Световната икономика излиза от дълбоката рецесия по-бързо, отколкото се очакваше, смятат министрите на финансите и шефовете на централните банки на най-развитите индустриални държави в света. Те се събраха във Вашингтон, за да подготвят срещата на лидерите на Г20, на която основната тема за обсъждане ще бъде как да продължи и в какви размери да е държавната помощ в националните икономики, съобщи БиБиСи.

И тъй като срещата се провежда в щаб квартирата на Международния валутен фонд (МВФ) министърът на финансите на САЩ Тимъти Гейтнер приветства решението на фонда и страните от ЕС да се отзоват на молбата на Гърция да бъде отпуснат спешен заем на страната, за да погаси през май задълженията си към кредиторите, които възлизат на 8,5 млрд. евро.

БиБиСи припомня, че в средата на април 16 държави от еврозоната се договориха да отделят за Гърция спешен заем до 30 млрд. евро и възможност още 10 млрд. евро да отпусне МВФ. Оповестените от Евростат данни в четвъртък показаха, че бюджетният дефицит на страната за 2009 г. е достигнал 13,6% от БВП.

С различна скорост

Във Вашингтон министрите на финансите от „Голямата двайсетица" се обидиниха около позицията, че опитите на правителствата да „препалят" икономиките си с държавна помощ започнаха да дават плодове.

"Възстановяването на глобалната икономика става по-бързо, отколкото се очакваше, благодарение до голяма степен на безпрецедентната и съгласувана единна позиция на Г 20", пише в комюникето, разпространено след срещата на финансовите министри. В същото време се отбелязва, че този процес протича „с различна скорост" в различните региони и държави". И по този повод министрите признават, че в такива обстоятелства трябва да се приемат различни отговорни мерки.

Тимъти Гейтнер настояваше за "решителни и координирани мерки" не само в САЩ, но и във всички държави от Г20. Според него световната икономика расте и финансовата система се лекува.

Отговорът на банките

В комюникето на финансовите министри е отбелязано, че участниците в Г20 са длъжни да изработят надеждни стратегии за съкращаване на разходите и за стимулиране на ръст на изключително ниските лихви до нормални пазарни равнища.

Министрите се обръщат към МВФ с молба да анализира детайлно предложението да се облагат с данъци големите банки, за да се намали рискът и кредитните институции да бъдат задължени да понасят отговорността при евентуални загуби, причинени от самите тях.

Обсъжда се въпросът какъв да бъде приносът на финансовия сектор в държавната намеса за възстановяване на банковата система, пише още в комюникето.

Кризата в Гърция

Макар в документа да не се споменава, че дълговата криза в Гърция е голямата заплаха за глобалната финансова стабилност, в дискусията във Вашингтон доминираше темата за Гърция, отбелязва икономическият наблюдател на БиБиСи Ендрю Уокър. Той подчерта, че Тимъти Гейтнер е призовал Гърция, МВФ и ЕС колкото се може по-бързо да предложат общ пакет за реални икономически реформи.

Министърът на финансите на Канада Джим Флеърти каза, че „двадесетте" са притеснена от положението в Гърция. „Това, което става в страната, разбира се, предизвиква тревога и ние ще продължим да следим внимателно как се развива кризата там", подчерта Флеърти. Той не забрави да отбележи, че Гърция е загубила доверието на финансовите пазари и заради това трябва да предложи сериозна програма за оздравяване на държавната икономика.

Атина се надяваше, че обещаната подкрепа от страна на ЕС ще бъде достатъчна, за да си върне доверието на пазарите. Все още е рано обаче да се правят изводи как ще реагират инвеститорите само ден, след като правителството на Гърция поиска да бъде задействан спасителният финансов план на ЕС и МВФ, обобщава БиБиСи.

Съкращаването на бюджетните разходи, които въведе гръцкото правителство, бе посрещнато със сериозна съпротива в страната. Въпреки добрата новина за осигурените средства, с които през май да се погасят 8,5 млрд. дълг към външни кредитори, вечерта в петък хиляди протестиращи излязоха по централните улици на Атина за да се обявят срещу строгия режим на икономии. Дългът на Гъ рция достигна 300 млрд. евро, припомня БиБиСи.