„Пушачите извън закона", съобщава от първата си страница „Стандарт"
Депутатите пак се объркаха и удариха пушачите. От 2 юни трябваше да влезе в сила поправка в закона за здравето, която да отмени тоталната забрана за димене по обществени места, наложена от днес. Текстът мина в парламента, но народните избраници не съобразиха, че той влиза в сила едва след публикуването му в Държавен вестник.
Проектът още не е подписан от президента, който има срок да го направи до 4 юни. Това означава, че поне до петък пушачите са в тотална немилост. По действащия закон те имат право да палят само навън, на улицата.
Битката за цигарите тръгна още от старото правителство, което държеше на пълната забрана от началото на юни. Новият кабинет обаче реши да пожали пушачите.
Още по темата от „Стандарт"
„Лихвите по кредитите пак тръгнаха нагоре", предупреждава от първата си страница „Сега"
Кредитите през април отново са поскъпнали въпреки чувствителния спад на лихвите по депозитите. Това сочат данните от статистиката на БНБ. Причината е, че трезорите се опитват да компенсират лошите кредити и се въздържат да кредитират евтино нестабилни клиенти, които утре могат да останат без работа, коментираха експерти.
Хората, които са изтеглили потребителски кредит в левове през април, са го взели на по-висока цена в сравнение с късметлиите, които са получили парите през март. Годишният процент на разходите по тези заеми (който включва не само лихвата, но също таксите и комисионите) се е качил средно от 14.26% на 14.38% през април спрямо март. Подобните заеми, но в евро, също са поскъпнали - от средно 11.51% на 11.63%. Една от малкото банки, които промениха условията по потребителските си заеми през април, беше Общинска банка. Тя вдигна някои от таксите при теглене на заем.
БНБ е регистрирала априлско покачване на лихвите и при левовите заеми за покупка на дом на старите клиенти. От 9.24% процентът е скочил на 9.41% средно. Една от банките, която през април оскъпи вече изтеглените заеми, беше УниКредит Булбанк. Тя повиши лихвата на част от старите си клиенти с 2.50%, а на друга част - с 1%. Но при заварените потребителски кредити за последната година почти няма промяна. Същото важи и за изтеглените жилищни заеми в евро.
Видимо е, че цените на кредитите по договори отпреди 2-3 години не падат, а дори отново се покачват, за да могат банките да абсорбират нарастването на необслужваните кредити. Според шефа на Асоциацията на банките в България Виолина Маринова лошите кредити, по които няма плащане над 90 дни, вече са 9.2% от всички отпуснати заеми. "За момента процентът не е рисков. Надяваме се, че ще го задържим", твърди Маринова.
"При влошаването на икономическата ситуация има хора, които си губят работата и не могат да си посрещат вноските. Това води до загуби за банките и се изразява в една компенсация във вдигане на надбавката", обяснява шефът на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян. При новите кредити, особено потребителските, цените се задържат високи не заради липсата на ресурс, а поради тревогата на банките за бъдещето на икономиката и оттам - за финансовото положение на хората, които теглят кредити.
Още от статията на „Сега"
„Лихвите за нови фирмени депозити се върнаха на нива отпреди 2 години", съобщава от първата си страница „Класа"
Лихвите по нови депозити продължават движението си надолу и през април, показват данни на БНБ. Статистиката на централната банка отчита, че през четвъртия месец на годината средната лихва на фирмените влогове се е върнала на ниво отпреди две години от 4,25 на сто. В предходните месеци стойностите са варирали от 5,1% през февруари до 4,64% за март. Според данните такива рекордни нива на лихвите по фирмени влогове са отчетени през декември 2008 г. именно когато се усети финансовата криза и у нас.
В същото време среднопретеглената лихва на новите депозити за фирми и домакинства отчита 19-месечно дъно, като стойността й достигна 4,96 на сто спрямо 5,33% през март. Бързият спад на средните лихви и по новосключените домакински депозити продължава, като през април стойността им е 5,6 на сто спрямо 5,86% през март. Заради понижението на лихвените нива гражданите преминават от краткосрочни към влогове с по-дълъг срок, като през април се покачват новите шестмесечни, годишни, двегодишни и над двегодишни депозити. Ставките по влоговете тръгнаха рязко нагоре в разгара на финансовата криза у нас, когато банките се надпреварваха как да привлекат повече свеж ресурс.
