„Временното орязване на болничните става постоянно", съобщава от първата си страница „Дневник"
Рестриктивният режим за плащане на болничните, който увеличи разходите за бизнеса и намали обезщетенията за работещите, ще продължи да действа и през 2011 г. Мярката беше въведена от правителството с мотива, че така ще се пресече източването на държавното обществено осигуряване с фалшиви болнични.

Въпреки несъгласието на работодатели и синдикати кабинетът я "приши" към пакета антикризисни мерки, одобрен през март с изричната уговорка, че промяната ще важи само до края на тази година.

Вчера стана ясно, че същият режим е залегнал и в бюджета на държавното обществено осигуряване за 2011 г. "Антикризисната мярка ще продължи да действа и догодина, за да бъде засилен контролът", каза министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов.

Така фирмите ще продължат да плащат 70% от заплатата през първите три дни от отпуска по болест, а Националният осигурителен институт (НОИ) ще поема обезщетението след това в размер на 80% от осигурителния доход. Преди промяната работодателите плащаха 100% от заплатата за първия ден, НОИ поемаше останалите на 80%.

При обсъждането преди половин година работодателите възразяваха, че новият режим увеличава разходите за бизнеса и на практика му прехвърля контрола, вместо държавата да се справи с неправомерното издаване на болнични. Профсъюзите изразиха резерви заради намаляването на обезщетенията през първите три дни на болестта.
Още от статията на „Дневник"

„2 лева за час в синя зона", предупреждава „Монитор" от първата си страница
Паркирането в „сърцето" на синята зона в столицата ще струва по 2 лева на час, а в периферията на центъра ще бъде обособена зелена зона, където ще се запази сегашната цена от 1 лев за паркомясто. Спирането в кварталите на града, където ще се въведе т. нар. жълта зона, остава безплатно. Това предвижда последната редакция на концепцията за паркиране в София, която трябва да бъде приета от местния парламент в следващите два месеца.

Първоначалната идея на кметството бе да се обособят три ринга в централната част, където престоят на автомобили да струва съответно 3, 2 и 1 лев на час. „Трябва да има три зони за паркиране. Синя зона, която да струва най-много два пъти повече от това, което се плаща в момента. Зелена зона, в която да се запази сегашната такса. И жълта зона, която да включва кварталите и да бъде безплатна", обясни в интервю за „Монитор" столичният кмет Йорданка Фандъкова. По думите й докладът за разделяне на града на три ринга за паркиране е готов и ще бъде гласуван, след като станат факт промените в Закона за движение по пътищата. Последните ще позволят решаване на казуса с паркирането на живеещите в платените зони.

„До две седмици ще качим на сайта на общината промени в Наредбата за организация на движението, с които да се узаконят новите зони за паркиране. След като мине едномесечният срок за обществено обсъждане, промените ще бъдат приети от общинския съвет. Надяваме се дотогава да бъдат факт и промените в Закона за движение по пътищата", обясни пред „Монитор" зам.-кметът по транспорта на Столичната община Любомир Христов. Това на практика означава, че повишението на цената за паркиране ще стане факт най-рано от декември.
Още от статията на „Монитор"

„Кушлев дебне зад тополата", четем от първата страница на „Стандарт"
Не сечи топола, за да не те удари брадвата на Кушлев. Тази мъдрост изпита на свой гръб фермер от плевенското село Обнова. 47-годишният Асен Крумов е със запорирани имоти, техника и покъщнина за 442 хиляди лева. Възбраната е наложена от комисията за конфискуване на незаконно придобито имущество. Драмата на Крумов започва с едно отсечено дърво в собствения му двор преди 3 години. Районният съд в Левски го осъдил на глоба от 100 лева за прегрешението. Като заможен собственик с присъда Крумов попаднал на мушката на комисията на проф. Стоян Кушлев. Направената проверка открила, че фермерът е похарчил с 60 бона повече, отколкото са доходите му. В четвъртък Крумов ще бъде посетен от съдия-изпълнител. Всичко това той научил от писмо, което получил по пощата.
Още от статията на „Стандарт"

„ГЕРБ ще цензурира референдумите и парламентарния контрол", предупреждава от първата си страница „Сега"
Само година след началото на мандата председателят на парламента Цецка Цачева е на път да погази фундаментални демократични права като участието на гражданите в управлението чрез референдуми и възможността за осъществяване на парламентарен контрол от страна на опозицията. Вчера Цачева на практика наложи запор върху пряката демокрация, като обяви, че законът за референдумите е дефектен и трябва да бъде променен, преди да бъде приложен.

