„Синдикат Алилуя", четем от първата страница на „Стандарт"
Освен в Господ поповете вече ще търсят упование и в Константин Тренчев. Църковните служители се уредиха със свой синдикат към КТ "Подкрепа". Новината потвърди вчера лично Тренчев.
Хората в расо са излъчили и свой Лех Валенса. Той се казва Христо Латинов. Освен свещеници в синдиката влизат клисари, административни служители в БПЦ и производители на свещи, поясниха за "Стандарт" от профсъюзната централа.
Броженията сред Божиите хора тръгнаха от Враца. Свещениците там се оплакаха, че не получават редовно заплати и не са осигурявани за здраве и пенсия. "Попове в синдикат? Абсурд!", скочи обаче викарийният епископ на Врачанската митрополия Киприян. "Канонът го забранява", отсече той.
Още от статията на „Стандарт"
„Махат стикера за каско от колата", информира от първата си страница „Монитор"
Стикерите, че автомобилът има автокаско, да бъдат махнати от стъклата на колите, за да се прекратят застрахователните измами. Това е едно от предложенията за борба с този вид престъпления, съобщи вчера вътрешният министър Цветан Цветанов. Той участва в специална конференция, посветена на превенцията на застрахователните измами.
"След като няма стикер на колата, няма да има и насочване към определена застрахователна компания на лица, които крадат коли", обясни вицепремиерът. Според него голяма част от кражбите се инициират от определени застрахователни компании, които умишлено действат съвместно с престъпни групи, за да сринат реномето на свои конкуренти и така да привлекат нови клиенти към собствените си портфейли. Така онази част от компаниите, които нямат силови структури, изпадат от пазара.
"Експертна група вече е изготвила законодателни промени, които да доведат до премахването на стикерите. Очаква се към края на януари да са готови окончателните текстове за промени и те да бъдат внесени в парламента за обсъждане. Важното е и да ограничим посегателствата върху автомобили", поясни още Цветанов. Вчера той посочи и някои от големите автокрадци в София, сред които били Лъвицата, Тапата, Дебелото и Патицата. Цветанов поясни, че след задържането им кражбите на автомобили рязко са намалели.
Още от статията на „Монитор"
„Държавата срина незаконна барака, но остави дворци край яз. "Искър", съобщава от първата си страница „Сега"
Абсурдни текстове в Закона за устройство на територията и амнистии за незаконното строителство спасяват от събаряне масивни постройки във вододайните зони. Така нито една от вилите, построени в чашката на язовир "Искър", няма да бъде разрушена. ДНСК се отчете с премахването на бунгало от 27 кв.м.
------
Става дума за около 20 масивни постройки и всички разполагат с нужните строителни разрешения или вече са се сдобили с т.нар. актове за търпимост, съобщиха вчера служители на Столична община.
Когато избухна скандалът с митничарското селище край язовир "Ивайловград", също се оказа, че много от вилите там са в процес на узаконяване или имат актове за търпимост. Поради това всички закани на премиера Борисов и регионалния министър Плевнелиев се изчерпват само с надстройки и паянтови къщички.
Актове за търпимост по закон се издават за строежи, започнати преди 1998 г. и декларирани пред съответните органи. Декларирането е можело да бъде направено до 2003 г. Отделно от това през 2001 г. е взето решение, че всички строежи, почнати преди 1987 г., могат да минат процедура по узаконяване. По този начин във вододайните зони на много язовири са построени вили, въпреки че според ЗУТ за незаконни се смятат всички строежи върху сервитут на съоръжения.
Още от статията на „Сега"
„Незаконните строежи край "Искър" изведнъж намаляха тройно", информира от първата си страница „Дневник"
Язовир "Искър", понеделник, 13 декември 2010 г., 10 часа - повече от четири години след като държавният строителен контрол (ДНСК) издаде актове за премахване на 121 незаконни постройки, започва събарянето на първите.
Те не са големите вили, разположени в охраняемата вододайна зона, където строителството е забранено по всички закони. Багерът тръгва срещу къщички до 30 кв. м, строени с подръчни материали, както беше разрешено в местата за т.нар. самозадоволяване при социализма. Намират се и доста по-далече от вододайната зона.
