„Станишев отива на съд до месец", прогнозира от първата си страница „Монитор"
Бившият премиер Сергей Станишев ще бъде изправен на съд до месец. Това научи „Монитор" от източници в прокуратурата. Лидерът на БСП е обвиняем по дело за неправилно боравене със секретни документи.

Ексминистър-председателят отговаря пред закона за изчезването на 7 доклада от Министерския съвет, съобщиха от прокуратурата. Материалите са изгубени в периода 2005 ­ 2009 г. Става дума за три документа от ДАНС, два от МВР, един от Министерството на отбраната и един от НАТО. Дори да се докаже вината на бившия премиер обаче, той ще бъде наказан само с глоба до 5000 лева. Причина за ниското наказание е чистото съдебно минало на бившия премиер, коментираха от прокуратурата.

Липсващите книжа са изготвени от ДАНС и представляват класифицирана информация. Тяхната липса лъсна след ревизия на документацията в МС, поискана от премиера Бойко Борисов. Срещу предшественика му ще се води и наказателно преследване за това, че по непредпазливост е станал причина да бъде разкрита информация, представляваща държавна тайна.

Прокуратурата го подхвана, след като Алексей Петров предаде на Борисов секретна справка на родното ФБР. Тя е изготвена от бившия зам.-шеф на ДАНС Иван Драшков за "действията на лица и кръгове, оказващи деструктивно влияние върху функционирането на министерства и структури на държавната администрация".
Още от статията на „Монитор"

„Петрич стана Петриций", четем от първа страница на „Стандарт"
Петрич вече се прочу като Петриций. Гръцки пенсионери прекръстиха южния ни град, след като масово се заселиха в него. С месечния си доход от 700-800 евро те живеят като римските патриции у нас. Съседите наемат квартири, а по-заможните направо си купуват жилища. "Един месец в България ми излиза почти наполовина, отколкото в родния Солун", обяснява 68-годишният Костас Вангелис. Той живее под наем на пъпа на Петрич и почти всяка вечер е на кръчма. Досега гръцкото име на граничния ни град бе Петрици. Доволните от охолния живот комшии обаче му добавиха едно "й" накрая. "Имаме много гърци в града. Някои дори сключват бракове с нашенки, а други живеят с тях на семейни начала. На съседите им допада тук, спокойно е, а и по-евтино", коментира пред "Стандарт" кметът на Петрич Вельо Илиев.

„Прокуратурата отчете ръст на делата за полицейско насилие", информира от първата си страница „Сега"
Делата за полицейско насилие се увеличават - това сочи справка на Върховната касационна прокуратурата, поискана от "Сега". Според данните на държавното обвинение през 2009 г. са образувани 42 разследвания, свързани с прояви на полицейско насилие. Само за първите 6 месеца на тази година броят им е вече 30.

На съд за насилие за периода януари 2009 г. - юни 2010 г. са предадени 55 служители на МВР, а осъдените са 16. 10 души са оправдани. Прекратените дела са 57, но в този брой влизат и такива, образувани преди 2009 г.

Според правозащитници жалбите на пострадалите у нас не се разследват достатъчно ефективно. България продължава да губи дела в Страсбург за полицейско насилие. Европейският съд констатира свръхупотреба на сила, употреба на огнестрелно оръжие без нужда, използване на т. нар. помощни средства, без да има обосновано предположение, че лицето може да е опасно за органите на реда.

Най-пресен пример за това е случаят "Кърджали". Прокуратурата още разследва акцията на МВР от 23 юли, когато полицаи нахлуха без заповед в дома на семейство Мустафови и разбиха главата на дъщеря им. Инспекторатът на вътрешното министерство обаче вече излезе със становище, че не е имало никакво насилие.

