„Разминахме се със скъпото парно", информира от първата си страница „Монитор"
Тази зима абонатите на топлофикациите в страната ще се разминат със скъпото парно. Това ще стане факт след утрешното заседание на правителството. На него се очаква да бъдат приети промените в Наредбата за ценообразуване на природния газ, които ще позволят както синьото гориво, така и парното да поскъпнат с по-малък процент.
Така вместо първоначалната прогноза на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за увеличение цената на топлинната енергия с между 9 и 11% за различните дружества сега очакванията са за скок на парното от порядъка на 4-5 на сто. Вероятността да няма никаква промяна в цената на топлото е много малка, смятат експерти от регулатора. Това обаче също е един от вариантите, който се обсъжда от работната група в ДКЕВР.
Окончателното решение за новите тарифи на газа и парното ще бъде взето от ДКЕВР след заседанието на кабинета на 30 декември, а не на 29-и, както беше обявено още миналата седмица.
Новината, че нужните промени в наредбата ще станат факт макар и в последния работен ден, дойде вчера, след като Националният съвет за тристранно сътрудничество одобри предлаганите промени в Наредбата за регулиране цените на природния газ.
Чрез измененията ще се даде възможност за прилагане механизма за компенсиране на недовзет, съответно надвзет, приход за предходен период, съобщиха от правителствения пресцентър. Казано с други думи, измененията ще позволят на ДКЕВР занапред да одобрява по-малко от реалното поскъпване на синьото гориво, за да не се променят драстично цените на топлоенергията. За да не търпи загуби, "Булгаргаз" ще бъде компенсиран в следващи периоди. Освен това с промените в наредбата ще бъде намалена регламентираната надбавка на "Булгаргаз". От сегашните си 3 на сто, тя ще падне до 2% годишно.
Според министъра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков има логика в предлаганите промени. "Според мен те ще бъдат приети", каза пред БНР Трайков. Министърът коментира още, че измененията се правят така, че да не бъде утежнена работата на "Булгаргаз". За топлофикациите промените в наредбата за ценообразуването на синьото гориво ще се отразят положително, смята Трайков. Според него досега те са поемали буферно загубите от повишенията на цените на газа на всеки три месеца.
Още от статията на „Монитор"
„2010: Скъп долар, евтино злато", анализира от първата си страница „Стандарт"
Доларът ще поскъпне до 1,60 лева, а цената на златото ще падне под $1000 за тройунция. Това гласят най-смелите прогнози на родни финансови експерти за 2010 г. Сега $1 се разменя срещу 1,35-1,36 лв. Курсът обаче ще расте, защото все повече инвеститори ще използват щатската валута за покупки на суровини или акции по целия свят, прогнозира Цветослав Цачев от "Елана". Жълтият метал пък вече смъкна 100 долара от цената си само за седмица. Затова моментът не е подходящ да инвестирате в злато.
Акциите също ще са изгодно вложение през 2010 г. Но играчите на борсата трябва внимателно да подбират дружествата, които ще им донесат печалба. Най-изгодно ще е да се купуват книжа на големи и стабилни компании. Нагоре ще вървят и акциите на банки. Имотите пък ще поевтинеят поне с още 10%.
Още от статията на „Стандарт"
„При сериозни съкращения отново вдигаме осигурителната вноска", цитира от първата си страница „Класа" предупреждението към бизнеса на социалния министър Тотю Младенов
От 1 януари 2010 г. осигурителната тежест намалява с 2 процентни пункта. Надявам се бизнесът да използва освободения ресурс, за да запази колкото може повече работни места. Ако в края на следващата година се установи, че мярката не работи, може да се преосмисли политиката в тази посока. Това означава след 2010 г. не да се намаляват осигуровките, а напротив - да се увеличават, предупреди в интервю за БТА министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов. Той подчерта, че намалението на осигуровките е един вид джентълменско споразумение между правителството и бизнеса и работодателите трябва максимално да оправдаят доверието.
В момента нивото на безработицата е около 9%, към края на годината ще бъде около 9,2%. В макрорамката на правителството за следващата година е заложена средногодишна безработица от 11,4 %. През първите три месеца на 2010 г. на пазара на труда ще бъде трудно, надявам се от пролетта икономиката постепенно да започне да се възстановява, каза още министър Младенов.