За тези четири години се оказва и че две трети от незаконните постройки неясно как са се "изпарили" от списъците на ДНСК за събаряне. През 2006 г. строителният контрол направи проверка след сигнал от концесионера "Софийска вода", че не може да загради санитарно-охранителната зона на язовира заради частни имоти.
В разпространения тогава доклад се казваше, че 121 обекта са построени незаконно, а около 40 къщи са без строителни книжа. Днес са издадени 40 заповеди за премахване на незаконни строежи, основно бараки и огради. От тях 12 се оспорват в съда, от останалите 28 седем доброволно са премахнати, каза Стоян Благоев от ДНСК.
В чашката на язовира - станция на МС и сграда на руското посолство
По данни на район "Панчарево" къщите в чашката на язовира (под кота 815) са двайсетина, а според направление "Архитектура и градоустройство" в Столичната община - около 80. Част от тях вече са узаконени, за други тече процедура по узаконяване. Как е станало това трябва да се питат отговорните институции - съдът и Столичната община, каза представител на ДНСК.
Нито един обект не сме узаконили, отговори главният архитект на София Петър Диков и обеща подробности в сряда. Освен пълната забрана за строеж във вододайната зона по закон действат строги ограничения и за обектите във втора зона от чашката на язовира.
Още от статията на „Дневник"
„Ernst&Young: Възможен е 3,6% ръст в България догодина, 6% - през 2012 г.", информира от първата си страница „Класа"
Българската икономика ще се върне към умерен ръст от около 3,6% през 2011 г. преди набиране на скорост до около 6% за 2012 г. Това сочи последната прогноза на Ernst&Young за развитието на страната през следващите години. Консултантската компания е втората международна институция, която подкрепя очакванията на управляващите. Припомняме, че в началото на декември експерт от Fitch Ratings прогнозира, че България ще започне да се възстановява през 2011 г., а заложената от българското правителство цел за икономически ръст от 3,6 на сто догодина е постижима.
Докладът на Ernst&Young отчита, че подемът на родната икономика се задвижва почти изцяло от увеличение на износа, като има и наченки на инвестиционно възстановяване в отговор на по-силно външно търсене. Въпреки това според експертите продължаващите проблеми в еврозоната могат да доведат до затихване на експорта, което може да намали ръста на БВП за четвъртото тримесечие. В резултат на това прогнозата на компанията е за спад на БВП с почти 1% през 2010 г. В доклада все пак се отчита, че съществува риск вследствие на рестриктивната фискална политика за оптимизиране на бюджетния дефицит от 4,5% от БВП за тази година до 2,5% за 2011 г. ръстът на икономиката да не достигне до прогнозираните размери.
Въпреки изненадващо стабилните нива на безработица - около 9% за септември, много ниското потребителско доверие, повишаващата се инфлация и поредното замразяване на заплатите в публичния сектор за 2011 г. натежават на потребителските кошници. В резултат на това потреблението на домакинствата се очаква да спадне с 3,1% за 2010 г. в допълнение към понижението от 6,2%, отчетено през 2009 г., се казва още в доклада.
Именно вътрешното търсене бе посочено като основен фактор от Световната банка, който ще тежи на икономическото възстановяване.
Още от статията на „Класа"
"Издухват по 300 млн. с чистачи на дългове", разкрива „Стандарт"
300 млн. лева данъци годишно се изпаряват вследствие на фиктивни продажби на фирми. Това разкриха вчера от Националната агенция по приходи по повод на разследването на "Стандарт" за чистачите на дългове. Вчера разказахме колко лесно е да намериш такъв човек пред Централните хали в София. Това място се е превърнало в борса, където всеки може да открие лице, на което да продаде фирмата си с борчове към НАП само за 200 лв.
