„Реферите на дузпата", съобщава от първата си страница „Стандарт" за акцията на данъчните, които след футболистите взеха на мушка и мъжете в черно
Данъчните взеха на мушка мъжете в черно. След фолк певици и играчи дойде ред и на футболните рефери. Следващата седмица започват проверки на 470 съдии, обяви пред "Стандарт" шефът на Националната агенция за приходите Красимир Стефанов. Инспекторите ще сравняват доходи и имущество, както и дали са декларирани хонорарите за свирените мачове. 1000 лева прибира главен рефер в "А" група за всеки двубой, а помощниците му по 700. Големият пай е от нарядите в чужбина, където от мач се взема между 1000 и 4000 евро.

При проверката на 70 футболисти данъчните са хванали шестима в крачка. При тях има драстично разминаване между доходи и имоти. Най-скандалният случай е с играч, който за цялата 2008 г. е получил официално 2400 лв. В същата година обаче е извъртял сделки с 10 имота, като в крайна сметка е останал собственик на шест от тях.
Интервю на „Стандарт" с шефа на НАП Красимир Стефанов

„Трактора назначен заради връзки с мафията", съобщава „Монитор" за нови уличаващи документи за престъпните контакти на Алексей Петров
Алексей Петров бил назначен в НСС през 2001 г. заради връзките му с престъпния свят. Това съобщи кадровикът на службата от 1997 - 2003 г. Петър Петров вчера. Той трябваше да бъде разпитан от парламентарната комисия за контрол на ДАНС, но поради липса на кворум заседанието й бе отложено.

Бившият шеф на НСС Атанас Атанасов извикал кадровика и му съобщил, че имало решение на ръководството Трактора да бъде назначен за офицер под прикритие. „Той ми каза, че службата има интерес да работи с хора, които са близки с борческите групировки със сенчестия бизнес и биха могли да изпълняват задачи" , разказа кадровикът. Той обаче отрече да е виждал предложение за награждаването на Трактора от министър Георги Петканов и поясни, че няма практика някой да бъде награждаван без съответните мотиви на прекия му ръководител. На въпрос защо не са изпълнени двете заповеди за уволнение на Петров кадровикът каза, че по това време той бил прострелян и представял болнични по този повод. Бившият шеф на кадрите в НСС обаче поясни, че не било редно толкова години Петров да е в болнични.
Още от статията на „Монитор"

„Държавата ще връща на гражданите 120 млн. лв. надвзет акциз за коли", информира от първата си страница „Сега"
Всеки, който между 2007 и 2009 г. си е внесъл от държава в ЕС мощен автомобил "втора ръка", ще може да поиска държавата да му възстанови част от платения акциз. Съдът в Люксембург постанови, че България е нарушила Договора за функциониране на ЕС, като е събирала по-висок акциз за стари коли, отколкото за нови, и определи това като дискриминация в облагането.

По изчисления на правителството засегнатите са 17 800 граждани, а сумата, която трябва да им бъде възстановена - 120 млн. лв.

Решението е по повод запитване на Върховния административен съд, сезиран от пловдивската митница по дело на Петър Калинчев. През 2007 г. гражданинът си внесъл от Франция 9-годишно BMW 530D с навъртени 160 000 км и e бил заставен да плати 4900 лв. акциз. За нова кола от същата марка акцизът бил 2500 лв. Законът обаче е в противоречие с два члена на Договора от Лисабон, които не позволяват различно облагане при овехтяване на стоките. Държавата е била длъжна да промени вътрешното си законодателство при влизането си в ЕС, но не го e сторила и така три години ощетявала любителите на по-мощни коли, за които се отнасял завишеният акциз. Дискриминационната норма бе отменена от 1 януари 2010 г., след като казусът стигна до съда в Люксембург.

"Става дума само за случаите, при които автомобилът е бил внесен у нас от държава - членка на ЕС, и не се отнася за коли, внесени например от Япония или от САЩ", уточни пред "Сега" адвокат Михаил Екимджиев, който представлява Петър Калинчев по делото. Гражданинът или автокъщата вносител ще може да си върне не целия платен акциз, а само разликата между реално платеното и сумата, която е трябвало да се внесе, ако автомобилът се облагаше като нов.

