Този сценарии не е от книга с научна фантастика, а е напълно реалистичен икономически казус. Рецесията в САЩ, която ще доведе до по-малко изтичане на национална валута за закупуване на вносни стоки, от край време се спряга като сигурен начин за коригиране на търговския дисбаланс. Точно в момента пък голяма част анализаторите предвиждат сигурно влизане на американската икономика поне в краткотрайна рецесия.
Поведението на долара от последните дни и седмици обаче, трудно може да бъде съотнесено към предстоящото нормализиране на световния търговски дисбаланс. Ако вътрешното търсене на САЩ падне, американските производители ще трябва да разчитат основно на износ. Доларът от своя страна ще трябва да се понижи, за да може американската продукция да е конкурентоспособна на международния пазар. След като това е най-логичния изход от ситуацията, то тогава може би сега е времето постепенно да започнем да закриваме позициите си в щатска валута и да купуваме друга срещу нея.
На практика обаче доларът беше един от основните печеливши от разразилата се кредитна криза. Той се покачи спрямо еврото и британския паунд, както и към много от валутите на развиващите се държави. Така изглежда, че валутният пазар пък дава сигнали, за малка възможност от рецесия на този етап. След като потреблението на американците все още не се е свило рязко, няма и причина долара да се понижава.
Със задълбочаването на кредитната криза, инвеститорите започнаха да намаляват излагането си на риск и се насочиха към американски дългови книжа (U.S. Treasury). Пазарът на тези финансови инструменти е най-големия и ликвиден в света, а съкровищните бонове са подкрепяни от цялата икономическа сила на най-могъщата световна икономика.
Доходността на облигациите се срина буквално за дни, за сметка на тяхната цена, която се изстреля до небето (двете величини при облигациите са обратнопропорционални). След като U.S. Treasuries са преизчислени в долари, американската валута бързо успя да напредне спрямо останалите световни пари.
Това обяснение на случващото се в момента също е малко опростено. Пазарът на евро бондове също е достатъчно ликвиден, но по някаква причина инвеститорите не се насочиха толкова много към дълговите инструменти на страните от Стария континент. Валутният курс на долара обаче не зависи само от търсенето на американски и европейски облигации. Той е свързан и с куп други важни фактори.
Чуждите инвеститори, които са разбрали, че различните американски дългови книжа все пак са доста по-рискови отколкото се смята, отдавна са спрели да финансират американският дефицит по текущата сметка. Чуждите банки и правителства обаче все още не са стигнали до това заключение. И до ден днешен те продължават да финансират дълга на Съединените щати в търсене на сигурно хеджиране на средствата си.
Всъщност, кризата с вторичния ипотечен пазар рано или късно ще демонстрира на инвеститорите, че в стремежа си да получат допълнителна доходност увеличават изложеността на риск. В крайна сметка инвеститорите ще разберат, че предпазливата диверсификация на риска представлява прехвърляне на пари в няколко различни национални пазара. Чуждите инвестиции, които финансират текущата сметка на САЩ ще стават все по-малко. Американското потребление неминуемо ще пострада, а след това и доларът постепенно ще започне да пада.
В краткосрочен план, разменните стойности на водещите валути следват свой собствен ход, често нямащ нищо общо с дългосрочната макрорамка на една световна икономика. Ако погледнем в перспектива обаче, което според експерти е поне 6-7 години в бъдещето, сме почти сигурни, че доларът ще продължи да отстъпва. Ако наистина американците започнат да потребяват по-малко, то щатската валута няма да има друг избор освен да започне да се обезценява, за да повиши конкурентоспособността на американските стоки, както вече споменахме.
За тези, които си мислеха, че кризата в ипотечния пазар предвещава влизането на САЩ в рецесия, скокът на долара от последните седмици представлява удобен момент за неговата продажба спрямо еврото например. Движението на валутния пазар от последните дни дава сериозен сигнал, че може би спекулантите вече изпълняват този план за бърза печалба.
Статията е заимствана от Financial Times.
Автор: Професор Бари Айхенгрийн (Barry Eichengreen) към University of California, Berkley.
пундю
на 05.09.2007 в 08:33:12 #9Интересно НЕЩО е това БГ-то !!! Както е казал умникът "Де го чукаш-де се пука" Доларът щял да пада-разни БГ-умници в странство почват нескончаеми коментари за което-показатели,индикатори и пр словоблудства ! Абе "Умници" - кога ще разберете,че имаме нужда от поумняване ? Кога ще разберете,че трябва да започнем да гласуваме с главите а не със задниците ? Кога ще проумеете поговорката на покойния Р.Ралин "сит търбух-за наука глух" ???
Дайте шанс на БГ-то да се позамисли,да поогладнне че да поумнее
Мръсните капиталисти от УСА-та ни помагат-Вие пречите
Не давайте непоискани добрини !!!
Я вижте що се за нас пише !
---------------
http://www.ipo.bg/Default2.aspx?ArticleID=2c29035a-14ec-4d9b-a3c7-242c6518ed67&readcomment=1#comment
--------------------
НЕ давайте акъл на хора,които не знаят че им трябва
за рефреш трябва ОЩЕ една вихрушка от пирамиди (1990 - 92) , след това една банкова криза (1996-97) и накрая едни "инвестиции" с цел бързи пари !