Целта на намалението на осигурителната тежест е да свие очакваните съкращения, но да се разчита, че тези 2 процентни пункта ще компенсират изцяло негативното влияние на кризата, не е реалистично, коментира пред „Класа" зам.- председателят на БСК Камен Колев. Сигнали за увеличаване на осигуровките разколебават инвеститорите, защото те планират в дългосрочен план вложенията си. Бизнесът има нужда от устойчива и предвидлива данъчноосигурителна система, категоричен бе и Васил Велев, председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
И за третото тримесечие брутният вътрешен продукт продължава да спада. В същото време се наблюдава намаление на темпа на свиване на износа, но това са все още слаби сигнали, смята Камен Колев. Според него безработицата ще остане основен проблем през цялата 2010 г. В момента безработицата в САЩ, в Европа и Япония е пикова и продължава да расте, въпреки че там излизат от кризата.
Още от статията на „Класа"
„Големите печалби подминаха борсата в София", обобщава от първата си страница „Дневник"
Акциите на българските компании са сред най-слабо представилите се в региона за 2009 г., показват изчисленията на "Дневник" на база основните индекси. Въпреки своите 19% повишение SOFIX е в дъното на таблицата с печелившите заедно с показателите на Хърватия и Сърбия. Книжата на компаниите в Русия, Украйна и Турция са донесли най-сериозна печалба за своите инвеститори през тази година - някои от тях са се удвоили.
По данни на "Блумбърг" пък средната капитализация на всички световни борси се е повишила с 40%. Основните причини за слабото представяне на българската борса са бягството на големи играчи, нежеланието на чуждите инвеститори да се завърнат, както и ниската ликвидност.
"През последните борсови сесии виждаме, че стават много съмнителни сделки, чиято цел е разкрасяване на годишни отчети и доходности на фондове. Малко са чуждестранните инвеститори, които биха насочили значителни средства към пазара, докато реалността е такава", коментира Владислав Панев, председател на съвета на директорите на "Статус капитал".
Бавното възстановяване в България идва, след като година по-рано софийската борса беше лидер по загуби с 80% спад. Местният пазар се представя по-зле дори и от Гърция, чийто рейтинг беше намален от водещите агенции и акциите й бяха подложени на разпродажби през последните дни на годината.
Въпреки ръста на SOFIX пазарната капитализация на борсата е спаднала с 5.65% до 11.6 млрд. лв., а оборотът и броят на сделките са намалели с близо 50 на сто спрямо миналата година.
Още от статията на „Дневник"
„Месо на промоция и евтин алкохол за Нова година", информира „Монитор"
Почти 80 на сто от българите ще посрещнат новата 2010 година вкъщи, отчетоха социолозите преди началото на коледните празници. Търговците на хранителни стоки усетиха реалните резултати от този факт още преди Рождество, защото пред касите в магазините се засукаха дълги опашки. За да се запасят с храни и лакомства и за следващите три почивни дни, българите започнаха още вчера втора серия на "Голямото пазаруване". Известните вериги от хипермаркети, които работят на нашия пазар, и дори кварталните магазинчета правят в тези дни намаления и промоции, за да привлекат купувача с отънелия джоб. По-голямата част от атрактивните предложения са продиктувани от желанието да бъде реализиран голям оборот. За съжаление все още се срещат промоции, които предлагат на потребителите застояли стоки. Потъмняло свинско месо с лош търговски вид предлага известна в столицата българска верига за евтини храни и напитки, въпреки това там има дълги опашки пред касата, защото с повече търпение може да се направят покупки на достъпни цени.
Свинското отново хит вкъщи
На промоция се предлага предимно свинското месо и месни продукти от него, по традиция повечето българи предпочитат тази мръвка за трапезата си. Около 11 лева трябва да се приготвят за килограм свински карета, по толкова вървят контрафилето и свинският врат без кост. Над 5,70 лева е прясната свинска кайма, телешката пък върви по 7,68 лв. Вратът с кост се търгува по 8,38 в една от веригите, почти с два лева е по-ниска цената в хипермаркетите за търговия на едро. Там се предлага свинска вратна пържола без кост по 8,99 лева, а плешката без кост излиза по 6,82 лв. за кило. Въпреки че повечето хора купуват за празничната трапеза, от повишения оборот намазват и хората, които вземат рагу. Килограм кокали върви по 1,80 -2 лева в зависимост от магазина.
Пилешкото е най-достъпно
Пилешкото месо си остава харесвано от хората, които избират по-леките мръвки, или онези наши сънародници, които не ядат другите видове по религиозни причини. Не е тайна, че пилетата са предпочитани и заради достъпните цени, които се задържат ниски през цялата година. По 3,38 лева за килограм може да се купи цяло охладено пиле в българска търговска верига, която има собствено производство. Ако си изберете две, но в немска верига за търговия на едро и дребно, ще платите по 3,59 лв./кг. Малко по-скъпа е същата стока в австрийските супермаркети, които работят в нашата страна. Охладените горни бутчета, които са най-евтината разфасовка, може да се намерят по 3,68 лв./кг, а долните вървят по 4, 98, когато са пикантни. Филето е около 7 лева, а пържолата без аромати - 6,98 лв./кг. Ако искате още в магазина пилешкото месо да е овкусено, трябва да дадете почти два лева повече - 8,64 лв. за пържолите.
