„БСП извади коз с почти безлихвени студентски заеми", информира „Дневник"
Месец преди местните избори БСП се прицели в студентите. Левицата обмисля в бъдещия Закон за студентското кредитиране да бъде записано, че заемите ще са нисколихвени или направо безлихвени. В най-лошия случай се спряга лихва между 2 и 4%, обясниха високопоставени източници от партията. Според тях преобладаващото мнение сред социалистите е заемите да са безлихвени, а рисковете за банките да се поемат от държавата.
В началото на седмицата премиерът Сергей Станишев отчете, че законопроектът за студентското кредитиране е в много напреднала фаза. "Междуведомствена работна група изяснява концептуално закона и до месец-два ще го представи", обясни зам.-министърът на образованието Ваня Добрева (БСП). По думите й най-сериозни са намеренията рисковете за банките да се покриват от гаранционен фонд, захранван от фискалния резерв.
Много икономисти са против използването на фискалния резерв за каквито и да било цели при големия дефицит по текущата сметка. Депутати коментираха, че е спорен въпросът дали държавата трябва да се меси в пазара на студентското кредитиране.
"Не е правилно да се подхожда по този начин, тъй като все още не е избран базовият модел, по който ще става студентското кредитиране", коментира експерт от държавно ведомство, ангажирано с проблема. По думите му това зависи от модела на финансиране на висшето образование. Според експерта в България може да се приложи вариантът със субсидирани лихви, като държавата облекчава част от риска. Вторият вариант е чрез модела на условните плащания и зависи основно от доходите на студента след завършването му, но не е приложим при тази система на финансиране. Според експерта в момента реално нищо не се работи по проектозакона, а се вдига предизборен шум с информация "на парче".
Наскоро министърът на образованието Даниел Вълчев пое лично ангажимент до края на годината да бъде изработена действаща система за студентско кредитиране, която да е част от стратегията за висшето образование. Според неговата идея парите за гаранция на банковите рискове може да са за сметка на Европейския социален фонд. Засега различните мнения не са намерили пресечна точка.
При непосилни условия се отпускат в момента студентски кредити, смятат депутати от БСП. По проектозакона за тях в Министерския съвет работят екипи от различни ведомства, обясни Пламен Славов от парламентарната комисия по образование. По думите му законът ще бъде внесен в Народното събрание от правителството. Негови колеги обаче твърдят, че депутати от БСП ще го депозират направо в парламента.
„Глоби за учители и журналисти, подкрепящи диктатура", информира „Дума"
С глоба от 200 до 1000 лева да се наказват учители, преподаватели или лектори, които отричат, оправдават или омаловажават холокоста, диктаторския характер на фашистките, нацистките и комунистическите режими и концлагерите. Подобна промяна в Наказателния кодекс е внесъл в деловодството на Народното събрание зам.-председателят на парламента Филип Димитров от ОДС. При повторно нарушение глобата да е от 1000 до 5000 лева, предвиждат още измененията.
Бившият премиер предлага още журналисти и собственици на медии също да подлежат на наказание, ако допускат подобни твърдения. Репортерите може да се разминат с парична санкция, ако в същото предаване или брой на изданието обяснят несъответствието в историческите факти.
С промяната се гарантира правото на поколенията да бъдат информирани от опита на предшествениците си, мотивира се Димитров. По думите му проектозаконът му е част от общата европейска тенденция за поставяне на бариери пред опитите за фалшифициране на историята. Според него поправката в НК била необходима за България, защото в страната ни зачестявали опитите на разпространение на нацистки, неофашистки и комунистически тези, както и отричането на престъпния характер на тоталитарните режими.
„Таксиджиите искат да возят за 1,20 лв. на километър", извежда на първа страница „Новинар"
По 1,20 лв. дневна тарифа и 1,32 лв. нощна на километър поискаха вчера от Асоциацията на таксиметровите шофьори в България (АТСБ). Причината за повишението на цените била инфлацията и не добрите условия на труд, обясниха от организацията. В момента такситата вземат между 0,44-0,50 лв. на километър през деня и по 0,49-0,55 лв. през нощта.
