През първите пет месеца на 2007 г. ТЕЦ Варна осигури общо 766 786 МВтч електроенергия за енергийната система на страната. Отчетеното производство е с 47.77% по-малко от планираното за периода (1 605 000 МВтч) и с 64.4% по-малко от това за първото петмесечие на 2006 г.

Спадът се дължи основно на факта, че действащата в момента регулаторна цена на електроенергията, произвеждана от централата, не покрива производствените разходи. При тези обстоятелства ТЕЦ Варна е принудена да поддържа минимално натоварване на мощностите си и през последните пет месеца работи само с един блок. От началото на годината до края на май дружеството е натрупало загуби от около 3 млн. лева.

Същевременно, към настоящия момент доставките на въглища са нормализирани,
ТЕЦ Варна е в добро техническо състояние и има възможност да работи на пълна мощност. Очаква се плановите ремонти тази година да приключат до началото на август, с месец по-рано от 2006 г. Наличните в момента въглища на склад са достатъчни за осигуряването на производството на централата през следващите три месеца. Вече са договорени и доставки на въглища, които ще гарантират производството за периода до април 2008 г., включващ и зимния сезон 2007/2008 г.

За да може да се увеличи натоварването на мощностите и съответно производството, в началото на май 2007 г. ТЕЦ Варна внесе в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране искане за увеличение на цените на електроенергията. Дружеството предложи за утвърждаване нова изкупна цена на електрическата енергия от 56.70 лв/МВтч и нова цена за разполагаемост от 8.48 лв/МВтч. Действащите в момента цени са 50.24 лв/МВтч за електроенергията, произведена от ТЕЦ Варна, и съответно 7.94 лв/МВтч за разполагаемост.

"Започналото през месец септември 2006 г. поскъпване на въглищата не беше временно явление и през последните 7-8 месеца на пазара се утвърдиха цени средно с около 30% по-високи в сравнение с лятото на 2006 г. В резултат на значителното поскъпване на суровината, сега действащата цена на електроенергията, произвеждана от ТЕЦ Варна, не покрива производствените ни разходи. Вследствие на това губим от всеки кВтч електроенергия и се налага да ограничаваме производството. Надяваме се, че с решението си към 1 юли 2007 г. ДКЕВР не само ще ревизира настоящите цени така, че да бъдат достатъчни за покриване на производствените разходи на ТЕЦ Варна, но и ще осигури компенсация за загубите, натрупани в последните няколко месеца", каза Ян Вавера, председател на Cъвета на директорите на ТЕЦ Варна.

Ограничаването на производството с цел минимизиране на загубите на централата наложи да се ревизира производствената прогноза за тази година. В началото на февруари 2007 г. ТЕЦ Варна планираше да произведе 4 млн. МВтч електроенергия до края на годината - с 34% повече от 2006 г., когато електроцентралата осигури рекордното за последните 13 години количество от 2.980 млн. МВтч електроенергия. Към момента ревизираните очаквания за 2007 г. са, че производство ще бъде същото, както през миналата година.

Въпреки че в момента електроцентралата е принудена да натоварва минимално мощностите си, тя може да реализира значително по-голямо производство - до 7 млн. МВтч електрическа енергия годишно. За целта, обаче, ТЕЦ Варна трябва да получи достатъчно квоти по Националния план за разпределение на квоти за вредни емисии за 2008-2012 г., изготвен от Министерството на околната среда и водите. В тази връзка централата предложи мерки за бързо намаляване на вредните емисии, за да получи одобрение за квоти, които да й позволят да произвежда около 7 млн. МВтч. В момента това предложение се обсъжда с Министерството на околната среда и водите.