След като пое МВР, министър Цветан Цветанов подкрепи полицейски протести срещу тежките присъди на петима антимафиоти от Благоевград за смъртта на бизнесмена Ангел Димитров-Чората, който почина на 10 ноември 2005 г. при арест по време на акцията на МВР "Респект" в Благоевград. Върховният касационен съд отмени последната присъда от общо 82 години затвор на петимата и делото ще се решава наново.
Още от статията на „Сега"

„Евросредствата за 2011 г. са съкратени наполовина", обобщава от първата си страница „Дневник"
Министерството на финансите е намалило с близо 48% поисканите от другите ведомства средства по 5-те основни оперативни програми от кохезионния и структурните фондове на ЕС, показа проверка на "Дневник". Най-драстично е намалението на средствата по програма "Транспорт", а "Конкурентоспособност" е единствената без промяна.

Хората на Симеон Дянков не вярват във възможността през 2011 г. да се усвоят заявените 3.7 млрд. лв. и ги сравняват с постигнатите досега резултати за тази година. Това се случва на фона на обявеното намерение на правителството, че усвояването на еврофондовете е приоритет номер едно. На тези средства и на експорта се разчита да задвижат икономиката догодина, когато финансовото министерство се надява на 3.6% ръст, за да се изпълнят прогнозите за приходите в бюджета.

"Лимитите за 2011 г. са толкова ниски, защото това е реалният капацитет на оперативните програми да усвояват средства", коментира високопоставен източник от Министерството на финансите, пожелал анонимност. "Ако постигнат по-висока усвояемост през 2011 г., ще си получат парите от ЕС. Съфинансирането също ще го осигурим дори с риск да увеличим дефицита", допълни той.

Целта е бюджет 2011 г. да дава максимални възможности за използване на средствата от ЕС, все още има какво да се желае в тази насока, каза пред "Дневник" министърът по еврофондовете Томислав Дончев. По думите му всички предложения и притеснения около лимитите ще се обсъдят още веднъж, включително и на заседание на правителството.

"При по-добро усвояване на евросредствата от предвиденото в бюджета правителството може да одобри допълнително финансиране. Такава възможност има заложена в бюджет 2010 г., разпоредбата ще бъде запазена и в бюджет 2011 г.", отговориха официално на "Дневник" от Министерството на финансите.
Още от статията на „Дневник"

„Банките затягат контрола върху проектите за "зелената енергия", предупреждава от първата си страница „Класа"
Финансовите институции у нас настояват да се прави мониторинг върху изпълнението на проектите за възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), които те са финансирали, съобщи за „Класа" управителят на консултантската фирма „Енкон сървисис" Илия Илиев. По думите му в момента все повече банки се обръщат към фирмата му, за да направи контрол по реализацията на проектите. Досега той не е извършван, защото не бяха събрани необходимите данни за работата на инсталациите, обясни Илиев. От „Енкон сървисис" вече са събрали данни и ще започнат да информират банките. Фирмата има данни от проекти, които работят с предложените от нея технологии и прогнозираните работни часове за съответната инсталация. Илиев допълни, че дори има работещи проекти, чието производство надвишава прогнозите.

Проучване за изпълнението на проекти за зелена енергия са подготвили и от агенция „Евромонитор". По техни данни в момента никой у нас не контролира как се изпълняват ВЕИ проектите и дали рационално се използват парите от ЕБВР и ЕИБ. Като примери за лоша практика при консултантските услуги се дават кредитните линии на ЕБВР, които имат по няколко посредника, докато стигнат до българските консултанти и инвеститорите кредитополучатели.

Дъщерната компания на „Енкон интернешънъл" - „Енкон сървисис", е консултант у нас на проектите на ЕВБР. Между банката и американската компания „Енкон" по веригата стои и английската фирма ДАИ, чиито функции още не са ясни, твърдят от „Евромонитор". По кредитните линии на ЕБВР за един „зелен" проект може да се получат до 2,5 млн. евро, а по тези на Европейската инвестиционна банка - до 20 млн. евро.