"Хайде, давай да ходим да подписваме документите", казва вчера пред репортер на "Стандарт" 32-годишният ром от Лом Бисер Миланов. Той не чете вестници и въобще не знае, че е станал медиен герой. Ден по-рано го спазарихме уж да му прехвърлим фирма с милиони дългове. Бисер идва на срещата ни в халите като по часовник точно в 15 часа. За кураж води със себе си новата си приятелка - слаба жена на около 45 години, която се смее истерично. Обещал й е почерпка, след като стане собственик на фирмата. "Тя няма да участва в това, само аз", казва Бисер. С обещанието, че ще вземе 200 лв., за да придобие фирмата "Транслимитид", ромът предчувства как ще си купи хубави цигари и бутилка водка. Затова е разочарован, че нещата зациклят. Но пък в очите му грейва пламъчето на надеждата, когато го запознаваме със "секретарка" на боса на друга закъсала фирма. "Приятелю, виж тук нещата са по-сериозни.
Още от статията на „Стандарт"
„Разписка за всеки куфар в автобуса", информира „Монитор"
Обезщетение в размер до 1000 лв. ще дължи всеки автобусен превозвач за загубен или повреден багаж на пътник, за който е издадена задължителна багажна разписка. Това изискване е залегнало в Закона за автомобилните превози още от 2006 г., но само единични превозвачи го спазваха досега, заяви министърът на транспорта Александър Цветков. Така всички проблеми с багажите си оставаха проблем на пътниците, които не можеха да удостоверят, че са оставили нещо в товарния отсек или че чантата им е била повредена.
С началото на активния зимен сезон на постоянните пътувания ИА „Автомобилна администрация" разполага денонощно дежурни служители на всички големи автогари в страната, които ще следят да се спазват правата на пътниците. Багажната разписка, която трябва да се слага върху всяка чанта, поставена в багажното отделение, е ценна книга, поясни министърът и нито един превозвач няма право да се оправдава, че е останал без задължителните талони. За превозването на багажа пътниците не дължат допълнително пари освен в случаите, когато става дума за големи товари, като велосипеди или спортно оборудване. Тогава се заплаща по тарифата на самата компания, поясни министърът. Както пасажерите на самолетните компании винаги са получавали стикер за чекирания багаж, същата сигурност ще получат и пътниците в автобусите. За правилото ще се следи, защото досега не бе спазвано, поясни Цветков.
Пропускът да бъде поставен стикерът върху багажа, може да струва на превозвача между 1500 и 3 хил. лв., каквато е предвидената по закон санкция.
Още от статията на „Монитор"
„Премиерът има дълги уши!", е заглавието на коментара на Емил Спахийски в „Сега"
Българинът най-накрая е на път да се справи със самотата си. Може да е само за един мандат, може и за два, но докато на власт милиционерства Бойко Борисов, никой няма да бъде сам като куче . Ще си пее като привържениците на "Ливърпул" You'll never walk alone. И наистина никой "няма да върви сам", защото задължително ще го следват дългите уши на властта, сиреч Бойко Борисов.
Наистина имам чувството, че няма българин, който да работи на по-висока позиция - независимо дали е в държавната администрация, или частния бизнес, и да не се оглежда предпазливо. Репликите от времето на комунизма - "Това не е за телефона", "Абе, я по-тихо, че не знаеш кой те слуша", се върнаха.
Усещането, че живеем в Биг Брадър, се е насадило трайно. Последният скандал около шефа на митниците - генерал Ваньо Танов, разработките около него и най-вече реакцията на премиера Бойко Борисов след разкритията буквално подписаха достоверността на този страх.
Тази политика на постоянно слухтене има поне три измерения - правната, моралната и ефективна в смисъл има ли полза обществото от подобна шпиономания.
Към този момент потресаващите случаи на подслушване излизат на бял свят само след вътрешни скандали на управляващите и от чисти издънки. Около скандала с феномена на Борисовата кадрова политика - Калина Илиева, изникна въпрос, който набързо беше насметен под килима. Бившата шефка на Фонд "Земеделие", оказа се е помагала за подслушването на своя шеф - министър Мирослав Найденов. Имаше и неясни информации за купища сигнали, пращани от нея към ДАНС, към ОЛАФ, за нейни служители и фирми, а може би и за министъра. После и тия факти бяха замазани с внушението, правено най-вече от земеделския министър, че "момичето не е добре".
Важното е друго - какви доказателства за подготовката на тежко криминално престъпление са имали хората от службите, за да поискат разрешение за използването на СРС-та? Колко време е траело подслушването? Изобщо прекратено ли е? И ако да, какво се е случило със записите?