Шофьорите поискаха още първоначалната такса и повикването на адрес да се увеличат от 0,50 лв. на 1,50 лв., а престоят от 0,12 лв. - на 0,50 лв. От асоциацията поискаха да се ревизират и преразгледат сключените от тях договори.
Шофьорите обясниха, че ако не се постигне споразумение за по-високите цени, са готови на протестни действия.
„Преди изборите паяците ще вдигат по-малко", четем в „Дневник"
Софийският кмет Бойко Борисов обяви предизборно, че намалява работното време на паяците, които вдигат колите. Те вече ще обикалят улиците до 18.30 ч. вместо до 21.30 ч. Официалният повод е зачестили оплаквания от граждани.
На местните избори преди четири години кандидат-кметът Надежда Михайлова от СДС обяви, че ще премахне паяците в София. Две години по-късно преди частичните избори като кандидат за кмет Минко Герджиков също обеща да прекрати тази практика.
Освен това в сряда Борисов призова столичните общинари да спрат с решенията за замени на терени и апартаменти. Повод е досегашната практика на общинските съвети на последните заседания от мандата си да гласуват голям брой замени със съмнителен обществен характер, пише в съобщението от пресцентъра на Борисов. В същото време от предизборния щаб на кандидат-кмета на СДС и ДСБ Мартин Заимов оповестиха, че в рамките само на двегодишния мандат на Борисов са гласувани над 500 замени.
„Преобличат София Запад", пише „Монитор"
София Запад ще бъде преоблечена с нови, еднакви по височина и дължина сгради. В кварталите по продължението: Ларгото - бул. "Тодор Александров" - бул. "Константин Величков" ще могат да бъдат вдигани блокове до 25 метра с не повече от 8 етажа. Всички постройки там ще трябва да бъдат архитектурно "изпипани" и с дължина до 30 метра. Това предвижда планът за развитието на Западното направление в София, чието прилагане ще започне най-вероятно от 2008 г.
Планът беше приет вчера на архитектурна комисия в столичното кметство и ще бъде гласуван в градския парламент следващата седмица.
"Другото условие, което новите строители в района ще трябва да спазват, е да предоставят до 25 % от парцелите си за градеж на улици, училища и детски градини. То е регламентирано в Закона за устройство на територията и не изисква отчуждаване на имотите.", обясни пред "Монитор" главният архитект на София Петър Диков.
Единственото изключение ще бъде 48-метров небостъргач с 16 етажа, който ще се извиси до Католическата катедрала. Така новата сграда ще стане дванадесетата по височина в столицата, като се нареди след хотелите "Родина" и "Кемпински Зографски" и помещението на Профсъюзите.
48-метровата постройка ще бъде изградена на общински терен с големина 4 дка на базата на публично-частно партньорство, обясни още главният архитект Петър Диков. Той допълни, че все още не е ясно дали какви помещения ще има в небостъргача. Най-вероятно там ще бъде разположени административни офиси, жилища или търговски обекти. За работещите и живеещите там пък ще бъде направен огромен подземен паркинг. За да не се затруднява движението в района, проектът предвижда да бъдат открити нови паркоместа и на булевардите "Тодор Александров" и "Стамболийски".
Два пешеходни моста за удобство на минаващите ще бъдат построени на "Тодор Александров" при пресечките е улиците "Цар Борис" и "Братя Миладинови", които ще се отворят към булеварда за обслужване на новите квартали. Пасарелките най-вероятно ще бъдат покрити със специални плоскости, каквито има на надлеза в "Младост".
„България в Топ 3 на света по поскъпване на имотите", научаваме от „Сега"
България е на второ място в света по увеличение на цените на имотите за една година. Това съобщи вчера една от водещите агенции за имоти "Knight Frank", позовавайки се на официални данни на националните статистики, които отчитат само реално сключени сделки.
През второто тримесечие на 2007 г. спрямо второто тримесечие на 2006 г. цените у нас са нараснали с 27.1%.
По-голям ръст има единствено в Латвия, където увеличението е 37.7%. Там обаче има изоставане в сравнение с регистрирания през същото тримесечие на миналата година ръст от 45.3%. В България има силно увеличение - годишното поскъпване на имотите през второто тримесечие на миналата година е било наполовина по-малко от сегашното - 12.2%. Нарастването на практика ни е изстреляло с цели 8 места нагоре в класацията.
