
Междувременно България е сякаш абонирана от световните информационни агенции за клишето „най-беден член на ЕС". Налага се изводът, че или чуждестранните медии ни мислят злото, щом виждат само бедност и корупция у нас, или някой има интерес да представя българските граждани като по-богати, отколкото те всъщност са.
Средният път, който Източната философия ни препоръчва да избираме, ни води до анализ и оценка на най-безпристрастните данни за „Богатството на нацията", до които имаме достъп (разбира се, отново запазвайки известни резерви, както би направило мислещото същество). Сега разполагаме с данни, които значително се доближават до изискването за безпристрастност: Европейската фондация за подобряване на условията за живот и труд, основана от Съвета на Европа през 1975 г., е изготвила доклад за ключовите тенденции в заплащането в Европейския съюз през 2007 г.
В доклада се посочва, че увеличаване на заплащането в Европейския съюз през 2007 г. определено има и то е средно с 7%, главно заради ръста на заплатите в новите членове. Но едновременно със заплатите растат и цените и оказва се те по-бързо от заплатите: реалното увеличение на заплатите след отчисляване на инфлацията през миналата година е било 2.3%, тоест по-ниско отколкото 2.7% през 2006 г.
Да погледнем какво пише за България. Номиналното увеличение на заплатите в страната е 18.1%. Само че това не е максимумът в Европа. Преди нас по номинално увеличение са Латвия (32.3%), Литва (21.2%), Естония (20.2%) и Румъния (18.9%). На дъното по номинално увеличение са страни като Франция, Белгия, Холандия и Германия. Ясно е, че там заплатите се вдигат с по-малък процент, тъй като и без това вече са доста високи.
Прибалтийските страни са отделна тема. Прави впечатление, че следващи в списъка на увеличаването на заплатите са Полша с 8.6% номинален растеж. Тъй като тръгват от най-ниската база, икономиките на България и Румъния се нуждаят от по-висок темп на икономически растеж, което е свързано и с по-високо заплащане на труда. Защото икономически растеж има само чрез труд (труд в широк смисъл, т.е. интелигентна употреба на сравнителни предимства за постигане на по-висок резултат).
Но да видим как стоят нещата при реалното увеличение на доходите. България - реален ръст на заплащането 6.5% през 2007 г. Я виж ти, нещата започнаха да изглеждат по-различни. Преди нас по реално увеличение на заплатите са Латвия (18.3%), Литва (13%), Румъния (12.2%), Естония (10.5%). Ако работим с реални цифри, Полша е много по-близо до нас до ръст на работната заплата (4.4%).
Ясно е, че ако получаваш 1000 лв. и шефът ти увеличи заплатата с 6.5%, ще вземаш 65 лв. в повече. Но ако вземаш 3000 лв., 4.4% увеличение са 132 лв. Всъщност да не придиряме чак толкова, защото инфлацията през 2007 г. е направила реалните доходи в твърде много развити държави в Европа, както и в цялата еврозона (минус 0.4%), отрицателни.
Само че в доклада четем, че има тенденция за ръст на реалните заплати в Европа през последните години, въпреки флуктоациите в някои страни от година на година. Някъде след 2005 г. тази тенденция е постоянна. Такива са балтийските страни, Румъния, Словакия ... България в това число я няма.
Ето идва ред и на минималните работни заплати. В България МРЗ е 92.03 евро за месец. Румъния минималната заплата е 131 евро, в Литва е 202 евро за месец. Във Великобритания е забранено да получаваш по-малко от 5.52 паунда (8 евро) на час, сами направете сметките. В Холандия минималната заплата е 1317 евро месечно, но да не се сравняваме с холандците, да видим какво става в славянските страни.
В Полша минималната месечна заплата е 247 евро. Малко, наистина, но изглежда в Полша минимумът е близо до масовата заплата в България. В Словения минималната заплата е над 538 евро. В Словакия само 240 евро. В Чехия 288 евро.
В Унгария минималната заплата е 260 евро, в Латвия 171 евро, в Гърция 657 евро ... Изглежда има различни прагове за минимално необходимото за добър живот. Но в България минималното гарантирано от закона заплащане е под всякакви граници. (Друг е въпросът доколко минималната заплата сама по себе си е необходима и полезна за националната икономика. Това не подлежи на разискване тук. Исках да покажа съотношението, в което държавата гарантира доходите на трудовото си население - което в България става все по-малко).
