Сигнал срещу президента Росен Плевнелиев и бившия регионален министър и сега депутат от ГЕРБ Лиляна Павлова внесе в парламентарната комисия за борба срещу корупцията лидерът на ПК „Екогласност", Емил Георгиев. Той бе приет от председателя на комисията Волен Сидеров.

След срещата им двамата дадоха брифинг за журналисти на която стана ясно, че Плевнелиев и Павлова не са изпълнили, според Георгиев, решение на Върховния касационен съд по отношение на търговско дело, отнасящо до разплащания за извършване на строителство на пречиствателна станция.

Началото на казуса с обекта датира от ноември 2004 г., когато българо-немският консорциум Хайткам Маас печели конкурса за изграждането на станцията на стойност 2.9 млн. лева. Консорциумът избира фирма подизпълнител, която изпълнява своята част от договора, но не получава своето заплащане, защото то е трябвало да бъде преведено от турската фирма Интер Иншаат ве Префабрик, заяви Георгиев. Интер Иншаат обаче не се разплаща със фирмата подизпълнител Строителна компания Загора.

Подизпълнителят започва да съди турската компания, като по казусът се произнася и Върховният касационен съд с решение от 2012 г., когато Плевнелиев вече е избран за президент, а министър на регионалното развитие и благоустройството е Лиляна Павлова. Към момента подизпълнителят трябва да получи 1.5 млн. лева.
По думите на Георгиев неизпълнението на това решение е основание да бъде поискан имунитета на народния представител Лиляна Павлова, а на президента Росен Плевнелиев поста като държавен глава.
Лидерът на „Атака" и председател на парламентарната комисия за борба срещу корупцията, Волен Сидеров заяви, че комисията ще разгледа сигнала още днес на своето заседание. Сидеров допълни, че предстои да има гласуване по отношение на това да бъдат поканени президента Росен Плевнелиев и депутата от ГЕРБ Лиляна Павлова изкажат своята гледна точка във връзка със казуса.

Сидеров каза още, че ако проверката установи нарушения, ще бъде иницирана подписка за отстраняване на президента.

Припомняме, че според конституцията държавният глава може да стане обвиняем, само ако е нарушил Конституцията и ако 160 народни представители подкрепят искането за ипийчмънт и го внесат в Конституционния съд.

За да се съберат 160 гласа в НС в подкрепа на искането трябва да участват обаче и депутати от партия ГЕРБ, която номинира Плевнелиев за президент. По думите на Сидеров, след като разберат депутатите на Борисов, че президентът е нарушавал законите би трябвало да подкрепят подписката.

На въпрос, дали президентът е отклонявал пари към себе си или свързани с него фирми Емил Георгиев заяви, че на този етап няма такава информация.По този проект е строено в периода 2004-2009 г. В момента има частно-правен спор между старозагорската фирма, която е подподизпълнител, и подизпълнителя, който не й е изплатил парите. Това коментира в отговор на обвиненията от ПК "Екогласност" в кулоарите бившият регионален министър Лиляна Павлова.

Стана ясно, че претенцията, която е предявила старозагорската фирма, е за 50 000 лева, не за 1,5 милиона лева. Въпросният подподизпълнител не е имал договор с МРРБ. Становището на МРРБ още по времето на Росен Плевнелиев е било, че министерството трябва да се разплати с подизпълнителя по европейското финансиране и това е направено.

Всичко това, което виждаме днес, е една политическа атака срещу президента и срещу мен и опит за отклоняване на вниманието, прецени Павлова. Тя обясни, че става въпрос за неплащане от 2008 г. към подподизпълнителя, впоследствие той осъжда основния изпълнител, с който МРРБ има договор и се прави предявяване чрез частен съдия изпълнител за тези средства. Това обаче не е направено по изискуемия от закона начин и министерството не е приело, че е правилно уведомено.

Становището на юристите на МРРБ било, че по правилата на ЕК не може да се изплащат средства, различни от тези по договора с изпълнителя. По думите на Павлова решението на Върховния касационен съд не касае МРРБ, нито съответния министър, защото то е за съдебния спор между двете фирми. Министерството не е страна по този спор, разясни герберката.

Нека първо да се запозная със сигнала, ще представя тази информация и пред комисията, ако бъда поканена. Така Павлова представи плановете си за действие по темата. Тя заяви, че в момента в СГС има дело, към което са привлечени и тя, и Росен Плевнелиев, но те ще отстояват позицията на МРРБ.