Така тя отказа да даде ход на процедурата за иницииране на допитване по въпроса за членството на Турция в ЕС, за което ВМРО вече е събрало нужните подписи и ги е внесло в НС.

Цачева изложи критиките си по Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление на дискусия с неправителствени организации, които потърсиха съдействието й за промени по отношение на провеждането на референдуми. Те поискаха действащият от 2009 г. закон да се либерализира, като бъде намален броят на подписите, които са нужни, за да бъде предизвикано национално допитване, и да падне кворумът за действителност на вота. Сега инициаторите на референдум трябва да съберат 500 000 подписа, за да бъде проведен той, а за да бъде признат, трябва да са участвали толкова граждани, колкото са гласувалите на последните избори за НС.

Неправителствените организации са убедени, че в сегашния си вид законът възпира пряката демокрация и обслужва повече партиите, отколкото гражданските инициативи. Неслучайно всички подписки напоследък се организират от политически формации.

Цачева не само не възприе мнението на неправителствените организации, но се обяви директно срещу пряката демокрация. Тя заяви, че на закона му липсва орган, който да преценява валидността на въпросите, които се задават с референдума. Цачева поиска, преди да стартира събирането на подписи за референдум, въпросът, който ще се задава на допитването, да бъде одобрен лично от нея или от комисия към НС. Според нея депутатите не може да казват дали Турция трябва да стане член на ЕС или не например. Затова и искането за референдум по тази тема било недопустимо.
Още от статията на „Сега"

"Избират консултант за АЕЦ "Белене" между "Ротшилд" и HSBC", информира от първата си страница „Класа"
Изборът на финансов консултант за АЕЦ „Белене" ще е между банките Ейч Ес Би Си (HSBC) и консорциума, оглавяван от банка „Ротшилд". "Сосиете Женерал" е отпаднала вече от класацията, съобщи вчера пред в. „Класа" Богомил Манчев, председател на БУЛАТОМ и собственик на „Риск инженеринг". Избраната банка трябва да даде предложения за промяна на финансовия модел на проекта, както и за стратегически инвеститор за централата.

Консорциумът, оглавяван от банка „Ротшилд", е най-подходящият за финансов консултант за АЕЦ „Белене", каза вчера енергийният експерт професор Атанас Тасев пред в. „Класа". По неговите думи в референциите на банката има повече от десет осъществени проекта за ядрени централи в Англия, САЩ и в азиатски страни. Според Тасев изборът на френската „БНП Париба" е бил голям провал, защото банката е малка и без опит в подобни проекти. Затова и договорът й с НЕК е приключен през ноември 2009 г. по взаимно съгласие, припомни той.

Банка „Ротшилд" оглавява обединение, в което е включена „Нук Адвайзер", създадена от ядрените оператори във Франция. Акционер в нея е и третата фирма в консорциума - „Инжероп", в момента надзорник и инженер на проекта за изграждане на Дунав мост 2.

Според думите на Тасев офертата на банка „Ротшилд" включва схема за финансиране на централата чрез стоков кредит от френската „Арева" и германската „Сименс", които са подизпълнители на руската „ Атомстройекспорт". Руската корпорация беше избрана за изпълнител на втората ядрена централа у нас с оферта от 3,997 млрд. евро.
Още от статията на „Класа"

„Хипермаркетите живнаха", информира „Стандарт"
Работа има. Отлепихме се от дъното. Тази радостна тенденция отчитат агенциите за подбор на персонал у нас. Въпреки това обаче позитивните сигнали още са плахи. За справянето с безработицата много помагат хипермаркетите и търговските вериги, които в момента правят експанзия в цялата страна, коментира за "Стандарт" HR специалистът Николай Николов от Horizons България. Веригите търсят не само касиери, продавачи и складови работници, но и управители и регионални мениджъри. По думите на Николов обаче, търсена стока на пазара на труда дори и през най-тежките месеци са търговците. На почит са не само мениджърите, но и "вторият ешелон" - като например експерти продажби, маркетинг и продуктови специалисти, поясни още той.