Между 1 януари 2007 г. и 31 декември 2009 г. мощните автомобили (с над 120 киловата, или 163 конски сили) се облагаха с различен акциз за "употребявани" и "нови" коли. За стари се смятаха изминалите над 6000 км или навършилите 6 месеца от първоначалната си регистрация.
Още от статията на „Сега"

„Дянков планира да емитира външен дълг", съобщава от първата си страница „Дневник"
Финансовото министерство планира да емитира облигации на международните пазари за около 500 млн. евро (1 млрд. лв.). Това потвърдиха източници на „Дневник" от ведомството. Целта на поемането на нов външен дълг е с него да се покрие част от очертаващия се бюджетен дефицит от 3.2 млрд. лв. за тази година.

Най-вероятно подобен текст ще залегне в проекта за актуализация на бюджета, който всеки момент трябва да бъде внесен в парламента.

Досега официално обявените намерения на кабинета бяха да финансира дефицита главно със средства от фискалния резерв. Самата операция по привличане на дълг вероятно ще се осъществи в края на тази година или началото на следващата, моментът ще бъде избран в зависимост от условията на пазарите.

През последните месеци заради дълговата криза около Гърция и еврозоната цената на финансиране с облигации се повиши.

Вчера финансовият министър Симеон Дянков съобщи, че по предварителни данни май е приключил с бюджетен дефицит от 75 - 80 млн. лв. С натрупване от началото на годината разходите са с 1.37 млрд. лв. повече от приходите в бюджета.
Още по темата от „Дневник"

„Плащания по дълга пак отвориха дефицит в хазната от 75-80 млн. лв.", съобщава от първата си страница „Класа"
Предварителните данни за май сочат минимален дефицит от около 75-80 млн. лв., докато през същия месец на миналата година той е бил 120 млн. лв. Като излязат окончателните данни обаче, те се оказват по-добри, тъй като през този месец ще бъдат възстановени част от разходите по европейски програми. Това коментира вчера финансовият министър Симеон Дянков непосредствено след завръщането си от визита в страните с най-добри фискални резултати в Европа - Швеция, Финландия и Естония.

Дефицитът за май Дянков обясни с изкупуването на допълнителни дялове на Черноморската банка, което е било договорено още през миналата година, а също и с по-големи от обикновено плащания по ДЦК. Така с натрупване от началото на годината бюджетът ще е „на червено" с 1,380 млрд. лв. при 1,299 млрд. лв. до април.

Вицепремиерът припомни, че по окончателни данни, приходите през април в хазната за първи път от началото на годината излизат на плюс с 369 млн. лв. и са над 200 млн. лв. повече в сравнение със същия период на миналата година. По думите му само 54 млн. лв. от излишъка се дължат на внесени от БНБ пари, а останалите средства идват от по-високи постъпления на дивиденти, главно от енергийни компании.

Дянков съобщи още, че дължимото ДДС към 1 юни възлиза на 237 млн. лева, което е два пъти по-малко в сравнение с 1 юни 2009 г. Така правителството е изпълнило обещанието си към фирмите за ускорено възстановяване на налога. Той оповести и предварителни данни за дейността на Агенция „Митници" през май, където приходите от мита отбелязват ръст от 45,6 % спрямо същия месец на 2009 г., а преизпълнението на плана е със 114,8%. Ръст бележат и приходите от ДДС от внос с 29,4 %, с което изпълнението им за месеца е над 115%. Единствено приходите от акцизи намаляват с 29,7%, като тяхното изпълнение е 71,5% от месечните разчети. Общо приходите от мита, ДДС и акцизи бележат спад от 8,9% през месеца, или изпълнението на плана е 88,1 на сто, отчете финансовият министър.
Още от статията на „Класа"

„Туристическият сезон тръгна зле. И все по-зле ще става", е заглавието на анализа на „Сега"
Българският туристически бранш е особена порода. Всяка лято туристите намаляват, но в края на годината се отчитат ударни ръстове на прииждащи тълпи към родината ни. Навремето таргет групата ни бяха руснаци, после станаха западняците, предишните няколко сезона българи, а сега по неволя - румънци. Но винаги в края отчитахме неимоверно нараснали нощувки и доволни чужденци, които с радост ще посетят България отново.

Главният източник на жизнерадост в последните години - Агенцията по туризъм, е в ликвидация. Шефката й по времето на тройната коалиция Анелия Крушкова прекарваше цяло лято край морето заедно с десетки свои служители, с което дейно допринасяше за запълване на легловата база. Сега това щастие го няма. Но пък в края на април министърът на икономиката Трайчо Трайков бодро даде сигнал, че добрите новини и този път няма да ни подминат. Той прогнозира 5% ръст за 2010 г., макар че кризата никак не си е отишла, а и предстои световно първенство по футбол. Големите спортни форуми, независимо къде се провеждат, влияят негативно на страни като България. Но Трайков, който по принцип обича да ходи в Мексико с жена си, явно е пропуснал този факт.