Това се случва при правителство, което се ръководи от партия, кичеща се с името „социалистическа", имаща за коалиционен партньор царисти, които по-рано взеха властта, като обещаваха, че ще оправят нацията за 800 дни ... Мизерно минимално заплащане, „социалистическа" партия начело във властта - и правителство, работещо с огромен дори за консервативните западни макроикономисти бюджетен излишък, разпределящо повече от 40% от националния доход.
Не казвам, че всичките българи са бедни - както не е вярно, че всички критяни са лъжци. Все един от критяните ще казва истината, когато твърди, че всички на острова са лъжци ... Сталин през 1930те реши, че украинските селяни са лъжци и „кулаци", щом не изпълняват петилетните планове за доставка на пшеница. Той изпрати на село своите емисари, за да наведат ред и изземат всичко скрито от „лъжците" - включително и онова, което е било заделено за посев. Голодомор отне живота на милиони съветски жители в Украйна и Кубан.
Българите са жилава нация и са преживели не една власт или партия. Но ще стане страшно, когато от недоимък българите започнат да посягат на онова, което традиционно те си заделят за посев. Разбирай за образование и обучение. Вече виждах в български книжарници баби, които казват на внучетата си: „Остави, не я пипай тази книжка", както и не един депресиран студент. Но може би не трябва да повишаваме покупателната способност чак на цялото население? Не е ли по-добре да сменим ценностите, така че нужда от книги повече да няма? Или да кажем, че медиите са предубедени и черногледи.
Mamin Sin
на 26.08.2008 в 00:32:45 #34Смешна история сте някои от форумците. Бълвате глупости и го избивате на политиканстване - като в селската кръчма. Мнението съм си го изразил отдавна - част от него в "още по темата". Поддържам написаното от мен, че статията е на много ниско ниво и от сега нататък не виждам смисъл да коментирам и дори да чета трудове на същия автор.
Ne_e_istina
на 25.08.2008 в 13:39:56 #33Така си е! На запад юристите, лекарите и доста др. престижни професии живеят в палати и карат коли като на Компира, Репата, а тук реалснотите са съвсем различни-тузари са,защото могат да отидат на море и да не са на квартира, а в хотел и могат да си позволят нова кола от нисък клас Ниска или висока, всеки си има цена и като не могат да му я дават, проблема си е техен.
iennin
на 25.08.2008 в 12:28:03 #32Знам, че за доста хора това може да е цинично, но има проблем и с таванът на заплащането, аз работя за около 3000лв. Но заплатата ми трябва да е минимум 5000лв ако съм за запад ще вземам 5000 ама евро. Как да искам повече пари, като отида при шефа и той вика ти какво искаш повече от призидента ли да взимаш. Това също е проблем. Квалифицираните хора не за заплатени също. Като ходя по интервюта и им викам, че искам 4000лв те ме гледат като пръднали, това ми е цената бе хора ако не можете да ми ги дадете значи не търсите чивек с мойте способности това им казвам. Таванът на заплатите също спъва прогреса, аз още малко ще ги търпя. Вярно е че не си броя стотинките, но е вярно че не ходя и на, море, защото губя пари. Според мен човек с висше образование в София и да е малко по пробивен около 2000лв взима е трябват и езици, поне английски. Но това е като за начало за жилище и нова кола трябва дохода да ти е поне 4000лв. Така че общо взето заплатите са ниски.
5
на 25.08.2008 в 10:41:51 #31Mamin Sin - обзалагам се, че си член на БСП и имаш секретар-комсомолско образование - иначе защо е тая нападка без конкретно мнение по темата ? на мен пък статията ми харесва :_) ясно е кой е виновен за всичко, но пресата мълчи, няма остри и конкретни критики бюджетния излишък да го дадат на пенсионерите - те поне заслужават, ние не
batstan
на 25.08.2008 в 09:36:15 #30картинката както винаги е най-подходящата която може да се намери
Mamin Sin
на 25.08.2008 в 02:35:21 #29Господин Събев, Вашият материал изглежда като реферат на първокурсник от третостепенен филиал на някой икономически ВУЗ. Много е лесно да преписваш таблици и европейски доклади, трудно е да напишеш нещо умно около тях... Не се обиждайте, но Вас не Ви бива в изводите. Явно имате някой вуйчо в Уеб Медия Груп, та Ви пробутва писанията на по-предно място. А за опитите Ви за оригиналничене с препратките към критяните и Сталинска Украйна, просто нямам думи! Жалка картинка. На Вас Ви препоръчвам да се занимавате със статистика. Събирайте си данни, излагайте си ги пред публика, но БЕЗ ДА МИСЛИТЕ.