Тогава,ако има оцелели давайте акъл на воля,ако ви го поискат
Неделчо Съботинов
на 05.09.2007 в 00:29:47 #8В момента в който Фед започне политика по сваляне на лихвеното ниво от сегашните 5.25%, валутните спекуланти ще започнат да бягат от долара в други валути, тъй като ще се смъкне лихвения диференциал. Освен това с предвещаването на тази мини рецесия, доста хора започнаха да избягват долара, а сега ако напуснат и държавните облигации, няма да има кой да финансира раздутия търговски дефицит. При една рецесия намалява вътрешното търсене, а американското производство ще се наложи да отива за износ. Със скъп долар износа е невъзможен, заради високата себестойност на продуктите и услугите, така че ще се наложи да се девалвира щатската валута. Това ще се получи от общите усилия на пазарните сили и Бернанке в лицето на ФЕД с понижаване на лихвите и упражняване на паричен контрол. Ще видим как ще тръгнат нещата в идните месеци на Форекса, но ми намирисва, че наистина се започва кампания по натискане на долара. Да не говорим, че куп експерти от знайни и незнайни агенции предвиждат цена на долар/евро към края на годината $1.40. Не е лошо да имаме едно на ум. П.С. Видях оригинала на статията във Файненшъл таймс (платена е), писана е от Професор от Калифорнийския университет...
kaloian
на 05.09.2007 в 00:19:22 #7нещо не се връзва - каква е логиката когато американската икономика беше в експанзия долара да пада, а сега като ще се свива икономиката той пак ще пада ? май нещата са други както се видя и при първите съмнения спукване на балона. докато икономиката расте а лихвите са ниски парите не са желани защото носят по малко доходност от инвестиране в активи. нормално е нещо нежеалано, което никой не иска да държи, да пада - както беше до сега. в момента след затягане на лихвите и първи признаци за пукане на балона, всеки ще бяга от активи и ще търси кеш - по сигурно а и доходноста от лихви е добра. $ ще расте индексите ще падат. централните банки забавиха малко с наливане на още пари в икономиките за още раздуване, но това няма как да продължи вечно
Неделчо Съботинов
на 04.09.2007 в 23:45:15 #6San Diego здравей, идеята на статията е че ще се наложи ФЕД в САЩ да контролира американската валута така, че да бъде по-евтина, за да се улесни износа. А и не забравяй, че реномираните чужди издания като започнат да пишат статии за поевтинява на валутата и спеклуантите ще започнат наистина да разпродават долара, за да улеснят работата на щатското финансово министерство и федерален резерв. А виж случая с Китай (не е много показателен, заради прекалената централизация в държавното управление), но те имат безумен износ, а юанът се поддържаше дълги години хипер подценен посредством огромното натрупване на чужда валута, което пък както пише в статия улесняваше износа и се трупаше още по-голям резерв. Така че не са глупости, а на теория статията е напълно вярна, стига да има известна намеса и контрол от държавата.
breznev
на 04.09.2007 в 22:36:14 #5котка Регистриран на: 16.07.2006, 21:38 Петрол на международните пазари се купува само с долари. Нали питаше , кои ползва още долари?
Filco
на 04.09.2007 в 21:33:39 #4Да, бе да! По подобен начин ни бълбукаше през 2002 год. царският министър на финансите Милен Велчев, който направи бюджет при прогнозируем курс 2.10 лв. за долар. Веднага с тази проигноза завъртя за скуиз на балъците сделка с външният дълг в полза на долара! Хората в България му се хванаха на номерата, защото мислеха, че той работи в полза на родината, ползвайки информация от "Мерил Линч" от където цъфна тук! Оказа се. че той е работил изключително за интересите на "Мерил Линч" по резултата от неговите действия. Няма останали и въобще дали някога може да има в българската прокуратура и дознание, компетентни хора, които могат да обосноват обвинение срещу очевидни престъпления, като тези, примерно на Милен Велчев! Спомням си как банкера Л.Павлов, от Общинска Банка, се изсмя на българската прокуртатура от ТВ екран, казвайки им да си се занимават с това, за което са компетентни - битовите убийства и кражби. За икономиката, ели па тя, капиталистическа, нямат компетентност! Мислех, че се изхвърля! Но, Л.Павлов излезе прав!
Peter - San Diego
на 04.09.2007 в 21:33:31 #3Koi q e pisal tazi statiq. Tolkova mnogo fundamentalni gre6ki ima 4e ne moga da povqrvam 4e money.bg sa q odobrili za publikaziq. Kogato vnosyt na edna dyrjava se sviva, a iznosyt se oveli4ava (kakvato e prognozata na tazi statiq) to valutata na syotvetnata strana (v tozi slu4ai SA6t) 6te se paka4i neizmenno. Tova e fundamentalna istina na supply and demand. Ima po malko tyrsene na stoki denominirani v 4ujdi valuti, i pove4e na takiva denominirani v dolari. Premahnete tazi naludni4eva i elementarna statiq predi nqkoi koito 4ete tazi statiq re6i da prodava dolari na bazata na tozi argument izlojen tuk.
котка
на 04.09.2007 в 20:48:06 #2Че кой държи долари? Откак има евро, всичко се обърна в евра.
Неделчо Съботинов
на 04.09.2007 в 20:19:34 #1Ами доста логично звучи, няма какво да се лъжем. Трябва да се позамисли човек за доларите в дългосрочен план лека полека да ги разкача.