Още от статията на „Сега"
"Икономиката остава в клещите на висока инфлация и свито потребление", съобщава „Дневник"
Неприятната комбинация за българската икономика и домакинствата през последните месеци от ръст на цените на храните в съчетание със свиващо се потребление се задълбочава. Това сочат данните на националната статистика (НСИ) за ноември. Заради поскъпването най-вече на храните инфлацията скача до 4.6% на годишна база (спрямо ноември 2009 г.) при 3.9 на сто през октомври. Само за месец повишението е с 0.7%.
Експертите не скриха изненадата си от ръста, тъй като той се случва на фона на свито потребление. Представители на търговски вериги, пожелали анонимност, коментираха, че поскъпването ще продължи и през следващите месеци, макар и с невисок темп. Според тях през есента са се появили сигнали за активизиране на потреблението, но все още от сектора остават песимисти за рязката му промяна в следващите месеци.
Причината за инфлацията при храните продължава да е поскъпналото зърно през това лято заради по-слабата реколта. Показателен за това е фактът, че най-много поскъпват олио, хлебни и месни изделия, но като цяло се прехвърля върху всички продукти. Годишната инфлация вече подмина очакванията на правителството за цялата година, които са за 4.1%.
"Тенденцията е притеснителна. Инфлацията скача, при положение че през октомври личното потребление е намаляло със 7.3% на годишна база. Това води до обедняване на населението", коментира Величка Рангелова, д-р по икономика и бивш зам.-председател на НСИ.
Според нея е необходимо доходите да бъдат увеличени поне с размера на инфлацията, за да не се спъва възстановяването на икономиката. В заложения от правителството бюджет за следващата година не се предвижда повишение на бюджетните заплати и пенсиите.
Още от статията на „Дневник"
"Рано е за прекомерен оптимизъм", казва в интервю за „Класа" Димитър Костов, подуправител на БНБ, управление "Банково"
Г-н Костов, как оценявате 2010 г. за българските банки? Отмина ли най-тежкият период за сектора?
- Като цяло българската банкова система се справя успешно с предизвикателствата на световната финансова и икономическа криза. В същото време е рано за отпускане, за прекомерен оптимизъм или пренастройване на фокуса на управление на бизнеса. Докато светът, Европейският съюз и в това число и България не излязат отново на пътя на устойчив икономически растеж, ще продължи да бъде трудно.
Можем ли да очакваме догодина да постигнем този устойчив икономически растеж, официалните данни на статистиката отчетоха излизането от рецесията?
- Данните показват излизане от рецесията, а не устойчив икономически растеж. Всички анализи, които са на разположение, като започнем от тези на Международния валутен фонд (МВФ), Световната банка, Европейската комисия, сочат, че има сигнали за излизане от кризата, но светът все още е далеч от предкризисните темпове на растеж. Това не бива да се забравя.
Август и септември даваха положителни сигнали, че ръстът на лошите кредити се е успокоил. Но октомври показа нов рекорд на необслужваните в срок задължения. Докога това движение нагоре може да продължи? Имат ли ресурс трезорите да се справят с по-голям дял на просрочията?
- Вярно е, че ръстът на т.нар. лоши кредити не е спрял напълно, но на практика покачването върви с по-бавни темпове. Един от фактите, по които може да се съди за това, дали финансовите институции у нас могат да се справят с повишаването на лошите кредити, е, че при разход от порядъка на 1,1 млрд. лв. за обезценка на активите все пак банките отчитат печалба 516 млн. към края на м. октомври. Освен това трезорите разполагат със солидни капиталови буфери, които се потвърждават от високия процент на капиталова адекватност - 17,8 на сто за септември. Отделно от това банките имат и висок размер на провизиите, които са заделили - около 4,5 млрд. лв. Всичко това им дава необходимия ресурс да се справят с трудностите.
Кога обаче можем да очакваме лошите кредити да започнат да намаляват?
- Няма как с магическа пръчица да стане. Понижението на необслужваните заеми може да дойде едва когато икономиката се стабилизира и влезем във фазата на растеж на икономическия цикъл.
Още от статията на „Класа"