Браншът обаче не е толкова оптимистичен и като никога пищи на умряло още отсега. Шефът на Варненската туристическа камара Стоян Маринов например се оплака, че нещата хич не вървят на добре и ако денят си личи от заранта, ще има не ръст, ами 5% срив. А то Световното да е проблемът... Руснаците плащат визи и рубли за куп формалности, държавата не рекламира достатъчно нашите дестинации, качеството и цените рязко се разминават съобразно съседните страни. Дежа вю.

Разчитаме основно на румънци, които идват събота и неделя, но не всяка и не толкова масово. Те не са лоши клиенти, харчат и оставят бакшиш, удивляват се на нашите хотели при липса на модерни у тях, но просто не могат да задоволят всичките ни потребности. Нарасналата неимоверно хотелска база в България е като търбух, който няма напълване.

Кратка разходка из курортите ни показва, че икономическата криза хич не действа дисциплиниращо на играчите в туризма. Има хотели, в които цените на нощувките са ниски, но като прибавиш разни задължителни екстри като платен паркинг (иначе е опасно, изпитаха го няколко румънци), шезлонги и чадъри, цената става съвсем прилична. Качеството на обслужването също е докризисно, инфраструктурата направо е плачевна. Не всички хотели и комплекси могат да бъдат поставени под общ знаменател, но като цяло фактите са такива. Ако туристът вследствие на кризата е станал по-пестелив, то браншът не е взел никакви мерки, за да направи продукта си по-атрактивен.

"Златни пясъци" продължава да е уникална гледка. Като един кръстопът на цивилизациите. В този курорт можеш да видиш Айфелова кула, която уж трябва да носи парижка атмосфера, а е заобиколена от дюнерджийници, търговци на катми и палатки, в които се правят масажи. Край тях виенско колело, което се върти срещу 5 лв. Т.е. без тях, тъй като малцина се качват.
Още от статията на „Сега"

„Танов изгонил 27 "уши" на МВР", разкрива „Стандарт" повода за напрежението между митниците и МВР
Общо 27 митничари, които са сътрудничели на службите за сигурност у нас, са били съкратени по различни поводи от Агенция "Митници" през последната година. Това е и поводът за напрежението през последните 2 седмици между МВР и митниците, твърдят източници на "Стандарт".

Сред тях са и две от общо 4-те съкратени служителки на митниците в Благоевград, които според Танов не са издържали т. нар. психотест. Те са помагали за потвърждаване на пристигането на контролирани пратки с наркотици от Гърция. Смята се, че това са били пакети между 3 и 5 кг с дрога, които влизат през границата с автомобили. След като митничарките потвърждавали, че "белязаният" автомобил е на границата, било организирано проследяването на пратките в страната и залавянето им, стана ясно вчера.

Незнайно защо обаче шефът на Агенция "Митници" Ваньо Танов и кадровикът Антоний Странджев, който 18 години се е занимавал в МВР с борба със стоковата и акцизната контрабанда, започнали да търсят начини да се освобождават от тези служители. "Много е вероятно те да не са знаели конкретно хората, които работят като нещатни сътрудници. Но е факт, че с махането на определени служители се създава напрежение по митническите бюра и изведнъж трафикът се измества от автомобилите към влаковите композиции", заявиха за "Стандарт" запознати източници.

В същото време през януари шефът на митниците издал устна заповед да не се сътрудничи с МВР по разбиването на каналите за контрабанда. Отговорни служители останали изумени от това как двама бивши антимафиоти - Танов и Странджев, след преминаването си на работа в митниците разбиват целенасочено и без това крехкото присъствие на агентура, която може да дава ценна информация. Заради уволненията било провалено провеждането на няколко операции срещу наркотрафика. Само през април тази година МВР е регистрирало 4 провалени контролирани доставки на наркотик.
Още от статията на „Стандарт"

„И "Булгартабак" се вклини в конфликта МВР - митници", информира „Сега"
В спора между МВР и агенция "Митници" кой е №1 в битката за повече приходи в бюджета и по-малко контрабанда вчера се намеси и "Булгартабак". На експресно свикана пресконференция шефовете на държавния холдинг благодариха на полицаите за акциите срещу сивия и черния пазар на цигари и се похвалиха с успехи въпреки кризата. Повод за внезапната среща с медиите бе интервю на шефа на митниците Ваньо Танов, в което той твърди, че "Булгартабак" губи българския пазар, плаща все по-малко акцизи в хазната, дава все по-високи проценти на дистрибуторите и се готви за приватизация на безценица.

