Докато старите станции са ремонтирани основно, нови проекти се появяват в добиващите въглища вътрешни части на страната.
Изданието визира въглищните мини Марица-Изток и захранваните от тях три електроцентрали - най-голямата българска електроцентрала на твърдо гориво Марица-Изток 2, Марица-Изток 3 на италианските Енел и пре-построената от базираните в САЩ АЕС Марица-Изток 1.
На шести август Марица-Изток 2 въведе в експлоатация скоро обновения си блок. Подновяването му, изпълнено от японските Мицуи и Ко е част от програма за обновяване на четири от осемте блока на предприятието на стойност $312 млн.
Това обновяване идва в трудни времена за българският енергиен сектор, след като два реактора на АЕЦ Козлодуй, осигуряващи 35% от производството на електричество в страната, с мощност от по 440 MW, бяха затворени. Преди затварянето България снабдяваше 70% от недостига на съседите си от енергия, изнасяйки 7.8 млрд. Kwh през последната година, но износът бе жестоко орязан.
Крайно непопулярното в България затваряне на двата блока ще бъде компенсирано от създаване на нова атомна електроцентрала в Белeне, която обаче не се очаква да влезне в експлоатация преди началото на 2014 г.
Предлагането на електричество в България може да бъде допълнително ударено от временното затваряне на блокове в електроцентралите Марица-Изток 2 и Енел, поради факта че те усилено работят да постигнат новите емисионни стандарти на ЕС до началото на 2008г.
Марица-Изток 2 изостава с година от своя график за основен ремонт и от предприятието се надяват, че правителството ще наложи глоби, в случай че емисиите не се коригират навреме, вместо да затвори реакторите, което допълнително ще навреди на енергийния ни сектор.
Като част от проекта за модернизация на четирите блока Марица-Изток 2 търси партньор за построяването на две централи, които да намалят емисиите на вредния за околната среда серен диоксид. Контрактът ще е на стойност 110.4 млн. долара. Компании с интерес в проекта са полската РАФАКО, един клон на френската Алстом пауър и японската Хитачи пауър Юръп.
Обновяването на съоръженията на Марица-Изток 2 е показателно за българската решимост да се поддържа силен сектор на енергодобив от твърди горива в зората на затварянето на двата блока на АЕЦ Козлодуй. „Мощностите от въглища ще са ключът към поддържането на лампите включени в промеждутъка Козлодуй-Белене", коментира изданието. Те също са важни за бъдещето на страната ни като износител на енергия.
Няколко компании предявяват интерес към построяването и на нова електроцентрала по басейна на Марица. Това са Енел, АЕС, Немските RWE, Е.ОН и консорциум на ЧЕЗ с местен партньор. Новата централа ще има мощност от 600 MW.
Няколко са причините за интереса към България от страна на международните компании в сектора.
От страна на продоволствие мините и инфраструктурата за захранване на големи електроцентрали вече са налице, работната ръка е сравнително евтина и лигнитните въглища, необходими за производство на електричество са достъпни.
От страна на търсене България е обградена от гладни за енергия икономикиу и е перфектно разположена за износ не само на Балканите (в дългосрочна перспектива например за Близкия изток).
Някои големи компании също така се стремят към вертикална интеграция в региона, която би била предпоставка за печалба от икономии от мащаба и намаляване на разходите.
Държавните мини Марица-Изток са едни от най-големите в Европа. Те покриват площ от 240 кв. км. През първата половина на 2007г. те увеличиха производството си с 13% на годишна база до 10.14 млн. тона годишно. Възможно е следователно да се превишат плануваните за производство количества тази година. По план те са 21.35 млн. тона, което е със 150 хил. тона по-малко от произведеното миналата през 2006г.
Енергията от твърди горива заема централно място в бъдещето на България в средносрочен план, а мините Марица Изток заемат централно място в това производство, смятат от Оксфорд Бизнес Груп.