И докато лихвите по депозити през април вървят надолу, тези при потребителските заеми в лева се увеличават с 0,20 на сто до 13,12% на годишна база. Спрямо март е отчетен ръст от 0,12%. При жилищните заеми в лева лихвата се понижава с 0,65 на сто до 9,16% спрямо април 2009 г.
Още от статията на „Класа"
„Емигрантите изпращат все по-малко пари", информира от първата си страница „Дневник"
Парите, които българите зад граница изпращат на близките си тук, са намалели значително през първото тримесечие на годината. Това показват данните на БНБ. Според анализ на "Ройтерс" подобна е тенденцията и в страните от региона. От януари до март емигрантите са изпратили в България 230.9 млн. евро, което е свиване с 10.6% спрямо същия период на 2009 г. Спадът обаче е основно заради временно заетите българи зад граница - парите, които те са превели, са намалели с 36% до 56.2 млн. евро. При постоянно заетите има, макар и малко, увеличение - с над 4 млн. до 174.7 млн. евро.
Данните за временно заетите може да се тълкуват с някои условности, коментира икономист, пожелал анонимност. Според него те отразяват приблизително парите, които се изкарват от тях, и няма гаранция, че всичките се връщат в България. Приблизителна информация за реалните преводи се представя само при статистиката за постоянно живеещите в чужбина българи. Потокът пари от чужбина достигна пика си по време на икономическия бум както в глобален мащаб, така и в България. През 2008 г. емигрантите изпратиха у нас над 2 млрд. евро. Оттогава обаче преводите намаляват заради започналата икономическа криза, която обхвана целия свят.
По данни на "Ройтерс" в Румъния парите от чужбина са намалели с една трета на годишна база за първите три месеца на 2010 г. През миналата година средствата от работещите зад граница са се свили с 35%. Прогнозите са, че през 2010 г. постъпленията ще намалеят до около 2-3 млрд. евро.
Още от статията на „Дневник"
„Наказват съдиите с бедни роднини", информира от първата си страница „Монитор"
Висшият съдебен съвет взе решение вчера да образува дисциплинарни производства срещу петима от магистратите, замесени в имотната далавера „Приморско". Тримата съдии от Върховния административен съд Панайот Генков, Николай Урумов и Андрей Икономов, както и шефът на Апелативния съд в София Веселин Пенгезов вчера бяха привикани във ВСС, за да дадат обяснения по случая. Заедно с баща си на заседанието се яви и „бедната съдийка" от Благоевград Деница Урумова. Заради вдигнатия от нея хотел край Приморско кадровиците на Темида образуваха и на нея дисциплинарно производство. Според съвета с действията си петимата съдии са уронили престижа на съдебната власт.
Във ВСС не дойде само бившият прокурор от Апелативна прокуратура - Бургас, Йордан Иванов. Той обаче не може да бъде наказан от ВСС, тъй като вече е уволнен заради скандала "Красьо".
След заседанието стана ясно, че съдиите с "бедни" роднини, които са се сдобили с имоти на безценица в Приморско, нямат намерение да подават оставки и не виждат вина у себе си. Пред кадровиците на Темида обаче всеки един от тях заявил, че е знаел, че направеното от тях и децата им не нарушава закона.
"От решенията по техните дела става ясно, че повечето им са в ущърб на общината в Приморско", обясни председателят на комисията Цони Цонев. Той допълни, че когато Деница Урумова е получила правото на строеж, тя не е била магистрат.
"Тяхната теза е, че това, което е направено, е в рамките на закона. Това, което предстои пред комисията, е да обобщим събраните данни, проверката от Върховната касационна прокуратура, от Върховния административен съд за решените дела и да видим какво правим по-нататък", поясни Цонев.
Първи от Етичната комисия на съвета бяха изслушани съдията от Върховния административен съд Николай Урумов и дъщеря му Деница. Тя е получила право на строеж в Приморско като крайно нуждаеща се. На излизане от ВСС Урумов разбута чакащите го журналисти и заяви, че ще коментира "след края на световното по футбол".