Глътка въздух сред най-тежките месеци на криза поемат и всички производства, особено тези, които разчитат главно на износ за продукцията си, поясни още Николов. В началото на кризата именно този тип предприятия бяха ударени първи заради икономическия срив. Сега обаче пак те са първите, които започват отново да наемат - имат ръст в продукцията и се нуждаят от работна сила. Въпреки това темповете, с които го правят, не са същите отпреди рецесията, категоричен бе специалистът. Продължава обаче да бъде лошо положението в строителството, което е един от най-тежко пострадалите от кризата сектори, въпреки че от два месеца се наемат нови работници.
Още от статията на „Стандарт"

„Банките свиха кредитите с 300 млн. лв. за месец", обобщава „Монитор", като се позовава на информация на БНБ
Отпуснатите от банките кредити са намалели с 300 млн. лв. през август в сравнение с месец по-рано, показват данните на БНБ. Спрямо юли намалението е с близо 0,6%, но в сравнение с август 2009 г. се отбелязва ръст от над процент и половина.

Според данните на централната банка в края на август 2010 г. кредитите за неправителствения сектор са 50,5 млрд. лв. при 50,8 млрд. лв. за юли. Това е нарастване с 1,8% спрямо август 2009 г.

Фирмените кредити се повишават с 0,3% за година и достигат 30,5 млрд. лв. На месечна база обаче фирмените кредити бележат спад с близо 1%, или 300 млн. лв. Заемите за домакинствата са малко над 19 млрд. лв. и се увеличават с 3,8% спрямо август 2009 г.

За покупка на жилище банките през август са отпуснали с 6,6% повече кредити в сравнение с година по-рано, или общо 8,5 млрд. лв. За сравнение годишният ръст през юли беше значително по-малък - 3,6 на сто.

При потребителските заеми увеличението през август е с 5,6%. Като абсолютна сума те възлизат на 7,6 млрд. лв. Редовно обслужваните кредити намаляват с 210 млн. лв. през август 2010 г. и в края на месеца са 32,5 млрд. лв., показват данни на БНБ.

Лошите и преструктурираните кредити се увеличават със 198 млн. лв. за месец и достигат 6,4 млрд. лв., или 16,46% от всички кредити (без овърдрафтите), спрямо 15,94% в края на юли, съобщи Investor.bg.
Още от статията на „Монитор"

„Брюксел може да ни извади жълт картон за ТЕЦ-ове нарушители", съобщава „Дневник"
Заради вредните емисии на няколко топлоелектрически централи, сред които "Брикел" и държавната ТЕЦ "Марица-изток 2", България е заплашена от нова наказателна процедура, съобщиха от екоминистерството.

Те са в списък от общо 12 централи, за които през лятото Европейската комисия (ЕК) поиска от България подробна информация за емисиите им и сроковете, в които ще бъдат спрени или модернизирани.

Поводът за запитването беше поисканото от България на два пъти удължаване на сроковете за експлоатация на 5 централи, свързани с бизнесмена Христо Ковачки, сред които "Брикел" и ТЕЦ "Бобов дол", тъй като с искането държавата косвено е признала, че има проблем с вредните емисии, обясниха от екоминистерството. В крайна сметка Брюксел отказа, а ведомството е изпратило отговора за 12-те централи преди около 2 седмици.

В писмото до ЕК министерството е посочило, че тази година страната ще превиши сериозно годишния си таван за емисии на серни окиси, каза за "Дневник" шефът на дирекция "Опазване чистотата на въздуха" Иван Ангелов.

"По договора на България за присъединяване към Европейския съюз имаме лимит от 179 700 тона серни окиси в годините между 2008 и 2011 г., но изчислихме, че за тази година те ще са около 268 000 тона", каза Ангелов. Таванът е изчислен според договорените срокове за модернизация и спиране на централите в страната, а причината за превишението е, че някои централи го нарушават, обясни експертът.
Още от статията на „Дневник"

„Очакват до 3% повече туристи през зимата", съобщава „Класа"
Между 1 и 3 на сто ще бъде ръстът на туристите през зимния сезон, прогнозира на информационен тур по повод Световния ден на туризма в Драгоман заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов. Надяваме се да запазим интереса на македонци и сърби, за които визите отпаднаха миналата година, както и на гърците, обясни още Маринов. Важно е и какви цени на лифт-картите ще дадат зимните курорти и цените на услугите, които туристическият бранш ще предложи. Влияние би трябвало да окажат и новите съоръжения за сняг на концесионерите, рекламната кампания на България в Русия и новата авиолиния София-Екатерининбург, уточни той.