Nigel
на 14.08.2007 в 19:56:18 #9Не знам откъде си дръпнал тези цифри, но обърни внимание че става дума за оборот, а не за произведена от тези източници енергия. Все още съотношението на инвестициите към инсталираната мощност за слънчевите панели е най-неизгодното, може би отстъпва само на горивните клетки. Вятърните генератори не са чак толкова скъпи, но не могат да се инсталират навсякъде, а и качеството на произвежданата енергия не е добро и се компенсира от конвенционалните източници. Да не говорим че и най-запалените еколози едва ли ще се съгласят да имат ток само когато има слънце или духа вятър Иначе съм съгласен че трябва да се търсят допълнителни източници, но засега просто няма сериозна алтернатива на конвенционалните.
Udddri
на 14.08.2007 в 12:05:34 #8"Това е действителността, останалото са все още популистки акции на заблудени или платени еколози." Дрън, дрън, дрън, бля, бля, бля. Затова в ЕС и САЩ през 2006 са инсталирани повече вятърни мощности от всички останали видове (вкл. въглища, АЕЦ, водни и т.н.) ВЗЕТИ ЗАЕДНО. Вятърните генератори одавна не са "популистки акции на заблудени или платени еколози", а индустрия за десетки миялрди евро на година. До 3-4 години и за стотици милярди евро на година. Колкото до слънчевите панели в момента реализират оборот около 10 милярда на година и се очаква около 2015 да е около 60 милярда евро на година. Актуализирай си информацията, моля те.
Nigel
на 14.08.2007 в 11:55:59 #7Тонке, писнало ми е от непрофесионални мнения. У нас преди от футбол и строителство разбираше всеки, а напоследък и от енергетика, особено от възобновяеми източници. Научете поне терминологията - "фотоволтаичен източник" няма в българския език - пък тогава пак давайте акъл. Всички такива източници са само СПОМАГАТЕЛНИ, основните източници са ядрените, термичните (на въглища, газ и тук-там още на мазут) и водноелектрическите централи. Това е действителността, останалото са все още популистки акции на заблудени или платени еколози. Припомнете си как еколозите ревяха колко вредна била ядрената енергетика изобщо и колко опасна била АЕЦ "Козлодуй". Нека сега го кажат на жителите на Стара Загора (за Раднево и Гълъбово да не говорим), да видим няма ли да си изкарат боя.
FO3hope
на 14.08.2007 в 11:23:45 #6ИДИОТИ - гнусните въглища замърсяват многократно повече околната среда...
5
на 14.08.2007 в 10:13:26 #5токът ще стане два пъти по-скъп, но инфлацията пак ще е под 7%, така че 'кво се притеснявате ? а въглищата са неизчерпаем и екологично чист продукт
greatone
на 14.08.2007 в 03:29:50 #4Абе то не че разбирам много ама като се ползва твърдо гориво няма ли тока да стане твърде скъп?
e_boneff
на 14.08.2007 в 00:53:56 #3Е, Кихало, така е, ама ти по тоя случай трябва да критикуваш цялото пост-социалистическо развитие на Бъллгария... (Не казвам че няма основания де...). Ама в момента това е начина държавата да печели. Хер капиталистишен инвестира и тъй като той не го прави с благотворителна цел гледаме да печелим и ние и той щото иначе ще е само той , Гадна работа
Tonka
на 13.08.2007 в 19:45:39 #2Добре би било лунните пейзажи на юг от СЗ да се заселят с плантация фотоволтични панели и/или ветрогенератори . Разбира се при рентабилност на съоръженията. Вярно, че не сме в пустинята (все още...), но така както се 'развива' климата... Би било интересно да се помисли навреме по този въпрос, а не след изчерпване на лигнитните ресурси - доколкото си спомням от училище, те все пак са ограничени
Nigel
на 13.08.2007 в 18:32:28 #1Честито светло бъдеще на еколозите, които бяха против Атомната! Сега да ги видим ще протестират ли срещу създаването на нови лунни пейзажи в района на юг от Стара Загора.