Близо 10 хил. българи работят в Кипър, като те са третата най-голяма чуждестранна група трудещи на острова след Румъния и Гърция. Това заяви зам.-председателят на синдикалната организация SEK Андреас Мацас по време на представяне на съвместен проект с КНСБ, на което присъстваха президентът на синдиката Пламен Димитров и вицепрезидента на организацията Пламен Нанков.

Проектът има за цел да запознае работещите в Кипър българи с трудовите им права. За 12 месеца, през които ще тече инициативата, се очаква да бъдат преведени на български трудовият кодекс, социално-осигурителният кодекс и други важни документи, касаещи труда и правото на работа, заяви Нанков. Предвижда се, след като завърши проектът, да бъдат проведени обучения на синдикални членове, които да помагат на място в Кипър, както и да се разработи сайт, който да дава онлайн консултации.

По думите на Мацас кризата се е отразила тежко на целия трудов пазар в Кипър, като за период от една година близо 10% от работещите българи в страната са останали без препитание. Трудност представлява непознаването на езика, каза още Мацас. Той заяви, че повече от половината от българите работят в сферата на туризма, търговията на дребно и услугите. Около 15% са заети в производството и около 10% от българите работят в строителството.

Мацас коментира и настоящата тежка ситуация в Кипър, като по думите му островната държава е използвана като опитна мишка от страна на Тройката кредитори (ЕС, ЕЦБ и МВФ), които прилагат непопулярни мерки. Една от тях е да страдат депозантите в затруднени банки, както и да се либерализира пазара на труда до степен, при която да намалее значително сигурността на работните места.

Пламен Димитров заяви, че КНСБ има договореност и със синдикалните организации в Германия, Великобритания и Гърция, като там също се извършва помощ на наши работници. По думите му до 4-5 години, ако даден член на КНСБ отиде в някоя от тези страни, той ще може автоматично да стане член на синдиката в съответната държава.

Според Димитров българите, работещи в Кипър са поне двойно повече от тези 10 хиляди души, за които говори кипърския му колега Мацас.

По отношение на сектора въгледобив Пламен Димитров заяви, че днес ще проведе среща с председателя на енергийния регулатор Анжела Тонева, на която трябва да се получат гаранции за това, че мините ще работят. Очаква се утре да има повече яснота относно синдикалната позиция дали се предвиждат стачни действия или не.