Консултант на ЕИБ за България е италианската фирма MWH, чийто подизпълнител от своя страна е българската „Енергийно спестяване".
Още от статията на „Класа"

„Изключване на изключението" е заглавието на седмичния коментар на д-р ик. Емил Хърсев
"Кажи един данък и ще ти кажа десет законни начина да го избегнеш"
Оптимистична теория на данъчния оптимизатор

Уникална е способността на българския бизнес да се изненадва от очевидни неща и предизвестени от години събития. От цяла вечност е ясно, че станем ли част от ЕС, ще трябва да уеднаквим данъчните режими с европейските правила и практики. Още когато предлагахме единствения преференциален режим в облагането с ДДС - облекчението за ваканционни пакети, бе очевидно, че това изключение от единния ДДС може да има само временен характер. Както всичко временно, изключението се оказа упорито и пак успя да ни изненада предупреждението на Еврокомисията, че еднаквото облагане е задължително за всички сегменти на туристическия пазар, че продукти, купени чрез туроператор и онези, които клиентът пазарува пряко от хотелиера, трябва да се облагат еднакво.

Същото отдавна го пише в договора за присъединяване на България към ЕС. Въпреки това писмото на комисията пак ни намира неподготвени, вдигна смут и разправия. Туристическите "браншовици", т.е. лицата на десетките вече организации в отрасъла, жално разказаха, че договорите за следващия сезон вече са сключени, цените са фиксирани и промяната на данъчния режим ще опропасти сезона, отрасъла - и в крайна сметка цялата българска икономика.

Апокалиптиката е пълен блъф, разбира се, но въпреки това браншовиците са прави - такава съществена промяна трябваше да бъде обсъдена далеч преди фаталния срок, а законодателните промени трябваше да са приети поне година преди да влязат в сила. Това е отговорният подход.
Още от статията на „Сега"

„Европа се храни с наше зърно", съобщава „Монитор"
Износът на българско зърно за страни от Европейския съюз върви на пълни обороти, съобщиха търговци. От пристанището на Варна всеки ден се товарят кораби по 25 000 т с пшеница, царевица и слънчоглед.

Заради невъзможността на порта в Балчик да приема тежки плавателни съдове износителите разчитат и на пристанище Констанца, което е четвърти по големина търговски порт в Европа. Изкупната цена на пшеницата към момента е 360 лева за тон от място. Поскъпването е с около 40 лева за тон. Причината за бума на износа на жито е указът на руския премиер Владимир Путин, който забрани износа от Русия до нова реколта. Освен това според търговците качествена пшеница тази година има само в България и в част от Румъния. Това прави всички останали държави в Черноморския басейн купувачи, което води до непрекъснато покачване на цената на житото заради мащабния износ. Около Нова година цената на тон жито ще стигне 500 лева, прогнозират търговците.

Цената на слънчогледа също върви нагоре. Подобна е ситуацията и около останалите две култури - царевицата и слънчогледа. Цената на царевицата винаги се влияе от тази на пшеницата, обясняват браншовици. Ако допреди години тази култура се използваше предимно за фураж, то сега тя се влага в производството на биогориво и това обуславя голямото й търсене. Още повече че добивите тази година са почти два пъти по-високи. В Добричка област стопаните прибират от 660 до 800 кг от декар срещу 400 - 500 кг за миналата година. Цената на тон царевица в момента е 320 - 330 лева, тенденцията сочи поскъпване.
Още от статията на „Монитор"

„Спират заплатата за глоба към КАТ", съобщава „Стандарт"
Без заплата може да остане всеки, който има дори една неплатена глоба към КАТ. Запориране на трудово възнаграждение или друг доход грози хората, неиздължили се на бюджета. Това става ясно от съобщение на Националната агенция за приходите във Варна, чиито публични изпълнители са предприели действия по налагане на обезпечителна мярка - запор, съобщи Дарик радио. Кампанията е с цел собствениците на фирми с голям брой персонал да бъдат уведомени, че между техните служители и работници има и такива с неизплатени задължения към бюджета. Вече са уведомени управителите на 5 компании, в които имало над 60 работници с просрочени публични задължения. Ако до седмица те доброволно не погасят задълженията си, ще се наложи запор върху заплатата им или други доходи.