Още от статията на „Монитор"
„Разширява се кръгът на магистратите с имоти край морето", разкрива „Сега"
Магистратите, замесени в скандала с отстъпено право на строеж в Приморско, без да са живели там, започнаха да сочат и още колеги. Бившият апелативен прокурор на Бургас Йордан Иванов, който наскоро бе уволнен дисциплинарно заради контакти с Красимир Георгиев - Красьо Черния, замеси и районния прокурор на Царево Кънчо Крумов. Иванов обяви пред Би Ти Ви, че майката на Крумов също имала отстъпено право на строеж в апетитната местност Узунджата. Крумов обясни, че наистина майка му е имала право на строеж, но то е изтекло преди 3 години, без да бъде реализирано, защото не е извадено строително разрешение и е върнато на общината.
Йордан Иванов е един от петимата, заедно с върховните съдии Николай Урумов, Панайот Генков и Андрей Икономов и председателя на Софийския апелативен съд Веселин Пенгезов, чиито близки роднини са с право на строеж в Приморско. Етичната комисия на ВСС вчера реши да предложи да започнат дисциплинарни производства срещу четиримата съдии и дъщерята на Урумов Деница (тя е съдия в Благоевград и е получила право на строеж). Най-тежкото наказание за уронване престижа на съдебната власт е уволнение.
Срещу петима има разследване за подкуп. "Имотите са дадени без правно основание, следователно са облага. Има данни за престъпление, но все още не са достатъчни за повдигане на обвинение", обяви зам. главният прокурор Валери Първанов.
Иванов, който дълги години бе шеф на Апелативната прокуратура в Бургас, не обясни защо е мълчал, ако е знаел за нарушения. Оказа се, че той не е така добре запознат с делата на доведения си син, който е получил право на строеж, както с фактите около Крумов.
"Доведеният ми син живее от години самостоятелно, не е в нашето домакинство. През 2004 г., когато е кандидатствал, не е живял в Приморско, бил е редовен студент в София. Нямам представа с кого е живял, кога е живял и как е живял. Но мога да ви кажа едно, че нито е извършил престъпление, нито административно нарушение", каза Иванов. Разбрал за това едва след избухването на скандала.
Бившият апелативен прокурор нападна и шефа на етичната комисия на ВСС Цони Цонев. Обвини го, че е приятел на Крумов, посещавал го и заедно ходили на лов. Затова и за неговия случай щяло да има друг аршин. Крумов и Цонев отрекоха да са близки и да са си гостували. "Живея на територията на община Приморско от 2007 г. със сина си и майка ми, която в последните 14 години работи като камериерка в Китен. Не притежавам никакъв недвижим имот, нито тя, нито който и да е член от семейството ми до трето коляно. Никой от тях не е придобивал общинска собственост. Единствено аз живея в общинско жилище с площ 38 кв. м", допълни Крумов. Въпреки това етичната комисия на ВСС ще провери и неговия случай.
Още от статията на „Сега"
„Мошеници източиха 1,6 млн. от германци", разкрива „Стандарт"
Мошеници успяха да източат 1,6 милиона лева от немска фирма за сладкарство. Столичните полицаи успяха да арестуват измамниците дни преди да похарчат и последния транш от Германия, съобщи вътрешният министър Цветан Цветанов.
От няколко месеца МВР разследва известния в Панчарево бизнесмен Андрей Чомаков. Със създадената от него фирма през 2008 г. "Вики Инвестмънт" Чомаков е станал официален представител на немския гигант "Дьолер" у нас. Компанията произвежда суровини за сладкарството и хранително-вкусовия бранш. От 2008 г. досега германската фирма е превела над 3 милиона лева на Чомаков. За нуждите на представителството у нас бизнесменът е похарчил малка сума, но за покупката на вили, къщи и офиси е пръснал неправомерно над 1,6 милиона лева, твърдят разследващите. В измамната схема той вкарал и двама свои помощници, които се водели като официални лица на представителството на "Дьолер".
След като събра достатъчно доказателства срещу бизнесмена обаче, МВР стартира вчера сутринта операция "Мошеници" и арестува Чомаков, както и съучастниците му.
Още от статията на „Стандарт"
„Търсят къде са 200 млн. от продажбата на „Слънчев бряг", информира „Мнитор"
Прокуратурата, икономическата полиция и Министерството на икономиката ще търсят как и за какво са изхарчени над 200 млн. лева от приватизацията в "Слънчев бряг" АД. Това съобщиха от новия директорски борд вчера.
Дружеството дължи милиони, а разполага с 8300 лв. Всеки ден излизат нови задължения. Това е причината да не е ясно колко окончателно дължим, каза за "Монитор" изп.-директор на „Слънчев бряг" АД Мария Михалева.