По поскъпване на имотите България е задминала Сингапур, който е на трето място с 21% увеличение на цените. На четвърто място е Естония, където повишението е 20.2%.
"Това се доближава до част от прогнозите на НСИ и като осреднена стойност е реалистично", заяви председателят на Национално сдружение "Недвижими имоти" Лъчезар Искров.
Само в няколко държави има понижение на цените. Най-голямо то е в Германия, където имотите са поевтинели с 6.9%. Сред страните, регистрирали най-голям спад, са скандинавските, при които това е тенденция през последните няколко години. В Дания и Швеция например има понижение от съответно 1.3% и 2.5%. В Япония статистиката е отбелязала, че няма промяна, а в съседна Гърция поскъпването на годишна база е едва 0.3%.
В световен аспект цените на жилищните имоти са се повишили със 7.8%. Предишната година те бяха 9.6%. Сред основните фактори, водещи до забавянето на ръста, са повишаващите се в световен мащаб лихви, коментират от имотната агенция.
„И строителите ще докладват за съмнителни сделки", съобщава „Новинар"
Строителните предприемачи и здравните фондове също ще докладват за съмнителни сделки по Закона за мерките срещу изпирането на пари. Това стана ясно при обсъждането на промените в закона на първо четене в бюджетната комисия вчера. Досега при съмнение за изпиране на пари при суми над 30 000 лв. пред Агенцията за финансово разузнаване (АФР) докладваха банките, застрахователните дружества, инвестиционните компании, както и организаторите на хазартни игри, бинго зали, лотарии.
„Едва 1182 сгради у нас достъпни за инвалиди", научаваме от „Сега"
Едва 1182 сгради, държавна и общинска собственост, са приведени в съответствие с изискванията за достъпна среда, пише в шестмесечния отчет по Плана за действие за равните възможности за хората с увреждания за 2006-2007 г., който министрите ще обсъдят днес. До края на м. г. по закон всички сгради в държавата трябваше да станат достъпни.
В отчета на социалното ведомство обаче няма и намек за неизпълнение на мерките. "В областта на достъпната среда дейностите и мерките се изпълняват поетапно от отговорните институции", пише в документа. Добри постижения имало и при осигуряване на достъпен транспорт. Вече има договор между БДЖ, Национална компания "Железопътна инфраструктура" и БЧК за подпомагане достъпа на трудноподвижните лица до специализираните транспортни средства, пише в отчета. Пуснати са по основните жп линии специализирани вагони с хидравлична платформа за лицата в инвалидни колички.
През учебната 2006/2007 г. броят на интегрираните деца се е увеличил близо три пъти - от 1538 на над 4000. Деца и ученици със специални образователни потребности се обучават в 714 общообразователни училища и 178 детски градини в страната.
„Дават 5 млн. евро заеми на кметове", пише „Стандарт"
Кредити за 5 млн. евро ще раздаде на общините Банка Пиреос България. Парите са по линия на Европейската банка за възстановяване и развитие. Тя отпусна вчера 35 млн. евро на Пиреос. Пари ще се отпускат за за малък и среден бизнес, енергийна ефективност и инвестиции във възобновяеми енергийни източници. За общините с до 150 хил. жители ще се отпускат заеми за 20 г. за подобряване на пътища, ВиК инсталации, отопление, както и за градски транспорт.
„Квотите за унгарска царевица увисват", разкрива „Дневник"
Европейската комисия вероятно ще отхвърли искането на България, Унгария, Румъния, Полша и Словакия да наддават за квоти от количествата царевица, които Унгарската интервенционна агенция започна да продава от началото на август. Петте държави депозираха предложението си на 24 август, като очакваха комисията да разпредели за всяка държава по 200 хил. тона, които да се изкупят само от животновъдни ферми. Целта беше те да се снабдят с фуражи на приемлива цена, за да намалят производствените си разходи.
В сряда унгарската агенция е изтъргувала свободно 332 хил. тона царевица, в резултат на което е останал резерв от 700 хил. т. В началото на август управителният съвет по зърнените култури в Брюксел реши, че общите количества, които Унгария ще пуснe на пазара, са 1.3 млн. т. При първия в началото на август бяха продадени 239.5 хил. тона при средна цена от 202 евро за тон без транспортните разходи.