"Акциите на МВР срещу контрабандата дадоха резултат. За последните две седмици продажбите на "Булгартабак" се увеличиха с 15-20%", заяви вчера Георги Костов от управителния съвет. В момента пазарният дял на дружеството у нас е 36-37%, има 51% ръст на износа и приходите му от продажби са с 59% повече от 2008 г., обясниха още от БТ холдинга. Така се разбра се, че холдингът не е загубил 71% от българските си клиенти, както твърди ген. Танов, а "само" 64%. Стана ясно, че платеният акциз за 2009 г. е бил 1.050 млрд. лв. при 1.113 млрд. лв. за предната година.

БТ шефовете обвиниха Танов, че с внушенията си пъди потенциалните инвеститори. "Булгартабак" се продава от 15 години и всеки път по една или друга причина процедурата се стопира. Сега само след седмица избраният консултант ще започне да работи по оценката на компанията и изведнъж високопоставен държавен служител внушава, че ръководството я води към фалит", разкри опасенията си Георги Костов. А колегата му Александър Манолев отсече: "Булгартабак" е с най-добри финансови резултати за първото тримесечие от 5 години насам, когато цифрите говорят, редно е и каубоите да замълчат". Ако продължим както досега и ако половината от контрабандата бъде намалена в резултат на действията на МВР, продажбите на холдинга ще се увеличат с 50% спрямо април ", замаза положението Костов.
Още от статията на „Сега"

„Проблем без бандерол", анализ на „Дневник" за причините за конфликта между митниците и МВР
Трафикът на цигари и кой как трябва да се бори с него се оказаха конфликтни теми между ръководството на митниците и МВР. През погледа на външни експерти проблемът е сериозен не само в България. Но и споровете по него не вещаят добро нито за събираемостта от акцизи, нито за сътрудничеството на българските правоохранителни органи с европейските им партньори.
Факти, обвити в дим
Макар да няма точни данни, трафикът на цигари е смятан за една от най-бързо развиващите се форми на организирана престъпност в Европа.

"За разлика от петрола цигарите са лесни за контрабанда. Вносът, износът и обратният внос на цигари без бандерол в страните членки е разпространена и доходоносна форма на престъпност, тъй като се избягват данъците", обясни пред "Дневник" Остин Роуан, началник-отдел за разследвания и операции, свързани с трафика на цигари в ОЛАФ (Европейската служба за борба с измамите). В последните години ОЛАФ засили активността си в тази сфера и има сериозни разкрития на трафик канали в сътрудничество с европейски и други държави.

Около 5.2 милиарда нелегално внесени в Евросъюза цигари са били заловени през 2008 г. Загубата на данъчни приходи от трафика се изчислява на 10 милиарда евро годишно, а според изчисления на тютюнопроизводителите всяка година eвропейците изпушват 75 милиарда контрабандни цигари.

Митниците спират едва 3% от тях. Водещите производители измерват загубите си от трафика в Европа на почти милиард евро годишно. За да ограничат щетите си, някои фирми са създали собствени разследващи звена, водени от опитни следователи.

Картината на контрабандата е сложна; според Остин Роуан тя е три типа - на оригинални марки цигари, на неизвестни на европейския пазар марки и на фалшификати. Първият и вторият тип идват откъде ли не, а нерядко са произведени нелегално в ЕС. Вносните често преминават пред Дубай на път за Европа. Фалшивите цигари на европейския пазар пък са произведени основно в Далечния изток. Част от тях също идват през Дубай.

"Първият и вторият тип са оригинални продукти. Това са около половината контрабандни цигари на европейския пазар. Но е много трудно да се каже кои от тях са произведени в ЕС и каква част са внос", обясни експертът от ОЛАФ.
Още от статията на „Дневник"