Договорната дейност на дружеството е водена при очевидна финансова загуба и е причинила вреди в особено големи размери обясни председателят на Съвета на директорите Златко Димитров.
Той обясни, че "Слънчев бряг" е сключило контракти за интернет реклама със сайта "Фрог Нюз". За две години дружеството е платило на фирмата представяща електронното издание сумата 916 000 лв. Последният сключен договор с "Фрог Нюз" е за период от 3 години и е на стойност 864 000 лв. В случай, че дружеството иска да прекрати договорните си отношения с фирмата, трябва да є изплати неустойка в размер на 50% от общата цена на услугата.
Налице е и неизгоден договор за отдаване на рекламните площи. През 2006 г. е сключен 10-годишен договор с фирма "Инвест ком" ЕООД. Тя използва 123 рекламни позиции, като плаща за тях наем в размер на 50 000 лв. годишно. Договорът е анексиран през 2009 г. Променя се само наемът, който е намален двойно и оттогава е в размер на 12 500 евро. Неустойката при прекратяване на договора от страна на дружеството е на стойност 100 000 евро и по 50 000 лв. за всяка от оставащите години.
Паркинг "Емона" пък бил предоставен под наем на фирма „Булимпекс" за срок от 3 години за годишен наем от 12 000 лева. Договорът за наем обаче върви с клауза, която дава разрешение за строителство на територията на паркинга. В случай че дружеството иска да прекрати предсрочно този договор, трябва да плати неустойка от 80 000 евро.
Още от статията на „Монитор"
„Предлагат данъчни преференции за осигуряване в частни пенсионни фондове", информира „Класа"
Трябва да се дадат данъчни преференции на работодателите, за да имат стимул допълнително да осигуряват своите служители в частни пенсионни фондове. Това предложи вчера министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов на международна конференция, посветена на здравословните и безопасни условия на труд, която бе организирана от КТ „Подкрепа". Той обясни, че въвеждането на данъчни преференции ще даде възможност всички да бъдат осигурени, както е било направено това за родените след 1 януари 1960 г. да се осигуряват задължително в универсални фондове. „Идеята да се въведат данъчни преференции за работодателите не е обсъждана с нас, но в този момент не виждам как финансовият министър ще се съгласи на подобно нещо", коментира пред „Класа" предложението на Младенов председателят на Българската стопанска камара Божидар Данев. Той допълни, че в рамките на кризата едва ли е актуално да се говори за това.
По отношение на пенсионната реформа Младенов заяви още, че ще се въведе бонусна система за тези, които работят над определен стаж, като всяка година те ще получават възнаграждение върху пенсията си. „Тези, които се пенсионират, преди да покрият критериите за 37 години стаж за жените и 40 за мъжете, ще получават пенсии, но с по-малък размер", допълни той. Според него пенсионната реформа не се изразява само в промяна на изискванията за осигурителния стаж, но тя цели и да се намалят възможно най-много случаите на ранно пенсиониране, които се касаят особено за служителите в Министерството на отбраната и във вътрешното министерство.
Още от статията на „Класа"
„Жилищният ни пазар остава сред губещите", обобщава „Монитор"
Българският пазар на жилища остава сред губещите, се казва в анализ на сайта Global Property Guide (GPG), цитиран от Investor.bg. В него се прави сравнение на официалните статистически данни за жилищните цени в 36 държави за първото тримесечие. В 19 от тях се регистрира ръст на годишна база. От 15 държави, в които цените се понижават, при 8 се регистрира забавяне на темпа на спад през първото тримесечие спрямо година по-рано. България обаче не е сред тях. Тя е в компанията на пазари като Ирландия, които са определени като „страни в тежка криза, които не дават признаци на възстановяване". В тази група попада и Тайланд, по обясними политически причини заради размириците там.
Отчетеният от GPG спад в рамките на тримесечието е 3,7%, а на годишна база - 18,55%, с което България остава в компанията на най-засегнатите пазари. Много европейски държави продължават да се възстановяват бързо. Начело е Финландия, където цените са нараснали с 11,03% за една година до края на първото тримесечие на 2010 г. Очаква се цените там да продължат да растат и през останалата част от годината.
Жилищният пазар в Норвегия се подобрява от третото тримесечие на 2009 г. насам. Цените са се повишили със 7,65% на годишна база през първото тримесечие.
