Дали кризата във вторичния ипотечен пазар на САЩ предвещава дългоочакваното развитие на проблема със световния търговски дисбаланс? Ако потребителското доверие продължи да се влошава, което пък намали потреблението на гражданите, то американският внос неминуемо ще се съкрати. Дефицитът по текущата сметка на САЩ тогава бързо ще започне да се свива и скоро ще изчезне като проблем, коментират от Financial Times.  

Този сценарии не е от книга с научна фантастика, а е напълно реалистичен икономически казус. Рецесията в САЩ, която ще доведе до по-малко изтичане на национална валута за закупуване на вносни стоки, от край време се спряга като сигурен начин за коригиране на търговския дисбаланс. Точно в момента пък голяма част анализаторите предвиждат сигурно влизане на американската икономика поне в краткотрайна рецесия.

Поведението на долара от последните дни и седмици обаче, трудно може да бъде съотнесено към предстоящото нормализиране на световния търговски дисбаланс. Ако вътрешното търсене на САЩ падне, американските производители ще трябва да разчитат основно на износ. Доларът от своя страна ще трябва да се понижи, за да може американската продукция да е конкурентоспособна на международния пазар. След като това е най-логичния изход от ситуацията, то тогава може би сега е времето постепенно да започнем да закриваме позициите си в щатска валута и да купуваме друга срещу нея.

На практика обаче доларът беше един от основните печеливши от разразилата се кредитна криза. Той се покачи спрямо еврото и британския паунд, както и към много от валутите на развиващите се държави. Така изглежда, че валутният пазар пък дава сигнали, за малка възможност от рецесия на този етап. След като потреблението на американците все още не се е свило рязко, няма и причина долара да се понижава.

Със задълбочаването на кредитната криза, инвеститорите започнаха да намаляват излагането си на риск и се насочиха към американски дългови книжа (U.S. Treasury). Пазарът на тези финансови инструменти е най-големия и ликвиден в света, а съкровищните бонове са подкрепяни от цялата икономическа сила на най-могъщата световна икономика.

Доходността на облигациите се срина буквално за дни, за сметка на тяхната цена, която се изстреля до небето (двете величини при облигациите са обратнопропорционални). След като U.S. Treasuries са преизчислени в долари, американската валута бързо успя да напредне спрямо останалите световни пари.

Това обяснение на случващото се в момента също е малко опростено. Пазарът на евро бондове също е достатъчно ликвиден, но по някаква причина инвеститорите не се насочиха толкова много към дълговите инструменти на страните от Стария континент. Валутният курс на долара обаче не зависи само от търсенето на американски и европейски облигации. Той е свързан и с куп други важни фактори.

Чуждите инвеститори, които са разбрали, че различните американски дългови книжа все пак са доста по-рискови отколкото се смята, отдавна са спрели да финансират американският дефицит по текущата сметка. Чуждите банки и правителства обаче все още не са стигнали до това заключение. И до ден днешен те продължават да финансират дълга на Съединените щати в търсене на сигурно хеджиране на средствата си.

Всъщност, кризата с вторичния ипотечен пазар рано или късно ще демонстрира на инвеститорите, че в стремежа си да получат допълнителна доходност увеличават изложеността на риск. В крайна сметка инвеститорите ще разберат, че предпазливата диверсификация на риска представлява прехвърляне на пари в няколко различни национални пазара. Чуждите инвестиции, които финансират текущата сметка на САЩ ще стават все по-малко. Американското потребление неминуемо ще пострада, а след това и доларът постепенно ще започне да пада.  

В краткосрочен план, разменните стойности на водещите валути следват свой собствен ход, често нямащ нищо общо с дългосрочната макрорамка на една световна икономика. Ако погледнем в перспектива обаче, което според експерти е поне 6-7 години в бъдещето, сме почти сигурни, че доларът ще продължи да отстъпва. Ако наистина американците започнат да потребяват по-малко, то щатската валута няма да има друг избор освен да започне да се обезценява, за да повиши конкурентоспособността на американските стоки, както вече споменахме.

За тези, които си мислеха, че кризата в ипотечния пазар предвещава влизането на САЩ в рецесия, скокът на долара от последните седмици представлява удобен момент за неговата продажба спрямо еврото например. Движението на валутния пазар от последните дни дава сериозен сигнал, че може би спекулантите вече изпълняват този план за бърза печалба.

Статията е заимствана от Financial Times.

Автор: Професор Бари Айхенгрийн (Barry Eichengreen) към University of California, Berkley.