„Външни мениджъри влизат в пътищата", съобщава „Стандарт"
Външни мениджъри ще помагат за управлението на европроектите в пътната агенция и Национална компания "Железопътна инфраструктура". Това обяви министърът по еврофондовете Томислав Дончев. Все още се обсъжда дали мениджърите да бъдат наети като външни консултанти, които да носят персонална отговорност за големите проекти. Другият вариант е да се създадат специални звена с опитни експерти, които не са държавни служители. И тези ведомства да бъдат прикрепени към пътната агенция и НКЖИ. Пари за заплатите на опитните проджект мениджъри могат да дойдат и по линия на самите оперативни програми като техническа помощ, разясни Дончев. Важно е обаче и да има приемственост в администрацията. Така че след като външните експерти си тръгнат, в институциите да останат познания кой е правилният начин да се случват нещата, обясни министърът. Вчера той се срещна с посланиците от ЕС, Турция и Хърватска по покана на испанския посланик Хорхе Фуентес.
Още от статията на „Стандарт"

„МВФ препоръча българската икономика да разчита на износните отрасли", информира „Дневник"
Равнището на инвестициите и капиталовите потоци към България ще остане в продължение на години по-ниско от това в годините преди кризата. Това заяви Международният валутен фонд (МВФ) в годишната си прогноза за българската икономика.

Според фонда икономическият ръст през тази година ще е символичен, а за страната ще е трудно да поддържа равнищата на заетост отпреди няколко години. "Краят на инвестиционния бум и рязкото свиване на капиталовите потоци към България предполага много по-ниско равнище на инвестиции и по-малък ръст на потенциалния БВП през следващите години", се казва в доклада.

Под потенциален БВП се разбира равнището на производство, което се постига чрез максимално използване на капацитета на предприятията, без обаче това да води до голяма инфлация. "Тъй като инвестициите намаляват, ще е трудно да се поддържа равнището на заетост, постигнато между 2001 г. и 2008 г.", коментират от МВФ.

Според анализаторите растежът на заетостта за този период е 20%, от които 15 пункта се дължат на инвестициите в строителния сектор и финансовите услуги. "Капиталовите потоци към България вероятно ще останат малки, а търсенето на вътрешния пазар ще продължи да се свива, което ще изисква значителни корекции както в частния, така и държавния сектор", коментират още от МВФ.
Още от статията на „Дневник"

„Въвеждаме кредитната система и в училище", казва в интервю за „Монитор" Асен Александров, съветник в МОМН, директор на 51 СОУ „Елисавета Багряна"
Г-н Александров, огромна група от деца висят по нощите в интернет да изнамерят някоя хитринка за матурата. Как ще накарате с реформите точно тези деца да обичат Вазов и Ботев?
- Трябва да се прегледа отново учебното съдържание, да се направи един много добър разчет кои автори, кои произведения да бъдат изучавани. Нека се абстрахираме от някои наши предразсъдъци и да се опитаме да разберем българското дете. Аз съм математик и дано не обидя някои литератор, но нравите, описани в „Маминото детенце" на Любен Каравелов, звучат за нашите деца съвсем неразбираемо. Много е трудно да им стане интересно. Ако се изучават тези произведения от любов към българщината, то трябва да се поднесат интересно от учителя. Но не подробно и с очакване, че децата ще ги разберат. За тях старите нрави са като някакъв автентичен старогръцки или староегипетски текст. Лично аз считам, че трябва да се направи нов прочит на българската литература и да се включат съвременни български писатели от последните 30 години. Също съвременните творби да съставят 20 или 30 процента от изучаваната българска литература. Те все още не са класика, но отразяват съвременността, близка до мислите на детето. Ето още един начин литературата да стане интересна: тази година създадохме прекрасна театрална сцена към нашето училище и интересът към изкуството е невероятен. Буквално за един месец представихме 8 постановки. Догодина заявихме три театрални трупи и единадесети клас ще изнасят „Криворазбраната цивилизация".

Залагате практическото обучение да се увеличи за сметка на сухата теория. В такъв случай кои уроци ще отпаднат от учебниците?
- По всеки отделен предмет от 1 до 12 клас ще се разгледат учебните програми в министерството и наистина самите експерти трябва да проявят съвсем ново виждане. Да си дадат сметка, че правят образование на XXI век и да размислят информационните канали, по които ученикът получава достъп. Ще се опитаме чрез закона като правило да приложим,че винаги приоритетни са темите и знанията от практиката. Парадигмата на образованието в световен мащаб се промени. Надявам се този закон да бъде основополагащият камък в тази насока: енциклопедични личности, които са много добри в „Стани богат", не ни трябват. Това са хора с много силна памет, но какво от това? След като на 3 кликания с мишката може да се получи всякаква информация. Важното е учениците да знаят как да направят тези 3 кликания. Това е ключът и такива деца трябва да подготвяме.