В Люксембург възстановяването започна преди това в други държави в Европа, като цените са започнали да се повишават още през второто тримесечие на 2009 г. През първото тримесечие на 2010 г. е отчетен ръст от 6,63% спрямо същия период на миналата година.
Още от статията на „Монитор"
"Инвеститорите във ВЕИ изчакват по-сигурна среда", информира „Дневник"
Предприемачите очакват ясна бизнес среда и енергийна сигурност, за да инвестират във възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). Около това становище се обединиха участниците по време на четвъртата годишна конференция на "Дневник" - "Инвестиции във възобновяеми енергийни източници".
Тя се провежда на 31 май и 1 юни в София. Според тях не е толкова важно да бъде гарантирана преференциална цена при изкупуването на енергия от ВЕИ през следващите години, колкото средата за бизнес да е стабилна.
В момента са подадени заявките за присъединяване на нови вятърни и фотоволтаични паркове за около 14 гигавата, показват данни на Министерството на околната среда и водите. От тях реално сключени договори има само за 2 гигавата. Освен това правителството предвижда в плодородни земи от първа до четвърта категория да бъде ограничено изграждането на ВЕИ паркове.
"Не знаем какво може да очакваме във всеки един момент, как тогава да препоръчаме на клиентите си "влагайте си парите тук", обясни Себастиан Ньотликс, управляващ директор на енергийната компания N-Vision.
"Искаме да видим прозрачна и предвидима бизнес среда", каза и Йордан Мераков от "Глобал уинд паур". "На пазара се наблюдава голямо предлагане на започнати проекти, но за съжаление липсва търсене", добави друг консултант.
"Окопавайте се, това е съветът, който бих дал на инвеститорите във ВЕИ. Проблемите, които са свързани с държавните НЕК и Еенергийния системен оператор (ЕСО), са причинени от факта, че България не е решила какво да прави с тях", предупреди Велизар Киряков, председател на Асоциацията на производителите на екологична енергия.
Правителството разработва нов закон за ВЕИ, който трябва да бъде внесен най-късно до 5 декември в парламента. "Обикалям като Мая Плисецкая само за да не ви кажа какво има в него, защото промените се решават на политическо, а не на експертно ниво", обясни Костадинка Тодорова, директор "Енергийна ефективност и опазване на околната среда" в министерството на икономиката.
Още от статията на „Дневник"
„Не може да се губи правото на платен отпуск", казва в интервю за „Сега" депутатът от ДПС д-р Хасан Адемов
Г-н Адемов, промените в Кодекса на труда, които се отнасят до натрупаните и неползвани отпуски, вече стигнаха до парламента. Какъв е вашият коментар за тях?
- Промените в Кодекса на труда се налагат заради това, че през годините са създадени условия за натрупване на платен годишен отпуск. Действащите текстове на кодекса дават възможност на работника и служителя да използват платения годишен отпуск наведнъж или на части. Задължително е да се ползват 10 дни в рамките на календарната година, а всичко, което остава, може да се ползва до юни следващата година. Режимът обаче е разрешителен, т.е. работодателят трябва да разреши. Ако той не го направи по някакви причини, ползването на част от отпуска може да се отложи. Тогава с предизвестие от 2 седмици работникът има право да ползва без разрешение платения годишен отпуск. В сега действащия Кодекс на труда няма хипотеза за неползване на платения годишен отпуск. За това, че са допуснати повече от 1 млн. дни неползван отпуск по данни на синдикатите, има и обективни причини. Най-често този проблем съществува в администрацията. Това е така, защото работещите там си изграждат имунитет срещу политическа метла. Те знаят, че когато дойде нова власт, старите кадри се подменят. По този начин те си осигуряват някакво обезщетение. В Кодекса на труда неползван отпуск се заплаща при напускане на работа.
С новите промени се дава възможност работодателят да изготви график за отпуските. Заварените отпуски трябва да бъдат ползвани до края на 2011 г. Европейската социална харта и други документи обаче казват, че не може да има опция за загуба на платен годишен отпуск. Това е и конституционно право. Вариантът, който сега влезе в НС, е много по-добър от предишния вариант, който се обсъждаше. Според него всички отпуски трябваше да бъдат изчистени до края на 2010 г., което е невъзможно.
Новият вариант обаче също не дава гаранции, че няма да се загуби платен годишен отпуск.
