Цените на петрола прехвърлиха $74 за барел в сутрешната търговия на азиатските пазари, което според агенция Reuters е свързано с нарастване на обемите на запасите на суровината в САЩ по повод празника Денят на загиналите във войните.

Юлските фючърси на американския лек суров петрол поскъпна с $0,38, до $74,35 за барел. В края на миналата седмица суровината поевтиня с 58 цента, след като агенция Fitch понижи кредитния рейтинг на Испания.

Сортът Brent с доставка през юли прибави $0,46, до $74,48 за барел. Reuters припомня, че фючърсите на Brent с доставка през юни поевтиняха през отминаващия месец май с $13,4, което представлява понижение с 15,4% спрямо април, а американският лек петрол - с $12,2 или понижение с 14,1%.

"Очакваме, че пазарите ще бъдат много спокойни и ще се отчитат ниски обеми на търговия, ако не се случи нещо необичайно", прогнозира Кларънс Чу от Hudson Capital. Той уточни, че решения, подобни на тона на кредитната агенция Fitch, не могат да повлияят съществено на търговията. „Дори да бъде утвърдена сума от $1 трилион за някакъв стабилизационен фонд, това няма да ни учуди, защото ние знаем, че европейската икономика има проблеми", подчерта Чу.

Не стоят по този начин нещата на валутните пазари. В днешната търговия еврото се стабилизира спрямо щатския долар, въпреки че според анализаторите намаленият кредитен рейтинг на Испания ще оказва потискащо влияние върху единната европейска валута. Оценката на Fitch смъкна към червената зона американските акции в края на миналата седмица. „Без съмнение, това изплаши пазара", отбеляза Терри Морис от National Penn Investors Trust Company. Според него за капиталовия пазар досега заплахата беше Гърция, но се появиха още три опасни зони - Испания, Португалия и Ирландия. „След като Fitch понижи кредитния рейтинг на Испания, явно дълговото заболяване се разширява, а не се локализира само в Южна Европа", уточнява Морис.

Заради националния празник днес фондовите борси няма да работят в САЩ. Reuters припомня, че ситуацията на пазара е доста тревожна, защото дори добрите макроикономически данни в САЩ и повишеното потребление, което отчете в петък Министерството на търговията във Вашингтон не са оказали влияние върху борсовите индекси в позитивна посока.

В края на миналата седмица Dow Jones падна с 1,19%, до 10136,63 пункта, индексът Standard & Poor's 500 - с 1,24%, до 1089,41 пункта, Nasdaq Composite Index - с 0,91%, до 2257,04 пункта.

Загубите на американските индекси през май са били най-големи за последните 12 месеца, главно заради сериозните опасения за дългова криза в еврозоната. През май Dow се е понижил с 7,9%, S&P - с 8,2%, Nasdaq - с 8,3%. Такъв спад Dow Jones и S&P не са отчитали от февруари 2009 г., а Nasdaq - от ноември 2008 г.