Вторият търг се проведе на 30 август и тогава бяха одобрени оферти за 295 хил. т, като средната цена тогава достигна 202 евро за тон. Петте източноевропейски държави очакваха, че останалите 1 млн. т царевица ще бъдат разпределени на квоти от 200 хил. т. Вместо това след всеки търг цените на царевицата плавно поскъпват. Докато в края на август тон царевица струваше 202 евро, в сряда средните цени са достигнали близо 220 евро за тон, съобщиха от министерството на земеделието.
За една година зърното поскъпна двойно и това автоматично рефлектира върху производството на месни и млечни продукти. През лятото българските птицевъди и свиневъдите увеличиха цените на продукцията си и това се отрази на останалите продукти по веригата. Основната причина е в дефицита на царевица и ечемик, които трябва да се попълват от внос. Българските власти очакваха да се внесе зърно от Унгария, но досега чрез големите търговци на зърно са внесени минимални количества от 2-3 хил. тона царевица.
В същото време вътрешният пазар на зърно е блокиран, защото фермерите очакват по-високи цени на пшеницата. Сделките сега се движат от 440-450 лв. без ДДС. Поради слабите добиви на царевица сделки почти няма. Там, където се сключват, цените достигат 550 лв. Миналата седмица държавният резерв обяви, че ще купи 20 хил. тона пшеница по 300 лв. за тон без ДДС. Търгът ще се проведе в петък, но експерти не очакват да има сделка заради ниската оферирана цена.
Световните пазари продължават да отчитат повишение в цените. Последните лоши новини дойдоха преди два дни от Австралия, където заради сухото време се очаква добивите да намалеят с около 30%. Реколтата от жито вероятно ще падне до 15.5 млн. тона вместо очакваните 22.5 млн. т.
„Харта ще ни брани от монополите през 2008 г.", информира „Сега"
Нова Харта на енергийния потребител ще започне да действа от 2008 г. в рамките на Евросъюза. Това реши вчера Европейската комисия, приемайки пакет законодателни промени, свързани с енергийния пазар.
Хартата ще включва мерки за справяне с недостига на гориво и гаранция, че потребителите ще имат достатъчна информация при избора на доставчик за тока, газа и топлоенергията. Тя ще предвижда и действия за намаляване на бюрократичните процедури при смяна на доставчика.
Предложеният пакет от мерки бе предшестван от Енергийната политика за Европа на комисията, която бе одобрена през март 2007 г. В нейните рамки вчера еврокомисарят по енергетиката Анрис Пиебалгс представи мерки за разделяне на дейностите по пренос, производство и разпределение на енергия.
„Вдигат тройно данък сгради", алармира „Стандарт"
До три пъти по-висок данък сгради ще плащаме от началото на 2008 г., научи "Стандарт". Размерът на налога ще се определя от общинските съвети. В закон парламентът ще определи само минимален и максимален размер на налога. Разработваният от Министерството на финансите вариант предвижда минималният данък да бъде три пъти по-нисък от максималния. Например налогът може бъде между 1,25 и 3,75 на хиляда или между 1,5 и 4,5 на хиляда от данъчната оценка на имотите.
Но колко ще плащаме ще решават общинарите. Затова е много важно за кого ще гласуваме на изборите на 28 октомври. Правото на общинските съвети сами да определят местните данъци беше дадено с последните промени в конституцията.
Минималният данък сгради вероятно няма да позволи на общинарите да намалят налога от началото на 2008 г. Но ако вдигнат данъка до максималната граница, ще плащаме за имотите си три пъти повече. Сега за жилище от 59 кв. м в центъра на София данъкът е 89 лв. При тройно увеличение за същото жилище ще плащаме 267 лв.
Вдигане на налога може да се очаква и заради нови данъчни оценки на имотите. От януари 2007 г. данъчните оценки, а от там и налогът за жилищата бяха повишени с 20%. Но все още данъчните оценки са значително по-ниски от пазарните цени на имотите. Затова законът позволява от 2008 г. да има ново вдигане на данъчните оценки с 20%.