Още от статията на „Монитор"
„Заложете на акции от стабилни фирми", съветва „Стандарт"
Основният борсов индекс SOFIX се повиши с 19,33% през 2009 г. Той нарасна от 358,66 пункта в последния работен ден на 2008 г. до 427,27 пункта вчера, при затварянето на търговията за тази година. Вчера всички борсови индекси се оцветиха в целено. Годишният ръст на SOFIX от 19,33% е над два пъти по-голям от лихвите по банковите депозити. На фона на падащите цени на имотите се оказва, че акциите на фондовата борса са рискова инвестиция, която в дългосрочен план обаче може да донесе солидна печалба. Но инвестициите трябва да се правят от професионални играчи. Доказателство за това е падането на пазарната капитализация на БФБ с 5,65%, или със 700 млн. лв. през 2009 г. до 11,6 млрд. лв. Има изключително голяма разлика в движението на борсовите индекси. Три от тях отбелязаха повишения през 2009 г. - SOFIX, BG 40 (+8,67%) и BG TR30 (+22,73%). Под нивото си от 23 декември 2008 г. е BG REIT (-1,07%). Това показва, че много внимателно трябва да се избират акциите, в които да се инвестира. Борсата премина през големи вълни през 2009 г. Основен двигател бяха кризата и ограниченият достъп до финансиране. Въпреки падането на SOFIX през първите два месеца на отиващата си година и след това през юни и юли, все пак основният индекс надмина 511 пункта в средата на септември и така реализира ръст от 42,5% спрямо края на 2008 г. Но движението нагоре не се задържа задълго и акциите отново поеха негативен тренд. В резултат постигнатият ръст беше стопен до 19% за цялата година.Най-лошото в резултатите на българския фондов пазар остава в 2009 г. Като цяло ситуацията с българските предприятия на борсата върви към подобрение, коментира за "Стандарт" Константин Абрашев от "Бенчмарк Асет мениджмънт". Компаниите още не са публикували резултатите си за последното тримесечие на 2009 г., но очаквам за този период вече да има известно подобрение на данните и бизнесът да реализира по-добри обороти, допълни Абрашев. Според него тази тенденция ще се запази през цялата 2010 г. Прогнозите за движението на борсата през 2010 г. обаче не са еднородни. Някои експерти са на мнение, че почти няма място за оптимизъм през 2010 г. Икономическата стагнация и бавното възстановяване на борсата са в основата на скептицизма и през този декември, коментира Цветослав Цачев от "Елана Трейдинг". Според него новите инвестиции на капиталовия пазар може да се очакват като следствие от икономически подем и подобряване на дохода на населението, което все още не е факт у нас. Борсата ни е ниско ликвидна и в последните месеци капиталовите пазари, които са на нивото на Българската фондова борса, изостават, обясни Константин Абрашев. Той допълни, че основната причина за това са били продажбите на акции от страна на гръцки инвеститори през последния месец, които са натиснали цените доста надолу.
Още от статията на „Стандарт"
„България сред трите най-бавни по възстановяване страни в Европа", съобщава „Класа"
България остава на опашката по икономическо възстановяване в Европа, става ясно от нов анализ на консултантската компания Cushman & Wakefield. Според анализаторите страната ни се представя зле по 8 от 12 критерия. Икономическите трудности, кредитната задлъжнялост на населението, безработицата, както и ограниченото търсене на имоти са сред основните причини за ниската оценка, поставена на България. Страната ни е на дъното заедно с Ирландия и Унгария.
Анализаторите от Cushman & Wakefield прогнозират слаби темпове на икономическо развитие у нас въпреки оптимистичните им нагласи за страните от еврозоната, които се очаква да излязат от рецесията към средата на 2010 г. Добра новина е, че България ще запази същите нива на лихвените проценти, което ще ни предпази от създаването на финансов и имотен балон.
Тенденцията за намаляване на потребителското доверие също ще се запази, отчитат експертите. Лошо ще е представянето ни и по отношение на частната задлъжнялост към финансови институции. Докато в останалата част на Стария континент хората със заеми ще предприемат стъпки към тяхното погасяване и ще се насочат към повече спестовност, у нас банките ще изпитват все по-големи трудности в събираемостта на взиманията си.