Къде е мястото на новите технологии в преподаването в закона? 
- Министерството направи във „Фейсбук" страница „Българското образование XXI век". Чета дискусиите там и ми прави впечатление, че хората очакват в закона едва ли не всичко да е написано. Но в такъв случай  ще стане  хиляди страници. Законът трябва да дава основните насоки. Той препраща към 12 стандарта. Сред тях е стандарт за включващо обучение, където е написано какво ще се прави за деца със специални образователни потребности и за много талантливите деца. По същия начин в стандарт са описани статусът и квалификацията на учителя. Там е посочено точно какви нови технологии и как трябва да ги придобие. Казали сме, че учителят е задължен непрекъснато да се квалифицира и няма право да отказва това трудово задължение.
Още от интервюто на „Монитор"

„Скуката на стоковите пазари не показва, че излизаме от кризата", казва в интервю за „Класа" Васил Симов, шеф на ССБ и изпълнителен директор и председател на УС на СИБАНК
Г-н Симов, преди дни в качеството си на главен изпълнителен директор на Софийската стокова борса вие казахте, че не виждате симптоми, които показват, че излизаме от кризата. Кои са основанията ви за извода?
- В борсата няма как да наблюдаваме равнището на безработицата, брутния вътрешен продукт и бюджетния дефицит. Мога да говоря само от гледна точка на цените. Ние следим единствено и само цените на стоките на българския и на международните пазари и може категорично да се каже, че светът не излиза от кризата. Някои държави са малко по-напред, може би САЩ, след тях е Западна Европа, където цените намаляват с бавни темпове. Докато в Източна Европа и България цените продължават да падат. Например за разлика от други години в месеците след януари до нова реколта винаги сме наблюдавали поскъпване на пшеницата вследствие на натрупаните складови разходи и лихви по банкови кредити. Сега е точно обратното, има някакво движение нагоре-надолу, но от началото на февруари тенденцията е към понижаване на цената.

Пазарът е малко скучен, търсим с изненада стока, която поскъпва. На производителите им се иска цените да вървят нагоре. Но потреблението е доста слабо, преходните запаси растат, което допълнително тласка цените надолу.

Това е един от факторите, който обуславя икономическата криза, тъй като се вижда, че покупателната способност на фирмите и на гражданите е малка и те не купуват. Предлагането на стоки е огромно, а търсенето е доста по-малко и затова мога да направя извода, че все още не сме тръгнали да излизаме от кризата.

Но поскъпването на металите, което се дължи на силното потребление на китайската икономика, не може ли да се тълкува като положителен сигнал за световната икономика?
- Поскъпването на някои цветни и черни метали е нормално положение на пазара, защото той е много динамичен. Напоследък специално при тази група стоки наблюдаваме трайно повишение на цените с по 1-2% на месец на Лондонската борса. Но разнообразието на стоките е огромно, те са стотици хиляди видове и от една отделна не може да се направи извод за цялата икономика.

Според вас кои сектори ще успеят първи да навлязат в растеж?
- Това е много труден фундаментален въпрос. Отраслите, които се занимават с производство на храните, може би имат шанса по-бързо да обърнат тренда. Когато търсенето стане по-голямо от предлагането, и цените ще тръгнат нагоре. И обратно - при групата на индустриалните стоки по-трудно ще се засили търсенето. Това е общо правило, но не може да се направи конкретен извод.

Попитах ви и защото сте банкер, а бизнес се прави със заемен капитал. В банките появява ли се вече усещането, че някои браншове започват да се съживяват, защото се увеличава търсенето на кредити за оборотни средства и за инвестиции?
- Няма определен сектор, който да е засилил търсенето си на кредити. По-скоро обратното. Забелязваме, че строителството продължава да не иска пари от банките, то е в много трудна ситуация. Но и нямаме сектор, който да е по-активен. При производството на земеделски култури, тъй като те имат сезонен характер, през пролетта и през есента се засилва търсене на финансов ресурс. При индустрията обаче нещата са доста в по-лошо състояние. Това са сектори с огромни обеми и успоредно с тях и с огромни проблеми. Необходими са доста усилия, за да се завърти колелото в обратна посока. А вече повече от година инерцията е към намаляване на темповете на производство, защото няма търсене на пазара. За да се обърне колелото в обратна посока, са необходими и време и доста усилия.

За различните типове производства излизането от кризата е различно - някъде може да трае с години, другаде вероятно ще се премине и в рамките на няколко месеца. Всичко зависи от бързината на обращаемост на капитала. Но за по-тежката индустрия при всички положения са необходими години.
Още от интервюто на „Класа"