия Закон за предучилищното и училищното образование.
И в момента самостоятелната форма на обучение е разрешена от закона, но само за ученици, които поради здравословни причини не могат да посещават училище, което се удостоверява с медицински документ, както и за даровити деца. С новите текстове обаче депутатите от управляващото мнозинство добавиха още две възможности за образованието в домашни условия - за "лица, навършили 16 г." и за деца "в задължителна училищна възраст по желание на учениците и родителите". Както и сега, въпросните ученици ще се подготвят самостоятелно на базата на училищния учебен план, като в края на годината ще полагат изпити по конкретните учебни предмети.
Прочети още от статията на в. "Сега"
"Свалят новите шофьори от мощните коли" четем на първа страница във в. "Монитор"
Новите шофьори да нямат право да карат мощни коли. Това е една от идеите, които обсъждат катаджии и експерти, с която се цели да се намалят жертвите на пътя.
Според дългогодишни пътни полицаи, ако нов и неопитен водач има забрана да кара кола над 100 конски сили, това драстично ще намали катастрофите с млади хора. Идеята е забраната да важи за първите 3 години, след като е получил книжка. Ста¬тис¬тиката е показала, че най-често младите шофьори нямат собствени коли, а карат автомобилите на родителите, които доста често са много мощни. Новият шофьор обаче няма реакции да овладее подобно возило и затова по-често може да се стигне до сериозен пътен инцидент.
Сред другите мерки, за които настояват катаджиите е да се върне обучението на полигон за младите шофьори, както и да се увеличат часовете практика зад волана.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Приходите на българските телекоми бавно се възстановяват", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
БТК продължава да отчита растеж на телеком пазара през първото тримесечие, след като беше единствената компания през изминалата година с подобни резултати в сектора. Лидерът при фиксираните линии продължава да бъде най-голямото телекомуникационно дружество като сумарни приходи, както и да превзема дялове при мобилните абонати от другите играчи. Но надпреварата ще става все по-жестока, след като финансовите отчети и на трите мобилни оператора показаха, че може би пак ще се върнат времената...
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Солидарност+бедност+ несправедливост. Това ли искаме?", пише в. "Сега"
Когато се говори за реформа в пенсионния модел, винаги се набляга на солидарния принцип. Какво обаче означава солидарност? Първото, което му хрумва на човек, е, че ще има хора, които ще са по-дълги периоди без работа - дали защото не са конкурентни на пазара на труда, дали защото са раждали и отглеждали деца, дали защото са гледали болни близки (нарочно тук не включвам получаващите инвалидни пенсии), и те ще са допринесли по-малко за пенсионната система, но ще получават пенсии, макар и по-ниски, докато са живи.
Т.е. солидарност е, когато има хора в нужда, да им помогнеш - в случая да им финансираш част от пенсиите. Тук обаче изниква следващият въпрос: защо трябва да си солидарен, т.е. да помагаш на хора, които не са в нужда?
Прочети още от в. "Сега"
"Емил Хърсев: Фондът трябва да си поиска парите" пише в. „Труд"
- Г-н Хърсев, обяснете още веднъж защо хората, които са имали договори за депозити в КТБ при привилегировани условия, сключени преди 20 юни 2014 г., трябва да върнат парите на държавата?
- Законът за гарантиране на влоговете в банки (чл. 5) изрично казва, че преференциалните влогове не ползват гаранцията, която се дава от държавата. Законът поема защита за всички останали депозити, но не и за тези. Ако държавата по погрешка е възстановила парите на някои депозанти с преференциални условия, те трябва да й върнат получената сума. Това е най-простото нещо.
Прочети още от в. „Труд"
"Под 5% лихва по ипотеките до края на годината", четем във в. "Монитор"
Ипотечният пазар през тази година ще ни изненада с намаление на лихвите на два пъти през годината. В края на годината нивата на лихвите по ипотеки ще са между 4,75 и 5,75%. Това прогнозира вчера председателят на Асоциацията на кредитните консултанти Тихомир Тошев, който беше сред участниците на форума „Шумът на парите".
Тошев посочи, че вече беше регистрирано едно съществено намаление на лихвите по ипотечните кредити през февруари, март и април. По думите му в началото на есента ще има още едно намаление. Очаквам, че в края на тази година ще завършим с лихви по ипотечното кредитиране, близки до средноевропейските, каза Тошев.
Кристофор Павлов, главен икономист на една от най-големите банки у нас прогнозира, че тази година спадът при лихвите за домакинствата ще е по-голям отколкото за корпоративния сектор.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„Десислава Атанасова: От БНБ е имало серия от указания към квесторите, макар да отричат", пише в. „24 часа"
"От БНБ е имало серия от указания към квесторите, а мисля, че имаше обратно твърдение от самото управление на БНБ. Оказа се, че има и различни по време указания, които в своя смисъл са доста противоречиви едно на друго". Това каза председателят на временната парламентарна комисията за КТБ Десислава Атанасова, цитирана от БГНЕС.
Вчера БНБ се разграничи от квесторите на КТБ като разпространи съобщение, в което заяви, че квесторите на Корпоративна търговска банка никога не са искали от БНБ, съответно БНБ никога не е издавала предписания за извършване на предоговаряне под каквато и да било форма на влогове на КТБ с нейни клиенти.
Прочети още от статията на в. „24 часа"
"Свободният пазар вдига цената на тока за бита", пише в. "Стандарт"
Либерализацията на електроенергийния пазар от 2016 г. ще вдигне цената на тока за бита. Това стана ясно на семинар, организиран от EVN България. Причината е, че въпреки възможността да избират свободно доставчика си на ток, на практика повечето битови потребители ще останат при Доставчика от последна инстанция (ДПИ), който по чисто пазарни механизми няма да може да им предлага конкурентно ниска цена.
Това обясни Илина Стефанова, ръководител на отдел "Енергийна политика и екология" в EVN. Европейският опит сочи, че около 93-94% от домакинствата остават при традиционния си доставчик на енергия отпреди либерализацията. Формирането на цените на тока на свободния пазар ще зависи от цените, на които продават електроцентралите, от големината, типа и дисциплината на самите потребители, както и от маржа, който трябва да покрива оперативните разходи на пазара, начина на финансиране на сделките (предварително плащане или различни типове гаранции), а също и от рисковете, каза Илина Стефанова.
Прочети още от в. "Стандарт"