Безработицата ще бъде един от най-големите ни проблеми през 2010 г. България се нарежда на едно от средните места в момента. Перспективите пред страната ни са негативни, но същата прогноза се отнася за силни икономики като Швеция, Швейцария, Великобритания и Испания. Положителен факт е, че у нас се очаква едно от най-високите средни увеличения на работна заплата в Европа - около 2%.
Анализът на Cushman & Wakefield не определя светло бъдеще и за благосъстоянието на българина. От консултантската компания допускат, че евентуална инфлация или дефлация в страната би имала силно негативно влияние върху икономиката ни. В България условията за покупка или наем на жилище са много по-приемливи, отколкото в останалите държави. По този показател сме получили много добра оценка, с положителна перспектива.
Още от статията на „Класа"
„Новите марки ще навлизат през франчайз формулата", анализира „Дневник"
Планове за разрастване през 2010 г. са заявили 91% от търговците на 220 водещи марки, показва проучване на CB Richard Ellis (CBRE), една от водещите компании за бизнес имоти в света. България все още не влиза в класацията на петнайсетте най-предпочитани държави за експанзия от международните търговци, показва още проучването. От таргетираните 56 страни интересът е най-голям към Германия (47%), следвана от Франция, Испания, Полша и Италия.
Най-активни остават търговците на хранителни продукти - магазини и супермаркети, ресторанти и кафенета. След тях се нареждат тези за специализирана мода - обувки и аксесоари. В дъното на класацията са секторите на електрониката, домашните потреби и луксозните стоки. Изследването е сред търговци, опериращи в Европа, Близкия изток и Африка.
Почти половината имат планове да отворят поне един магазин в Централна и Източна Европа през 2010 г. Българският пазар се разглежда в съвкупност с други малки пазари в страни като Румъния, Гърция, Сърбия, Хърватия и Македония и това забавя навлизането, коментираха от MBL. Компанията е асоцииран партньор на CB Richard Ellis и е осъществила проучването сред българските търговци.
Според Манол Гойгаджиев, мениджър търговски площи в MBL/CBRE, търговците предпочитат по-големи пазари като Русия и Полша, където разрастването може да стане по-бързо и ефективно.
Франчайз - предпочитаният модел
Търговците, които използват франчайзинг, са значително по-активни от тези, които навлизат директно. Това е и предпочитаният модел за развиващите се пазари, сред които е и българският, коментира Манол Гойгаджиев. Той посочи, че с изключение на хранителните вериги и електрониката по-голяма част от търговските модни марки, представени на българския пазар, са базирани на франчайзинг модел, както и на продажба на едро.
Според Гойгаджиев, преди да стъпят на пазари като нашия, търговците следят най-вече развитието, успеха или неуспеха на конкурентите си. Причината е, че в условия на криза не могат да си позволят грешки и се нуждаят от повече доказателства за стабилността на пазара, за да могат да оправдаят инвестиционните си намерения.
Още от статията на „Дневник"
„5% по-евтини винетки за тежките екоавтомобили", информира „Монитор"
Винетките за тежките превозни средства от по-високата екологична категория - ЕВРО III, IV, V, ЕЕV, поевтиняват с 5%, а за тези от по-ниската - ЕВРО 0, I и II, поскъпват с 30 на сто.
През 2010 г. седмичната винетка за тежкотоварните превозни средства с две и повече оси, специализираните строителни машини, автокрановете, специалните ремаркета за превоз на тежки или извънгабаритни товари, които са с екологична категория ЕВРО 0, I и II, ще бъде 75 лв., месечната ще е 215 лв., а годишната 1300 лв. За същите машини, но от екокатегория ЕВРО III, IV, V, ЕЕV и по-висока, седмичната винетка ще е 58 лв., месечната 165 лв., а годишната 1000 лв. Дневната винетка за всички видове тежкотоварни превозни средства, независимо от екологичната категория, ще е еднаква - 13 лв.
Винетките за леки автомобили и превозните средства за превоз на пътници с до 8 места остават непроменени през 2010 г. Както е и в момента, цената на седмичната винетка ще е 10 лв., на месечната - 25 лв., а на годишната - 67 лв.
За автобусите с над 8 места и за товарните автомобили с две оси и с екологична категория ЕВРО 0, I и II седмичният стикер ще струва 43 лв., месечният - 117 лв., а годишният - 681 лв. За същите видове превозни средства, но от екокатегория ЕВРО III, IV, V, ЕЕV и по-висока седмичната винетна такса ще е 33 лв., месечната - 90 лв., а годишната - 524 лв.
Още от статията на „Монитор"
„Стагнацията може да продължи 2-3 години", казва в интервю за „Монитор" директорът на икономическата програма към Центъра за изследване на демокрацията Руслан Стефанов
Г-н Стефанов, защо Центърът за изследване на демокрацията отчете намаляване на сивата икономика, след като в условията на криза всички прогнозират, че тя ще расте, и то лавинообразно?