DARK
на 24.08.2008 в 21:56:29 #28shindarsky Хващаш си некоя маца с подобна заплата сбирате се и си делкате разходите по жилището и разбираш , че заплатата е перфектна ;)
shindarsky
на 24.08.2008 в 18:08:45 #27До shtarkel : интересно ми е как точно разбра, че хората дошли от долно начапърчане са съгласни на ниски заплати! Азпримерно идвам от долно начапърчене работя в София вече повече от 5 години заплатата ми е 1400 и не съм доволен,а колегата кореняк Софиянец си вика е супер с тия пари ще си живея перфектно щот си е при мама и не плаща наем в повечето случай и храната му е корена(семейството) и той е съгласен да работи за такава малка заплата, но аз не съм защото с тези пари не можеш да си платиш наем+разходи+транспорт+храна и да имаш за нещо друго
Така, че отворковците, които се мислят за голяма работа само защото са от София нека замълчат
grem
на 24.08.2008 в 16:03:44 #26Бих искал да ви обърна внимание на последния анализ на реалполитик. http://www.realnapolitika.blogspot.com/
shtarkel
на 24.08.2008 в 11:01:16 #25superuser,явно са ти сбъркани някои понятия!Касиерка в супермаркет какво да се квалифицира бе!?Тя си е касиерка!И по цял ден се занимава с кисели клиенти!Ясно е че никога няма да кара мерцедес,но само в България го има феномена да работиш по 10 часа на ден 6 дни в седмицата и да не можеш да си покриеш базовите разходи!За това става въпрос.И как ще скочат заплатите като първо българина е мижитурка и второ специално София се напълни с провинциалисти които работят при всякакви условия!как ще ти вдигнат заплатата като за доста по-малко пари идва селчо от Долно Чепръчане и бачка!
Васил
на 24.08.2008 в 01:43:29 #24Кокиче, Дошъл си от Гърция в София за 3 дни посред Август? Ами София е празна бе човек, никой няма, коли няма по улиците. Просто всички са на море...Добре, че са Българите и Румънците, че в северна Гърция преди 10 години беше нечовешка мизерия - сега местните ни благославят! Ти си направи изводите...Жалкото е само, че се харчат повече от милиард евро в съседна Гърция, защото нашето черноморие е бетонирано...
Ne_e_istina
на 23.08.2008 в 22:42:49 #23Опа, това са медианите, ето ги и средните в цифри: София - 799 Варна - 801 Пловдив - 676 Бургас - 668 Стара Загора - 903
Ne_e_istina
на 23.08.2008 в 22:32:53 #22Истината е, че минималните заплати в Западна Европа са ниски, но въпреки това достатъчни за най-необходимото и малко отгоре. За това и процентът хора, които работят на близки до минималните ставки е по-висок. Тук трудно можеш да видиш някой да работи за 220 лв. Нормално, след като са крайно недостатъчни дори и за обикновено физическо оцеляване. Статистиката за средната заплата в страната е безсмислена, защото на всеки му е ясно, че не е около 450 лв, при положение, че повечето декларират, че взимат ниски доходи. В малките градове определено заплатите са доста мизерни, но за градове като София, Варна, Пловдив, Бургас, Стара Загора ( сигурно има и др. ) не мога да се съглася. Ето и статистика на http://www.jobtiger.bg/ по въпроса: Средна запплата в: София - 700 лв Пловдив - 600 лв Варна - 700 лв Бургас - 550 лв Стара Загора - 1 000 лв. Лично на мен ми беше малко любопитна тази статистика в началото, но като човек, които е живял немалко и в София и в др. градове си правя следния извод: Конкуренцията в София е наистина голяма и по всяко време може да ти се намери заместник, ако проявиш желание за повишаване на заплатата. Все пак е пълно с хора, които искат да останат там, къде от липса на избор, къде от куртоазия. Торби с пари не ви чакат никъде, особено пък в столицата. Всичко става с много и качествено бачкане. Ако този бюджетен излишък или част от него се инвестира в повишаването на заплащането в бюджетния сектор ( учители, лекари, администрация и др. ) определено ще се повиши качеството на персонала и конкуренцията на държавния и частния сектор, но силно ме съмнява да се случи. Айде това е от мен, че малко се поувлякох
Ovum
на 23.08.2008 в 22:01:48 #21Ей мамицата ви мръсна депутатска, заплатата ми е 300 лева които отиват смао за храна ток и вода. Тва живот ли е бе? Ние не живеем, ние оцеляваме!
