Цената на електроенергията от 1 юли ще се повиши с 13%, вместо с планираните доскоро 10%, заяви председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев в Народното събрание.

Единствен фактор за увеличението на цената на електроенергията наистина са добавките за зелена енергия и те формират едно увеличение на цената с общо около 13%, вместо обявеното от нас 10%, подчерта той и добави: "Уточняваме точното количество възобновяеми източници."

Семерджиев обясни, че от приемането на първия закон за ВЕИ през 2007 г. е определен и механизъм, с който да се компенсират повишените разходи на тези източници на енергия и те да бъдат изграждани съвместно изискванията.

"Към момента сме значително над графика, който е оказан като индикативен по отношение на постигането на тази цел", председателят на ДКЕВР. "Последното определяне на цена без промени беше в края на март 2011 г.", припомни Ангел Семерджиев.

Той призова по-леко да бъдат приемани новите цени на електроенергията, защото тя е най-евтина у нас в сравнение целия ЕС. "Независимо, че цените на електроенергия в България са най-евтини в Европейския съюз, всяко повишение се приема изключително критично от потребителите", каза Семерджиев.

"Съзнаваме, че ще създадем напрежение за крайните потребители, но работим заедно с Министерство на икономиката, енергетиката и туризма по овладяване на крайните цени, заяви още председателят на ДКЕВР. Той каза още, че първо искал да уведоми депутатите за решението на държавния регулатор.

Припомняме, че в поредицата от дебати относно цената на електроенергията, проведени този месец, ДКЕВР защитаваше позицията за по-умерено поскъпване на електроенергията, но явно в проведените индивидуални срещи с различните производители регулаторът е решил да повиши още цената на тока.

Увеличението от 10% в цената на електроенергията се видя малко на почти всички участници на електроенергийния пазар. Един от основните противници на първоначалния вариант беше Националната електрическа компания, която обяви че това няма да и позволи да покрива разходите за присъединяване на възобновяеми енергийни източници към електропреносната мрежа - нещо, което тя е длъжна да прави по закон, при това безплатно (или за своя сметка, както е правния термин). Но то е безплатно за инвеститорите, изграждащи своите ВЕИ мощности, а за обикновения потребите това влиза в т. нар зелена добавка, която по своята същност е псевдоданък, който НЕК взима и разходва, за да изгради електропреносна мрежа до локациите на ВЕИ станциите, ако са с по-голяма мощност. Ако са с по-малка, задължение да ги пръсъедини имат електроразпределителните дружества, които отново инвестират в изграждане на мрежи със средства, получените от потребителите си.

По време на заседанията, проведени през този месец активно участие взеха представителите на фотоволтаичния сектор. Те реагираха остро срещу намерението на ДКЕВР да понижи изкупните цени на произвежданата от тях електроенергия с повече от 45%. В момента 1 мегаватчас произведен от фотоволтаични електроцентрали се изкупува при цени от 485 лв. до 760 лв. в зависимост от инсталираната мощност, докато електроенергията произведена от АЕЦ Козлодуй е на цена от 15 лв. за мегават час.

Тази електроенергия се изкупува от НЕК, която от своя страна я продава на електроразпределителните дружества, а те на крайния потребител.

По данни за 2010 г. инсталираната мощност на фотоволтаици у нас е около 21 мегавата, като спрямо 2009 г. те са нараснали 4 пъти. Имайки предвид високите цени, на които тази електроенергия се изкупува (разлики от порядъка на 30 пъти над тези, произвеждани от конвенционални горива) и поставения държавен приоритет, ако продължи изграждането на такива ВЕИ мощности, е много вероятно цените на тока да продължат да нарастват. Още повече, че по директивите на ЕС, трябва и да нараства относителния дял на ВЕИ в електроенеригийната система на страната.