- Нашите прогнози от края на миналата година, когато започнаха проявленията на икономическата криза в страната, също сочеха, че ще има увеличаване на сивата икономика. Това прогнозира и икономическата теория.
Защо тогава се получи това разминаване?
- Според нас две са причините да бъде опровергана теорията към настоящия момент. Най-вероятно в случая говорим все още за краткосрочен период на въздействие на кризата. В изследването си ние сме обхванали първите 6-9 месеца от кризата, когато не може да се говори за продължителни или устойчиви негативни тенденции в официалната икономика. Когато има един такъв рязък външен шок върху икономиката, на какъвто беше подложена България, смятаме, че е нормално първоначалната реакция да бъде към свиване на скритата икономика.
Как обяснявате тази реакция?
- Ако вземем за пример едно предприятие, част от договорите на което са в сивата икономика, а останалата част - в официалната, когато икономиката поеме рязко надолу, първото и най-лесното нещо, което могат да направят мениджърите на това предприятие, е да прекратят неофициалните контракти. Както тези с контрагентите, така и с работниците. При неофициалните договори няма документи, ощетените не могат да отидат на съд, затова тези договори са най-лесни за прекратяване. Затова смятаме, че точно това е уловило нашето изследване - началния ефект от кризата. Втората причина да отчетем такъв резултат е, че смяната на правителство и факторите, които въздействат върху администрацията, също работят за спада на нейното равнище и най-важно по отношение на намаляване на корупционния натиск върху бизнеса.
Какво имате предвид?
- При смяна на правителството никой в администрацията не знае колко е стабилно мястото му, особено при сегашния кабинет, който обяви намерения за сравнително големи преструктурирания. Създава се несигурност в администрацията доколко ще остане на работа. Разбира се, трябва да се има предвид, че ако това се беше случило през 2008 г., когато имаше глад за кадри, надали някой щеше да се трогне кой знае колко от подобни мерки. Ситуацията днес обаче е коренно различна. Така че това, което отчитат индексите не само за сивата икономика, но и тези на корупцията, е, че има спад в корупционния натиск над бизнеса и населението. Когато към тези два фактора се добави и засиления контрол върху акцизните стоки - цигари, алкохол, горива и други, се стигна до това алогично на пръв поглед поведение при бизнеса. При населението между другото нещата не стоят съвсем така. При домакинствата се регистрира очакваната тенденция на увеличаване на скритата икономика - т.е. на скритите доходи и обороти.
Защо се получава така?
- На първо място населението не е изложено на този по-засилен контрол от страна на държавата. Второ, домакинствата разглеждат нещата от друга позиция. Ако попитате един работник, който е бил между първите съкратени и е нямал трудов договор, в коя част на икономиката е, той ще ви отговори, че е в сивата, независимо, че вече е безработен. Ако същият въпрос обаче бъде зададен на фирмата, която го е съкратила, тя ще си каже - аз уволних тези, които бяха "на сиво", значи нивото на скритата икономика спада. Така че тенденциите при бизнеса и населението не са противоречиви. Нещо повече, смятаме, че населението показва бъдещата тенденция в увеличаване на индекса на сивата икономика. Ако кризата продължи, както се очаква, и то не в острия си вариант, а в една продължителна стагнация с ръст около нулата, тогава смятаме, че сивотата на икономиката ще се усили или поне ще се задържи на сегашното ниво. В тази връзка е важно да се каже, че повишаването на престъпността - обирите напоследък, са един от признаците за наличие на напрежение в икономиката. Хората, които преди са имали някакъв легален или сив доход, именно поради свиването на възможностите както в сивата, така и в официалната икономика, започват да търсят реализация в черната икономика.
Какви други влияния ще окаже кризата върху населението освен това преминаване към сивата, а дори и към черната икономика?
- Очакваме увеличение и на нещо, което в България все още се случва за разлика от много други страни, а именно - на неформалната икономика или домашното стопанство - приготвяне на зимнина, домашна ракия, взаимни съседски услуги. Докато за селата това е нещо обичайно, днес това се забелязва и в големите градове, дори в София. Големите вериги магазини като че ли бяха изтласкали в известна степен домашното производство, докато кризата сега го връща отново.
Кои според вас ще са разходите, които българите ще свият най-драстично в условията на криза?