1,5 млн. лева са събрали до септември данъчните във Варна от глоби към МВР, съдилища, РИОКОЗ, общини.
Още от статията на „Стандарт"

„Автодилъри и лизингови фирми тръгнаха на лов за клиенти", съобщава „Класа"
Първият училищен звънец даде начало не само на учебната година, но и на традиционния есенен сезон за разпродажба на автомобили както от самите дистрибутори, така и от лизинговите компании. През уикенда първи за клиенти отвориха врати „Райфайзен Лизинг" в София. Там можеше да се издейства отстъпка до 15%. Повече от 60 коли, собственост на лизинговото дружество, търсеха своите купувачи и бяха излъскани за оглед на желаещите. Това бяха и първите по рода си Дни на отворените врати, организирани от „Райфайзен Лизинг".

Автомобилите бяха употребявани 2-3-години, от нисък, среден и висок клас, както и високопроходими - т.е. за всекиго по нещо.

От 1 октомври лидерът по продажби у нас Toyota обещава промоционални цени. Компанията е с най-висок пазарен дял в края на август - държи 11,06%. На сайта на Peugeot пък има оферти за 308 SW PREMIUM със стара цена от 40 925 лв. и нова от 33 968 лв. 407 PREMIUM пък е с близо 8000 лева по-евтина. Старата цена е била 44 490 лв., новата - 36 927 лв. Примамливи оферти има и за моделите 207 ACTIVE и Boxer 13+1 места 440L3H2. Пак през миналия уикенд френската марка организира тест-драйв на спортното купе RCZ и високопроходимия 4007 Hdi.
Още от статията на „Класа"

„Сделки за над 200 млн. лв. събудиха пазара на придобивания", анализира „Дневник"
Пазарът на корпоративни придобивания в България се активизира напоследък. Само за кратко се сключиха сделки за над 200 млн. лв., а експерти на пазара се надяват това да е краят на застоя в сектора.

Раздвижването му пък може да се тълкува и като индикатор за подобряване на икономическата картина в страната, макар засега повече от причините да са по-скоро предизвикани от кризата - продажби заради непосилни дългове и оптимизация на холдингови структури.

Само през миналата седмица бяха обявени 3 сделки - "Спектър нет"- "Мегалан", "Хлебозавод Корн" и "Флорина". Преди дни пък "Еврохолд България" обяви, че се разделя с производствените си предприятия.

Стойността само на сделките, за които има информация, достига 220 млн. лв. с поетите от купувачите дългове на новопридобитите предприятия. Тук не са включени парите за сделката за bTV, която беше договаряна и се сключи в чужбина за малко над 400 млн. долара (619 млн. лв.).

Няколко от сделките напоследък са продиктувани и от оптимизация на инвестиционните портфейли на холдингови дружества - тези на "Еврохолд България" и "Агрия груп холд" (за "Корн"), с които двете компании ще се фокусират върху дейностите, които носят само голям принос в общите продажби.
Още от статията на „Дневник"

„Правителството работи на принципа "След мен и потоп", казва в интервю за „Сега" евродепутатът Ивайло Калфин
Г-н Калфин, в Европарламента действа комисия, която трябва да определи правилата за новата бюджетна рамка 2013-2020 г. Държави като нашата ще продължат ли да бъдат третирани в ЕС неравностойно?
- Не съм съгласен, че в момента се третират неравностойно. Мисля, че сме пълноценни членове на ЕС, независимо дали сме малки или големи. Разговорът по следващия бюджетен период е принципен - за това как ще изглежда ЕС. В момент на криза в страните, които внасят повече средства в европейския бюджет, има много силен обществен натиск за намаляване на вноските и за съкращаване финансите на европейските институции. В същото време се възлагат много повече очаквания на европейските институции. По предложение на социалистите ще се опитаме да определим какво е това европейска добавена стойност. Кога едно евро, похарчено на европейско равнище, върши повече работа, отколкото едно евро, похарчено от страна членка. Безспорно има такива области, свързани с инфраструктура, борба с климатични промени, помощ за трети страни, при които, когато се съберат в един общ пул усилията на всички страни, резултатът е по-добър. Докъм януари ще обсъдим всички тези хоризонтални въпроси. Какво всъщност искаме от ЕС, къде очакваме той да се намесва, с какво? След това във втората част ще определим кои политики ще са приоритетни, по какъв начин ще се финансират и т.н. Това може да доведе до някои коренни промени, включително по традиционни политики като селскостопанската, регионалната, кохезионната. Тук има много различни гласове за промени. Включително има гласове за промяна на финансовата рамка - да не е 7-годишна, както досега, а да е петгодишна. Да съвпадне с политическия цикъл, но това е рисковано.