- Не дава гаранции и това е притеснително. Проблемът е в намерението на правителството да оптимизира администрацията. Управляващите са изправени пред ситуация да платят над 300 млн. лв. обезщетения. За това се търси решение. Този проблем наистина трябва да се реши, но не трябва да се лишават българските граждани от права. Няма гаранции, че за година и половина ще бъде използван целият отпуск.
Досегашният режим, при който неползваният платен отпуск се изплаща при напускане на работа, беше работещ за частните фирми.
- Няма как да има законодателство, което да касае отделно частния сектор и публичния сектор. Спазването на трудовото законодателство е задължение и на работниците, и на работодателите.
Според вас как би могло да стане така, че хем да се изчистят отпуските, хем да не се губят?
- Изготвянето на тези графици би могло да даде възможност да се изчистят тези неползвани отпуски. В някои професии обаче - учители, армия, полиция, този отпуск е уреден по различен начин. Там продължителността на отпуска е различна.
Още от интервюто на „Сега"
„Отново обсъждаме разрешителните на ТЕЦ-овете в Брюксел", казва в интервю за „Класа" Евдокия Манева, заместник-министър на околната среда и водите
Г-жо Манева, какви мерки ще бъдат взети, след като Брюксел отказа удължаване на срока за работа на ТЕЦ-овете? В петък имахте среща за „Брикел" в Гълъбово, какво се случи на нея?
- „Брикел" вече изчерпа своите 20 000 часа, които може да работи в нарушение на изискванията. В момента те работят много активно по програма за привеждане в съответствие. Предвиждат три от блоковете да бъдат модернизирани и за тях да се изградят сероочистващи инсталации, като проектът с всички процедури от разрешение до въвеждане в експлоатация ще бъде завършен до март 2012 г. През това време ще работят с ограничен капацитет, това обаче също е в противоречие с изискванията, тъй като в момента нямат сероочистваща инсталация. Предстои тази седмица група от министерството на икономиката и нашето министерство заедно с асоциацията на топлофикационните дружества да се срещнем в Брюксел с представители на комисията по околна среда и да поискаме поне временно решение за всички пет ТЕЦ-а. Ние ще декларираме, че всички те ще предприемат съответните мерки да се приведат в съответствие за един период от 18 до 24 месеца.
Какво означава това за страната?
- Зле е, защото само в „Брикел" има 2000 работни места, а тази ТЕЦ е под ударите на наказателна процедура. За другите няма. Процедурата е свързана с големите горивни инсталации - Перник („ТЕЦ-Република"), Гълъбово („Брикел"), Димитровград („Марица 3") за серния диоксид, запрашеността, липсата на сероочистващи инсталации. Въпреки че преговаряме и с други ТЕЦ-ове, не се налагат драстични мерки, в най-неблагоприятно положение е „Брикел".
Вече знаем, че ЕК може да ни отнеме акредитация за търговия с квоти, как ще се отрази това на бизнеса и държавата?
- Тези предприятия, които са искали да продадат квоти, имат тази възможност през май и юни. Те могат да банкират квоти за следващата година, може да участват и в чужди регистри. Така че има начин. По-скоро последиците са за държавата, защото един договор за продажба на предписани емисионни единици от държавата е много по-сложен процес. В самите преговори участват представители на трима министри, проектите се подписват от министрите на финансите, икономиката, околната среда. Взема се решение на МС, уговарят се условия. Все още може да продадем своите 200 млн. единици, ако успеем през есента да си върнем акредитацията. Зависи колко продавачи ще се появят на пазара - Румъния, Русия, Украйна също имат излишни квоти. Колкото повече се предлага една стока на пазара, толкова по -ниска е цената й.
Изграждането на регионалните депа много се бави. Миналата година трябваше да затворят част от общинските сметища - около 76. Какво се случва?
- Ние се отказахме от тази мярка. Всички, които все още могат да приемат отпадъци, приемат. Имаме 27 регионални депа, които действат, и докато не се изградят новите, няма да затваряме депа. За съжаление процесът наистина изостава. В момента София и Ботевград са най-напреднали. По-голямата част от депата ще влязат в експлоатация през 2011 г. Сред най-изостаналите е Пазарджик. Тази седмица ще има среща при областния управител с общините, за да се учреди сдружение и да стартира процедурата, има отредена нова площадка.