- Това са разходите, свързани с кредитния бум - техника, особено автомобили. По принцип стоките с дълготрайна употреба са първите, чието потребление се намалява в условията на криза, но те винаги излизат първи от кризата. Затова ако искаме да видим кога ще настъпи устойчиво обръщане на тенденциите, трябва да наблюдаваме какво се случва точно с тези стоки. Проблемът сега е друг - настъпват промени в административните цени - парно, газ, вода и други, които отнемат голяма част от дохода. Така че в резултат на всичко това в началото на 2010 г. можем да очакваме сериозен натиск за свиване на продажбите на дребно. При всички случаи ще се наблюдава и намаление на разходите за обществено хранене, както и за дрехи. Ако кризата продължи по-дълго, вероятно ще се стигне до свиване и на потреблението на хранителни продукти, както и промяна на структурата му - увеличение на въглехидратните продукти за сметка на месото. Трябва да се знае и това, че през 2009 г. България е страната с най-висок ръст на доходите в ЕС. Това е едно от нещата, които задържаха икономиката въпреки драстичния спад на износа. Този ефект обаче ще започне да се изчерпва в началото на 2010 г. и е много важно да се види възстановяване на износа. Доколко това ще се случи зависи от ситуацията в Европа, от това дали няма да има повторен, вторичен спад в европейските икономики.
Още от интервюто на „Монитор"
„Част от Наглите пропяха в ареста", казва в интервю за „Стандарт" градският прокурор на София Николай Кокинов
Три са нещата, които българинът си пожелава за новата 2010 г. Здравето е на първо място, разбира се. После - да свърши по-бързо кризата и да се напълнят хладилниците, да приключи и кошмарът с марката "похитители, мутри, апаши, измамници, обирджии". Акция "Наглите" върна доверието на гражданите към държавата и увеличи многократно очакванията към МВР и прокуратурата. За това как държавното обвинение приема тези очаквания попитахме градския прокурор на София Николай Кокинов.
Г-н Кокинов, с какво ще запомните 2009-а - със случая "Красьо", с "трите синджира" обвиняеми ексминистри, с операция "Наглите"?
- С многото работа. Увеличаването на работата ни се утвърди като трайна тенденция, независимо кой е на власт. Лично се учудих, когато наскоро, по повод обещаните от Висшия съдебен съвет коледни премии, правихме атестации на колегите кой колко е работил и колко да получи. Оказа се, че при нас всеки наблюдава по 70-100 досъдебни производства и по 300 преписки.
Като казахте премии, чухте ли мълвата, че след орязването на 13-ите заплати във ВСС съдиите се изпокарали кой да подпише заповед за арест на Симеон Дянков?
- Майтапът си е майтап. Колегите обаче наистина останаха обидени. Не толкова, че не получиха премии, колкото от това, че Висшият съдебен съвет гласува решение за допълнително стимулиране. Разпределиха се средства, направиха се атестации, а след месец се оказа, че пари няма. От 16 години съм прокурор, не помня такъв случай. И подобна криза не е имало, но отношението към магистратите трябваше да е по-коректно.
Приемате ли оценката на Иван Костов, че ударът по "Наглите" ни върна държавата?
- Нима не е така? Разбита бе брутална банда, която 2 години тормозеше обществото. С неуловимостта и ненаказаността си плашеше и бедни, и богати. Слава Богу, държавата намери сили - задържахме членовете на групата, разкрихме и четирите къщи, в които са държали заложници, намерихме биологични следи от жертвите.
Колко са задържаните в момента?
- Десет. По-важното е, че част от тях се оказаха словоохотливи, след като разбраха, че имаме достатъчно доказателства срещу тях, и ги очакват сурови наказания. Много от тях са все по-склонни да съдействат, дано узреят достатъчно и да стигнат до самопризнания. Разбира се, заслугата по случая "Наглите" е 90% на МВР. Това бе ударът на годината. За нас очаквам "Наглите" да е делото на 2010 г. - голяма част от нашата работа предстои. Ще е грехота държавата да не покаже цялата си мощ пред тези нагли и брутални престъпници. Законът трябва да ги постигне с цялата си тежест, след като са готови да режат уши и пръсти, да отвличат по няколко души наведнъж, съкращавайки "производствения си процес", след като се чувстват безнаказани и на върха на престъпната пирамида.
Колко последно са доказаните отвличания на групата?
- Обединихме 12 дела в едно - колкото са отвличанията им.
Изтече информация, че четирима полицаи са снасяли информация на групата?
- До този момент не сме повдигнали обвинения срещу служители от МВР. Съберем ли доказателства, ще ги привлечем на секундата. Ако трябва да окачествя годината с две думи, те биха били "добро начало".
Начало на какво?