Нали сте съгласен, че българските селскостопански производители получават само определен процент от субсидията, която получават западноевропейските им колеги?
- Вярно е, но с времето се изравнява субсидията. И това се отнася не само за българските, а за производителите от новите страни членки. Този принцип ще се обезсмисли, защото нататък в годините на практика ще сме се изравнили. Ние настояваме и при сегашната рамка това да се компенсира. Защото действително не е справедливо. Един и същ земеделски производител, работещ във Франция и в България, получава много различна субсидия. Затова настояваме от няколко страни членки, вкл. Полша, която е голям производител, да се намерят допълнителни компенсаторни механизми. Но за следващата финансова рамка по-скоро за земеделието се поставя друг въпрос. Дали да се плаща за продукция или за обработваема площ? В последните години ЕС се движи от разбирането за плащане на площ. Защото се смята, че когато се плаща за продукция, в някои области има свръх производство, което няма какво да се прави и което се плаща от джоба на данъкоплатците. Има много гласове, които казват, че цялата селскостопанска политика трябва тотално да бъде зачертана и да започне да се прави нещо, което е по американски модел. Да се определят интервенционни цени и да се гарантира някаква минимална цена на продуктите, която е толкова ниска, че много рядко се задействат тези интервенционни механизми.

Кои държави настояват за това?
- Тази идея не е на държави, тя е лансирана от една доста силна неправителствена организация - Momagri, която я промотира. Някои страни членки, включително северните, в които има по-малко развито земеделие, търсят максимално ограничаване на земеделските субсидии и увеличаване на пазарния елемент в земеделието.
Още от статията на „Сега"

„Нарушенията при обществените поръчки се увеличават", казва в интервю за „Дневник" Теменужка Петкова, директор на Агенцията за държавна финансова инспекция
Г-жо Петкова, успява ли Агенцията за държавна финансова инспекция да провери всички сигнали за нарушения, които получава?
- Сигналите, които получаваме през последните четири години, растат лавинообразно. Ако през 2007 г. получихме 403, през 2009 г. техният брой е 718. За първото полугодие на 2010 г. сме получили 412 сигнала.

От една страна, това показва, че обществото, прокуратурата и държавните органи имат доверие в професионализма ни. Но същевременно по 625 сигнала не са възложени инспекции. Определено не можем да смогнем заради ограничения ни капацитет - имаме само 100 финансови инспектори, които извършват проверки на територията на цялата страна. Времето за една инспекция зависи от броя на поставените задачи и периода, който се проверява. Много често проверяваме големи периоди от време.

Достатъчно адекватна ли е нормативната уредба за финансовия контрол или се нуждае от промени?
- Законът за държавната финансова инспекция е приет през 2006 г. Основната цел тогава беше да се раздели функцията на вътрешния одит от тази на финансовата инспекция. Вече не работим планово, а само по сигнали. Така обаче възниква риск да се извършват нарушения в публичния сектор, които да не бъдат установени или открити с години, а дори може и никога да не бъдат открити. Това създава комфорт на потенциалните нарушители, тъй като вероятността да не бъде получен сигнал за тяхното нарушение е голяма.

В тази посока е и последният доклад на Европейската комисия от юли 2010 г. В него обстойно е разгледана дейността ни, като е обърнато внимание, че през 2006 г. силно е редуциран съставът на ведомството. В същото време се говори и за големия брой нарушения в областта на обществените поръчки. Дадена е препоръка да се предприемат действия за въвеждане на системен контрол на обществените поръчки, той да бъде извършван на база оценка на риска и да бъде укрепен капацитетът на контролните органи.