Още от интервюто на „Класа"
„Таван на лихвите? Да, ако забранят кеша", казва в интервю за „Стандарт" Емил Вучков, директор "Продуктова и пазарна политика" в МКБ Юнионбанк
В най-трудните месеци на криза българинът е спестил и най-много пари. Депозитите в банки растат лавинообразно, а за първите 3 месеца на годината са се появили 35 нови влога за по над милион. На какво се дължи спестовността, как ще се движат лихвите по кредити и депозити и кога ще свърши кризата, попитахме Емил Вучков, директор "Продуктова и пазарна политика" в МКБ Юнионбанк.
Г-н Вучков, статистиката на БНБ показва, че спестяванията на българските граждани и фирми имат сериозен ръст в последната година. Според икономисти това е нормална тенденция във време на криза. Какви са причините да растат спестяванията?
- От една страна, това е ефект от кризата и несигурността на хората относно бъдещите им доходи. Това неминуемо води до ръст на спестяванията и тази тенденция се наблюдава в цял свят. От друга страна, масовите реклами на депозити през миналата година, не толкова лихвите, колкото самата честота на рекламите, накараха много хора да се замислят дали си струва да държат пари "под дюшека", вместо да им донесат някаква доходност. Голяма част от ръста на депозитите на граждани от 3 млрд. лева е именно от такива пари, спестявани до момента в брой. Едно наше скорошно изследване в по-големите градове показва, че едва 40% от хората ползват депозит. Това е много нисък процент, т.е. има потенциал за растеж на депозитите.
Липсват ли достатъчно сигурни и доходни алтернативи на банковите депозити?
- Връзката между сигурност и доходност е обратнопропорционална. Колкото по-рискова е една инвестиция, толкова по-доходна е тя, и обратно. Банковите депозити са нискорискови, т.е. от една страна, са гарантирани от регулациите, на които се подчиняват банките, от друга - от Фонда за гарантиране на влоговете. В средносрочен план депозитите са и нискодоходна инвестиция, в сравнение например с вложенията в акции или взаимни фондове. Нормално е в моменти на криза да има периоди, при които алтернативните инвестиции носят ниски печалби или дори загуби. И тогава депозитите в банки изглеждат и сигурни, и доходни, но това няма как да бъде дългосрочна тенденция. Затова отговорът е - не, алтернативи не липсват, но в момента те не изглеждат много привлекателни за непрофесионалните инвеститори.
В същото време лихвите по депозити отбелязват рекордни спадове. Докога ще продължи това?
- В интерес на истината спадът вече се забавя. Но моите очаквания са да продължи с плавни темпове и лихвите да намалеят още с около 1-2% до края на годината.
Ще доведе ли това и до спадове на лихвите по кредити? Как ще се движат според вас цените на кредита и обемите?
- Неминуемо, тъй като цената на един кредит е функция на цената на ресурса, която стои зад този кредит, плюс надбавка за риска на кредитополучателя. При спад на цената на ресурса ще спадне и цената на кредитите, което ще доведе до ръст на обемите. Но ръстът на кредитите ще е бавен. Все още фирмите и гражданите се въздържат да инвестират, кризата не е отминала и бъдещето от тяхна гледна точка е несигурно.
Депутати предложиха БНБ да регулира лихвите и да въведе максимални допустими нива. Възможна ли е такава мярка и как ще се отрази на кредитирането?
- Депутатите сравняват лихвите при нас с тези в развитите страни, а не анализират причините за разликите. Най-голямата разлика е, че в западноевропейските страни спредът между кредити и депозити е в пъти по-малък, отколкото в България. Но и сивата икономика е в пъти по-малка. В страните, с които се сравняваме, всички фирми се разплащат по банков път и всеки служител получава работната си заплата по сметка в банка. Това, от една страна, създава допълнителен евтин ресурс за банките, а от друга - приходи от такси. Затова тези банки могат да си позволят едновременно високи лихви по депозитите и ниски лихви по кредитите. Тук ние всеки ден правим всичко възможно да убедим фирмите да се разплащат по банков път, да инсталират ПОС терминал, за да приемат плащания с карти, да плащат заплатите на служителите си по банков път. За съжаление повечето фирми отказват, защото оперират в сивата икономика. Ако мога да дам някакъв съвет, то е, ако предлагат таван на лихвите, да предложат и забрана на кешовите разплащания между фирми, да задължат всяка компания да плаща заплатите по банков път и да е задължително всеки търговец да приема плащания с карти в обекта си.