superuser
на 23.08.2008 в 19:36:49 #20Естествено, че не може всички да са висококвалифицирани, не е и нужно. Проблемът е, че и при неквалифицираната работа трябва да има определена работна етика. При българина тя още е в зародиш. "Те ни лъжат, че ни плащат. Ние пък ги лъжем, че работим". Все още тази "светла мисъл" от близкото минало е в пълна сила. Хората все още не могат да схванат, че в съвременния свят има глобална конкуренция. Жалко е, че има хора вземащи по 300 лв. Но след като вършат супер неквалифицирана работа и то я вършат толкова зле, че ако напуснат, за 1 седмица може да бъде обучен човек, който да заеме мястото им, няма на кога да се сърдят освен на себе си.
vloti
на 23.08.2008 в 17:34:49 #19Като си говорим за минимална заплата в 7 страни от ЕС хич няма минимална заплата. като процент от средната у нас минималната е среднай-високите в света. Доходите се определят от пазарните реалности ,а не с укази и декрети.Ние сме маалко по бедни от Румъния. Там БВП съотнесен към ППС е 11400 долара на човек ,а у нас 11300. Това е маниполативна статия. БСП не може да издаде указ доходите у нас да се изравнят с Чехия. Ленин с укази и декрети нищо не е постигнал. Минимална заплата хич не е нужно да има. Ние забогатяваме ,но прекалено бавно. С това темпо няма да догоним Западна Европа никога. В страните от ИЕ скъсали решително с комунизма заплатите са високи: Естония ,Чехия ,Словакия...Ние сме прост народ ,обичаме си столетницата и ще сме бедни.
pantafil
на 23.08.2008 в 16:13:44 #18Кви птички бе, кви 5 лева.Всичко тук е лъжа. Не му се бачка на мучо.Докато има кражби, помощи и други щуратии от тоя род все ще реват.Колко да е заплатата на една сервитьорка в кафе? азбира се има изключения, които се утрепват от работа за мижави пари.Повечето обаче са пасмина.В това число и пишещите хайлази във форумите.
кокиче
на 23.08.2008 в 14:36:04 #17Сега съм си в БГ и реално виждам нещата.Като цяло картинката е мизерна и сме много назад дори и от Гърция ,където живея.Кой каквото иска да пише и казва...Неделчо ,стоях и 3 дена в СФ и то вцентралната част и не видях някакъв разкош.Напротив -разходих се из пазарите ,по улиците ,влязох в магазините ..Хората ,като цяло са бедни. Може отделни групи от населението да са финансово добре ,но "една птичка пролет не прави ". Сега съм от 20 дена в Добрич и виждам хората как са облечени и как живеят ..Не всички са бедни ,но не са и европейци .Само като видя такситата и се кача в мизерните им коли се чудя дали ще си стигна до дома.
Само ще ви кажа ,че за Добрич 500 лева била добра заплата.Кое по напред да си платиш с тия пари ?Стигат ти само за физическото ти оцеляване...
barabanista
на 23.08.2008 в 13:06:18 #16Изи,
Имаш потенциал. Обърни внимание на образованието си. Дообогати го, ще излезе нещо полезно и за другите.Прословутия чип на Сакскобурга не бива да ви дразни. За съжаление е прав. Начина на мислене и живот е за промяна.
Antonov86
на 23.08.2008 в 12:40:09 #15SUPERUSER много правилно ви го е казал... основната причина за ниските заплати са ниската производителност на труда. Не може по цял ден бакшишите да шляпат белот по шкембета, в държавната администрация да има лелки, които по цял ден си клатят краката и заплатите да са им високи. Пределно ясно е, че като не произвеждаш нищо, няма как да получиш възнаграждение. С този проблем трябва да се занимае правителството, но както на всеки е ясно, това е като да чакаш от умрял писмо...