Смятам, че тази препоръка е много важна, защото постоянният контрол ще бъде сериозна спирачка за потенциални извършители на нарушения при обществените поръчки. Знаейки че ще бъдат проверявани системно, кметове, ръководители на организации или министри сериозно ще се замислят дали да извършват нарушения.

Каква част от хванатите от вас финансови нарушения са в областта на обществените поръчки, повишават ли се или намаляват?
- Над 80% от установените нарушения са в областта на обществените поръчки. Определено това е най-рисковата област, защото там се изразходва най-сериозният бюджетен ресурс, който всъщност е пари на данъкоплатците. Много са нарушенията. Увеличават се случаите на непроведени процедури при наличие на основание за това.

През 2009 г. те са 287 на стойност 71 млн. лв., докато през 2008 г. случаите са били 262 за 45 млн. лв. Често се наблюдава и изменение на вече сключени договори за възлагане на обществени поръчки. Най-много сигнали са свързани с дейността на местната власт.

Цифрите сами говорят, че нарушенията в областта на обществените поръчки се увеличават.
Още от интервюто на „Дневник"

„Политиците няма да яхнат протеста ни", казва в интервю за „Стандарт" проф. Милан Миланов от институт "Пирогов", председател на Централната етична комисия в Българския лекарски съюз
Проф. Миланов, управляващите успяха ли да обединят медиците в недоволството им?
- Учудващо, но да - успяха. В момента колегията съзнава едно-единствено нещо - че тази чаша няма да я отмине. Като много българи и аз бях обнадежден от идващото управление, искахме да помагаме в здравеопазването нещо да се случи. За съжаление за година и два месеца нещата стават все по-зле, здравната система не се намира в колапс, а в мозъчна смърт. Не мога да разбера в министерството, Касата и ресорната комисия в парламента знаят ли изобщо какво е реформа. Това означава смяна на собственост, на предназначение, на функция, на финансиращ модел. Нещо такова да има - няма. Единственото, което се стремят да направят досега управляващите, е да удушат болниците. Министерството прави някакви смешки, някакви измислени неща и разрушава система, градена век и половина.

С какво си го обяснявате?
- Тежък административен дефицит и капацитет. Управляващите говореха срещу предишната власт, а сега използват всичките им невероятни глупости като това касата да е единственият финансиращ орган. Къде останаха общините, държавата. Ако касата плащаше само медицинската дейност, нямаше да страдаме толкова много. Ток, вода, капиталови разходи щяха да са все още задължение на собственика. Много малко му се случи на зализаното момченце (бел. ред. зам.-министър Владислав Горанов) оня ден на събора. Той дойде и ни предложи търговия с нашата съвест и морал на лекари. Как иска да бъде посрещнат. Трябва да знае, че е представител на осигурените и нищо повече, защо тогава ограничава възможностите им на лечение!?

Само административният капацитет ли е виновен?
- Не, виновен е малкият капацитет на управляващите. Вината е напълно споделена, някакъв човек, който се титулува министър на финансите, съобщава пред обществения съвет по здравеопазване, че видите ли, бил заблудил премиера за тези 125 млн. лв. заработени пари от болниците!

За да издържи системата, на нас ни трябват точно 205 млн. Ние не си позволихме да казваме 220, 180, 190, казахме точно сметката, бяхме пределно искрени и добронамерени. А Дянков се появява и каза ще ви дам 65 млн. Какъв си ти, че ще ми даваш - това са парите на българските граждани, събрани за здравни грижи. Те не са събрани, за да държат на някой джоба пълен, за да го потупат по рамото от Световната банка.

Това е истината и болката на българските лекари е огромна. Имам минимум по три обаждания на ден, за да се приведат хора в "Пирогов", но съм принуден да отказвам. Знаете ли каква болка е това, когато знам, че мога да ги спася. Затова отправям апел към всички лекари - когато имат доказателства за това, че не са успели да лекуват по знанието, квалификацията и възможностите си, да сезират мен или Централната етична комисия. Медиците, които са участвали в тази съсипия, ще бъдат призовани на лекарския съд на честта.