Обсъждат се идеи да се въведе механизъм, при който банките да не могат едностранно да променят лихвите при вече отпуснати заеми. Как може да се регулира това и допустима ли е такава мярка, особено при дългосрочни заеми?
- Банката предоставя кредитен ресурс за определен период при определени условия и те са фиксирани в договорите за кредит. Нека не забравяме, че зад един кредит от 20 години стои около 10% капитал, който е безсрочен, но и 90% депозити, които са със срок около 6 месеца. Това означава, че за периода от 20 години цената на 90% от ресурса зад този кредит ще се смени 40 пъти. Затова банката включва клаузи, че при определени обстоятелства цената на кредита може да се променя. Защото една от основните функции на банките е да съхранят тези 90% ресурс зад кредита и да го предоставят на собственика (депозанта) при поискване. Трябва да се отчита фактът, че в продължение на 4-5 години лихвите по кредитите бяха по-ниски от инфлацията, което беше голям плюс за кредитополучателите. Според мен ефектът от такава мярка ще бъде оскъпяване на дългосрочните заеми. Една от основните функции на банките е да трансформират краткосрочен ресурс в дългосрочен. Законовото ограничение на тази функция ще доведе до намаления на дългосрочния ресурс в икономиката и до намален потенциал за икономически растеж.
Още от интервюто на „Стандарт"
„Връщане на доверието е ключово за икономическо възстановяване", казва в интервю за „Дневник" Емил Аспарухов, директор финансови пазари в ING Bank България
В последните дни видяхме много драматични движения на борсите по света. Коя може да е добрата новина, която ще успокои пазарите?
- У всички нас, преките участници на финансовите пазари, анализаторите, и най-вече сред медиите има склонност към преувеличаване на ситуациите - в едни случаи се очаква едва ли не краят на света, а в други преобладава еуфорията на светлото безоблачно финансово бъдеще.
Относно "драматичните" движения напоследък, е, имахме и по-големи преди две години - тогава еврото се обезцени спрямо долара с над 20%, а сега - със 17-18%. Борсите паднаха с 30-40%, а до момента понижението им е под 20%. Така че добрата новина може да бъде фактът, че за световната икономика нещата не са чак толкова безнадеждни и вероятно ще станем свидетели на известно стабилизиране.
Лошата новина е, че то ще е с ниски нива в глобален мащаб - слабо потребление, нисък брутен вътрешен продукт, ниско ниво на предвидимост както на финансовите пазари, така и в повечето икономически сфери.
Как очаквате да се развие дълговата криза в еврозоната - ще затихне ли след спасителния план за Гърция, или ще повлече още държави?
- Гърция има връзка с последното изречение от горния въпрос. Макар и малка страна, тя влияе на състоянието на еврозоната и Европейския съюз като цяло, а ЕС е мощен фактор за световните икономически процеси.
Да, мисля, че в определена степен ще позатихне, защото всички ще свикнем психически с този проблем, но той вероятно ще продължи да съществува дълго време и съответно ще е едно не много лесно преодолимо препятствие пред икономическото съживяване в Европа.
Но нека кажем пак и тук добрата новина, а именно, че пазарите засега не дават категорични сигнали, че ситуацията в страни, като Португалия например, може да се влоши толкова сериозно, колкото в Гърция.
Но как може да говорим за устойчиво възстановяване на икономики, при условие че правителствата им са силно задлъжнели?
- Това е въпрос по-скоро за анализатори и привърженици на една или друга икономическа теория, не за практик като мен. Исторически погледнато, някои от най-големите държави са постигали устойчив икономически растеж при високо ниво на държавна задлъжнялост - като САЩ например.
Настоящата криза, била тя глобална, европейска или само гръцка, е криза на доверието, защото в момента навсякъде - от Пекин до Рио де Жанейро, има повече горещи (неизползвани) пари, отколкото никога досега. Липсва обаче доверие в продуктите, в които може да се инвестира. Щом дори държавните облигации са обект на толкова много резки движения, какво да кажем за далеч по-рисковите акции, корпоративни облигации, инвестиционни проекти или дори обикновените кредити?
Първо трябва да видим сигнали за възстановяване на загубеното доверие - финансовите пазари са обикновено "първата птичка" за такъв оптимизъм, така че ще чакаме тяхната реакция, и е вероятно да се наложи да се въоръжим с търпение.
Още от интервюто на „Дневник"