- Тази година за първи път голяма част от известните престъпни босове бяха притиснати в ъгъла. Т.нар. знакови фигури са или в чужбина, или са обявени за издирване, или в ареста, или делата им са внесени в съда. Пресата, която им наложихме заедно с МВР, ще продължи. Новите босове ще са по-лесни за нас, тъй като са по-неорганизирани. Пробив постигнахме и по някои "транзитни" дела, които се прехвърлят за решаване от година в година. След задържането на Иво Карагеоргиев мръдна и делото срещу Маргените. Успешно приключи и разследването срещу групата на Златко Баретата. Материалите вече се предявяват. Утре (днес, б.а.) съдът ще гледа негово искане за изменение на мярката за неотклонение, след което ще предявим окончателно доказателствата и на него.
Още от интервюто на „Стандарт"
„Пазарът на домакински уреди се сви с близо 40%", казва в интервю за „Класа" регионалният мениджър на Indesit за България, Сърбия и Черна гора, Македония, Босна и Херцеговина и Косово Алена Георгиева
Г-жо Георгиева, как оценявате развитието на пазара на електродомакински уреди у нас в година на криза?
- След поредицата от години с двуцифрени ръстове, 2009-а започна със спад в продажбите на бяла техника от около 20%. Свиването на пазара се задълбочи през второто и третото тримесечие и достигна до -38%. Основната мотивация за покупка на електродомакински уреди също се промени съществено през 2009 г. и вече се движи основно от необходимостта да се подмени развален уред, докато през 2008 г. голям двигател беше подмяната на работещи уреди с по-нови, по-високотехнологични и енергоспестяващи модели. Западноевропейските пазари със сигурност не бяха толкова повлияни от кризата - средният спад при тях е около 1-3%, като най-засегнат бе испанският пазар, който, както и българският, бе сериозно засегнат от кризата в строителството. Положителната новина е, че европейските пазари вече се стабилизираха, а у нас не се очаква по-нататъшен спад.
Как вървяха цените и продажбите? Каква роля изиграха промоциите?
- Основните вериги за продажба на електроуреди приложиха много разнообразни механизми за промоции, за да провокират интереса на потребителите. Промоциите не бяха толкова ценови, колкото насочени към даване на добавена стойност при покупката - допълнителна гаранция, малък уред за подарък, отстъпка при връщане на стар уред и т.н. Положителна е тенденцията в големите вериги с промоции на уреди с екофункции и по-високи енергийни класове.
Наложиха ли се нови уреди на пазара?
- Традиционно най-търсени са пералните Indesit, които присъстват в домовете на повече от 30% от домакинствата. През 2009 г. представихме нова стандартна гама перални Eco Time. Традиционно силни позиции имаме и при охладителите и печките. Все по-голяма популярност придобиват свободно стоящите и уредите за вграждане Hotpoint-Ariston от високия сегмент, тъй като потребителят все повече се убеждава, че си заслужава да инвестира в по-качествени, макар и по-скъпи, уреди.
Още от интервюто на „Класа"
„ЕС трябваше да се ангажира в Копенхаген независимо от останалите", казва в интервю за „Дневник" главният изпълнителен директор на Европейската климатична фондация Жул Кортенхорст
Срещата в Копенхаген успех ли беше или провал според вас?
- Честният отговор ще е: конференцията не беше успехът, на който се надявахме. Ако погледнете съдържанието на споразумението от Копенхаген, ще установите, че, от една страна, то е ясна посока за бъдещето. Страните се договориха, че трябва да удържат глобалното затопляне в рамките на 2 градуса, и ще предприемат мерки в тази посока. От друга страна, няма детайли за целите за намаляване на емисиите - т.е. това не е обвързващо споразумение. Количеството пари е на масата, но в дългосрочен план все още не е ясно откъде ще дойдат парите.
Как се стигна дотук - кои бяха основните пречки за сключване на споразумение с конкретни параметри?
- Мисля, че да се постигне споразумение по един толкова сложен въпрос, при това сред 213 различни страни, не е лесно.
Да, но те имаха няколко години и поредица кореспонденции и срещи на високо равнище...
- Вярно е, но ако се вгледате в процеса на постигане на споразумение, беше наистина много трудно в рамките на две седмици в Копенхаген да бъде изложено в детайли какво трябва да се направи. Трябва да признаем също, че националните позиции доста се различават - все още сме далеч един от друг.
Резултатът от срещата ще повлияе ли по някакъв начин икономиката?
- Въпреки че резултатът не покри очакванията ни, все пак е важно да се осъзнае, че посоката на икономиката за бъдещето вече е съвсем ясна. Ние ще се придвижим към зелена икономика, нисковъглероден просперитет. Този процес вече е започнал и страните, които ще просперират, са онези, които ще "скочат" върху тази възможност, които ще развиват и въвеждат възобновяемата енергия и енергийната ефективност.
