Само допреди три седмици пшеницата беше слабият елемент от световния зърнен пазар. Реколтната преса и преди всичко увеличеното предлагане на хлебна и фуражна пшеница от черноморския регион повлияха за формирането на низходящия тренд и в средата на септември житните котировки в Европа и САЩ маркираха тримесечното ценово дъно.
Оповестяването на данни за изненадващо ниски запаси от пшеница в САЩ, раздвижването на експортния фронт и най-вече влошените перспективи за производство на пшеница в Русия и Украйна промениха вектора на ценовото развитие, пише в коментара си fermera.bg.
В края на септември житните котировки на най-голямата зърнена борса в света - Чикагската, избиха нагоре и в момента мека червена зимна пшеница се търгува там на нивата от средата на юли - около 255 д./т, в сравнение с 235-240 д./т през периода 12-18 септември. В рамките на изминалите три седмици експортните цени на американската пшеница се покачиха с 20-25 долара - до 295 д./т FOB за мека червена зимна пшеница и 335 д./т FOB за твърда червена зимна пшеница.
Спекулативният натиск отвъд Океана доведе до динамична промяна и в ситуацията на Стария континент. В рамките на миналата седмица ноемврийският контракт пшеница поскъпна на борсата в Париж със 7 евро, до 197.50 евро за тон. Изразена възходяща ценова динамика характеризираше развитието и на експортния пазар. На 9 октомври френска мелничарска пшеница се предлагаше за износ от Руан по 200 евро за тон FOB, в сравнение с 194 евро/т на 2 октомври. Това равнище все още е доста под нивата регистрирани в Руан през същия период на миналата година (EUR265/т), но все пак да не забравяме, че в средата на септември 2013 г. експортните котировки гравитираха към EUR 185-188/т FOB.
Ценовият възход при пшеницата подкрепи и пазара на фуражното зърно. Въпреки информациите за рекордните добиви в САЩ котировките на американската царевица в Чикаго през миналата седмица се стабилизираха на равнище около 175 д./т, а на борсата в Париж - 172-144 евро за тон.
Борсата в Будапеща затвори на 9 октомври. при следните нива: хлебна пшеница, декември - 211 д. /т (210 д./т - 2.10.13 г.); фуражна пшеница, декември - 206 д./т (205 д./т); царевица, ноември - 188 д./т (185 д./т) и фуражен ечемик, декември - 209 д./т (210 д./т).