Бегълците не бяха единни за поведението на руските части. Една част от жителите на селцето живеят сега един от бежанските лагери в Гори.
В лагера живеят над 1800 бежанци. Около 16 хиляди души са успели да избягат от буферната зона, всеки ден идват още, заяви ръководителят на лагера Александра Морели от организацията UNHCR. До началото на войната в тази област са живели около 40 хиляди души. Някои разказват как руските войски ги закриляли, други твърдят, че те ги принуждавали да напускат родните си места.
Хората са несигурни как да се държат. Би било добре да се върнат в селата, казват някои. Опасно е и никой не знае какво поведение ще имат руските части. Грузинските власти предупреждават, че в някои области има мини.
Тамара Карели въпреки това пътува през забранената зона. На 10 километра от Гори се намира грузински полицейски пост, който охранява без оръжие. На 100 метра от него има една дузина руски мирни войници, които са изградили контролен пост. Войниците оглеждат багажа и след това пускат таксито. Автомобилът преминава през няколко изоставени села. Домът на родителите на Тамара е заключен. След много викове нещо се раздвижва в двора. През пролуката между вратата и стената тя вижда стар човек, който се подпира на една пръчка и с усилие се придвижва към вратата. Това е бащата на Тамара Дуромешан Александрович, който отваря вратата. Той е 74-годишен и сляп. На входа на къщата стои неговата жена Зина. Двамата възрастни хора са твърде немощни, за да избягат.
Как да се живее тук? Възрастните хора казват през ден идват някои от младите, за да оберат реколтата от плодове. Когато се стъмни, те си отиват от Тквиави. Само по-смелите остават през нощта и се скриват в градинските храсти. Страхът от убийства не е изчезнал. Двамата старци са единствените, които през нощта спят в къщата. Те няма от какво повече да се страхуват. Някои от младите се крият в плодовите градини. Някои стоят в полуразрушените си къщи и наблюдават кравите по улиците.
Никой не знае как ще продължи да живее занапред. Дуромешан казва, че грузинският президент Саакашвили трябва да бъде поставен до стената, защото той предизвика войната с могъщата Русия. Възрастният споменава една поговорка, който всеки от този регион знае : Който вади кинжал, трябва да си изкопае гроба. Тамара иска във всеки случай да се върне в родното си село и отново да донесе нещо за ядене на своите възрастни родители.
От Тквиави се минава през Гори в посока Тифлис. Във външните райони на столицата се сменят модерни магазини и полуразрушени блокове. Грузинските власти официално твърдят, че са овладяли бежанския проблем.