Страните, които ще вървят зле, са онези, които ще останат на стария модел. В този смисъл смятам, че изводите за икономиката са много съществени. Хората на бизнеса и потребителите по целия свят започнаха да осъзнават колко важна е темата за климатичните промени.
Слушах изказванията на държавните глави - всички те говореха за зелен растеж, видях как милиони хора по света се мобилизираха и поискаха от правителствените си лидери да се ангажират с решаването на проблема, гледах как бизнес лидерите говорят за възможностите, които открива този растеж, и наблюдавах как медиите поставиха темата за климатичните промени в центъра на събитията през изминалия месец. Всичко това ми дава основание да мисля, че вече направихме прехода и няма да се върнем назад.
Европейският съюз беше ли достатъчно амбициозен в предложенията си на срещата?
- Ако Европа беше сложила 30% на масата (ЕС заяви, че ще гони такова намаление на емисиите, ако и другите страни поемат съизмерими ангажименти - б.а.), щеше да е амбициозна, но тъй като не ги постави, не я приемам за достатъчно амбициозна. В действителност позицията изглеждаше разколебана, и то в решаващия момент, Европа нямаше достатъчно твърдост и смелост.
Още от интервюто на „Дневник"
„По време на криза бизнесът трябва да открива нови пазарни ниши", казва в интервю за „Дневник" директорът на "TNT Eкспрес" за Южна Европа Кристчън Дрентън
Г-н Дрентън, каква оценка бихте поставили на почти изминалата година, по какъв начин икономическата криза се отрази на бизнеса ви?
- Довършваме последната четвърт от 2009 г. и мога да кажа, че се вижда краят на трудния период, и с умерен оптимизъм оттук нататък можем да очакваме само последваща стабилност и растеж. Няма съмнение, че 2009 г. беше трудна, придружена с много икономии. Югоизточна Европа беше много силно засегната от икономическата криза и дори повечето страни от региона отчетоха отрицателен растеж на БВП.
TNT работи много упорито, за да намали разходите си, да повиши ефективността и бих могъл да кажа, че се справихме успешно. Ако погледнем България в частност, успяхме да ограничим разходната част от бюджета ни, което във времена на криза е едно от ключовите решения. Същевременно се опитахме да задържим голяма част от партньорите и клиентите си.
Как оценявате развитието на компанията в България и за страната ни като цяло?
- Единственият начин, по който можеш да увеличиш обема на продажбите си в ситуация на криза, е като излезеш извън границите на съществуващия пазар и се опиташ да стигнеш до нови непознати пазарни ниши. В България нямаше икономически растеж, така че не можехме да очакваме да постигнем ползи от растежа на общия пазар на експресни услуги.
Затова се съсредоточихме в привличането на нови фирми, както и клиенти на конкурентите ни, като им предложихме персонализирани решения в определени ключови индустрии, като автомобилната например. Тази стратегия работи много добре тук - "ТNТ България" се наложи като транспортен партньор за компании, произвеждащи и доставящи компоненти и части за големите автомобилни концерни на Стария континент.
И въпреки че България, както и много други страни от Южна и Югоизточна Европа страдат от кризата (особено през тази година, когато наблюдавахме увеличаване на безработицата и отрицателен ръст на приходите) успяхме да се възползваме от ситуацията оптимално и дори да увеличим пазарния си дял.
Вие отговаряте за региона Южна Европа. Каква е разликата между пазарите на страни като Франция, Испания и Италия, от една страна, и от друга страна - Гърция и България?
- Основната разлика между тези страни и България е, че поради мащаба на териториите им TNT работи преди всичко на вътрешните им пазари, докато България по-скоро е отправна точка за доставки за и от много международни дестинации. Ако вземете Франция или Италия например, в тях се извършват огромен брой доставки на територията на страната. Гърция, Кипър и Израел са също по-скоро международно ориентирани.
Така че с тях има възможност да се извлече полза от световния стокообмен. В момента в страни като Китай, Индия, цяла Южна Америка TNT има добри позиции в експресния бранш и логистиката. Обемите на продажбите ни в Европа са засегнати от нестабилната икономика, повлияни и от спада в американската икономика. Вътрешно ориентираните страни зависят от европейската икономика и стойността на еврото.
Но "TNT България" не e вътрешно ориентирана...
- Да така е, в България имаме вътрешни операции, но те имат относително малък дял. Ако погледнете приходния отчет, ще видите, че само 3% от доходите се падат на вътрешния пазар, а 97% - на международно ориентирани операции. За сравнение - във Франция например същите показатели са 65% в полза на вътрешния пазар и 35% на международния пазар. Освен това не трябва да се забравя, че България има доста по-малък като обем общ пазар за експресни транспортни доставки.
Още от интервюто на „Дневник"