Кои лекари ще призовете в съда на честта?
- Лекари на управленски постове - здравния министър, неговите заместници, членовете на комисията по здравеопазване, хората в Касата, които все още носят титлата доктор. И тук няма политика, а огромна болка за здравеопазването и обслужването на обществото ни. Питам здравното министерство: Имаме ли закони, които да регламентират съставянето на листа на чакащите - нямаме! Имаме ли разпоредба, която да дава избор на екип или искане на допълнително заплащане от пациентите - нямаме! Ние нямаме вина, че никой не оправи това. Как за година не направиха една здравна карта. Ако не могат и стават администратори в здравеопазването, ние не сме виновни. Какво е виновен дядото с бронхопневмония от Берковица, че да не се лекува там от болестта си, ами трябва да ходи в Монтана или в София.
Още от интервюто на „Стандарт"

„Парното може да не поскъпне през цялата зима", казва в интервю за „Монитор" Ангел Семерджиев, председател на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР)
Г-н Семерджиев, какви са вариантите за цените на газа и парното, които е разработила ДКЕВР. Какво поскъпване се очаква в оптимистичния и в песимистичния вариант?
- Това, към което се стремяхме от юли, когато определяхме цените на топлофикациите, беше максимално да ограничим приходите им. Разбира се, без да ги поставяме в особено затруднено положение, но да се отговори на нуждите на пазара да не се увеличават цените на техните услуги. Така приходите на всички дружества бяха ограничени, като част от тежестта се прехвърли върху цената на електроенергията. За топлофикациите, които произвеждат малко ток по комбинирания метод, се наложи и леко увеличение на цената на топлинната енергия. Но при дружества с високоефективно производство, като тези в Плевен и Бургас, на практика нямаше промяна на цената. Сега разглеждаме ситуацията с природния газ като особено важна и за стабилността на топлофикациите, тъй като и най-малките увеличения в цената на горивото могат да поставят всички дружества в много затруднено положение. Затова сме твърдо решени да търсим всички резерви да не повишаваме цената на природния газ за последното тримесечие, когато започва отоплителният сезон.

Как ще се отрази това на „Булгаргаз"?
- Даваме си сметка за състоянието на „Булгаргаз". Знаете че, постигнахме запазване на цените на топлоенергията от началото на 2010 г. за сметка на приходите на „Булгаргаз", като компанията получи минимални увеличения на тарифите. За щастие се сбъднаха прогнозите ни за малък скок на котировките на алтернативните горива и на курса на долара, които влияят върху цената на газа. Благодарение на това, заедно с възможността да се купува газ и от местни източници, в момента се намираме в малко по-благоприятна ситуация. Така че, аз съм оптимист за следващия отоплителен сезон. Вече сме убедени, че ще имаме възможност да не повишаваме цените на газа от 1 октомври. Другият голям проблем, който трябва да решим, е с компенсацията на „Булгаргаз" за невзетия приход за първите две тримесечия. Мисля, че ще успеем да направим това, без да повишаваме цените. Много е важно сега да компенсираме „Булгаргаз", защото така ще стабилизираме финансово компанията, която има проблеми главно заради неплащане на горивото от топлофикациите. 

За каква сума ще компенсирате „Булгаргаз"? Компанията смята, че има да получава 78 млн. лв., а оценката на ДКЕВР е за 16 млн. лв.
- За да избегнем този тип недоразумения, направихме промяна в указанията за изчисляване на недовзетия приход. Това се наложи, тъй като има разлика в начина, по който „Булгаргаз" смята този приход, и в начина, по който ние го смятаме. 

А „Булгаргаз" какво мисли по въпроса?
- Оттам смятат, че техният начин е точен. В крайна сметка „Булгаргаз" има право да се обърне към Върховния административен съд и да атакува решението ни.
Още от интервюто на „Монитор"