Разговорите за ДДС в туризма продължават. В икономическото министерство обсъждат размерът да е 9 на сто. След като са готови, промените ще се приемат в парламента заедно с данъчните закони. Ще се борим за възможно най-ниската ставка, но тя не може да падне под 7%, коментира Георги Икономов, член на икономическата комисия към парламента. Новата единна ставка ще влезе в сила в края на летния сезон през 2011 г., уточни Маринов.
Още от статията на „Класа"

„Русия очаква план за АЕЦ "Белене" до края на 2010 г.", информира „Сега"
Русия очаква до края на годината да съгласува с правителството на България план за строителството на АЕЦ "Белене". Това стана ясно вчера от изказване на ръководителя на "Росатом" Сергей Кириенко, цитиран от световните агенции. Руската държавна компания "Росатом" е собственик на изпълнителя на проекта "Атомстройекспорт".

"Очакваме съвсем скоро да бъде възобновено изграждането на АЕЦ. Постигнати са съответните договорености с правителството на България, като се надяваме да съгласуваме до края на годината конкретен план за действие", заяви Кириенко, който вчера придружаваше руския президент Дмитрий Медведев в Китай.

"Атомстройекспорт" и сегашният инвеститор в АЕЦ "Белене" - НЕК, имат подписан предварителен договор за реализацията на проекта, който обаче изтича в края на този месец. За да се подпише основният договор - за инженеринг, изпълнение и пускане в експлоатация на двата блока на централата, двете страни трябва да се договорят за индекса на инфлация, по която ще се оскъпява цената от 3.997 млрд. евро.

Цената на централата е сред най-спорните теми. По сметки на премиера Бойко Борисов тя не трябва да надвишава 6-7 млрд. евро, като енергийният министър Трайчо Трайков твърди, че може да е и над 8 млрд. евро и дори - към 10 млрд. евро, ако се смятат разходите за включването на централата.
Още от статията на „Сега"

„Електрическо "Пежо" идва у нас", информира „Стандарт"
Електрическо "Пежо iOn" ще бъде предложено на българския пазар през март догодина. Първите три автомобила вече са поръчани от българския вносител "София Франс ауто". Те ще са първите електрически коли от серийно производство, които се внасят. Официалната премиера на "Пежо iOn" ще бъде на 2 октомври на Световното изложение в Париж. Автомобилът може да изминава 130-150 км с едно зареждане. Той може да се зарежда с ток от контакта в дома или в офиса, но за това са нужни 6 часа. За по-бързо зареждане в рамките на 30 мин има специално зареждащо устройство за трифазен ток.

Ориентировъчната цена на френския електромобил е 35 000 евро. До 5 години в България трябва да има възможност за използване на електрически коли. Това означава да има къде да се зареждат, като целта е те да достигнат 20% от колите в страната, обясни наскоро министърът на икономиката Трайчо Трайков. Първата колонка за зареждане на коли с ток в София вече е факт. Тя е в кв. Павлово.
Още от статията на „Стандарт"

„Увеличението на външния дълг е оправдано само ако се правят реформи", е озаглавил анализа си за „Сега" Георги Стоев от "Индъстри уоч"
Намерението на правителството догодина да увеличи външния дълг до максимум 14 млрд. лв. в края на 2011 г. е откровен отказ да се съкращават публични разходи и следователно - безнадеждна икономическа политика. Залага се на краткосрочно финансиране на текущи разходи, вместо да се търси дългосрочно решение на структурните проблеми.

Към края на юли размерът на държавния дълг - външен и вътрешен, е 9.6 млрд. лв., което е към 14.5% от БВП. При планираното увеличение вероятно целта е да се стигне докъм 23-25% от БВП. Формално, като ниво на дълга, 25% не е висок процент. Изискването на Пакта за стабилност и растеж е например дългът да не надвишава 60%. Затова едва ли ще има официално изразени притеснения от политическите и икономическите партньори на България. Но при това развитие на ситуацията инвеститорите ще погледнат на България като на все по-рисково място за инвестиране и за правене на пари.

България в момента не е в лоша ситуация по отношение на задлъжнялостта. Но тръгнем ли по пътя на дефицити, на тяхното финансиране чрез дълг, това значи бързо да се докараме до положението на Гърция. Всъщност увеличаването на дълга е поредният лош сигнал към инвеститорите и за съжаление той не е изолирана нота в музиката, която свири това правителство. Хората биха разбрали единичен акт на странно, антипазарно решение, но при положение че това е установено като традиция, външните капитали могат да бъдат отблъснати от страната за следващите 10-12 години и икономиката на България да стагнира.
Още от статията на „Сега"