Парламентът работи в посока на това банките да не могат самоволно да покачват лихвените проценти по кредитите, които отпускат. Товя заяви председателят на Комисията по бюджет и финанси в Народното събрание Йордан Цонев по Нова телевизия.

По думите му лихвите трябва да имат два компонента. Първият ще е признат пазарен лихвен процент като LIBOR или някой друг, който ще следва пазарните изменения. Вторият компонент ще е фиксирана лихва, която всяка банка сама ще определя, но няма да може да променя едностранно. Цонев заяви, че срещу тези и други промени в Закона за кредитините институции има съпротива от Асоциацията на банките в България.

Председателят на бюджетната комисия заяви, че се работи и по-намиране на по-добра пресечна точка между интересите на банките и хората с ипотечни кредити, които имат затруднения. Трудното според Цонев е да се отсеят хората които наистина имат проблеми с изплащането на ипотеките си от тези, които веднага са готови да се възползват от един по-либерален режим.

Цонев коментира и предложенията за рестрикции върху фирмите отпускащи бързи кредити.

Една от тях е например да се сложи таван на лихвите, които фирмите изискват от своите кредитополучатели. По-големият проблем обаче са наказателните лихви, каза той.

По думите му таванът при фирмите за бързи кредити не може да е същият като при банките, защото това са кредити само за един или два месеца. Въпреки това и двата тавана ще бъдат ограничени (и при наказателните лихви), като процентите ще са ясни до края на седмицата.

Йордан Цонев уточни, че фирмите за бързи кредити не са банки и не подлежат на лицензиране, а досега – на регистрационен режим. С други думи те не подлежат на контрол от страна на БНБ.

„Очевидно това е пропуск в законодателството. Имаме сведения, че там има произвол по отношение на лихвите и наказателните лихви. Тези субекти трябва да се подлежат на регулация от БНБ”, коментира народният представител от ДПС.

„Фирмите трябва да отговарят и на изискванията за прозрачност на капитала, защото има информация, че чрез тях се перат пари”, каза още Цонев. Законите и за банките, и за бързите кредити, които се приемат от управляващите, няма как обаче да действат със задна дата, уточни депутатът.

Цонев разкри, че заедно със своя колега от ДПС Делян Пеевски са разработили закон за ограничаване на офшорните компании при приватизационни и др. сделки.

 

Преди ден Цонев съобщи, че предстои внасянето на бъдещ Закон за икономическите и финансови взаимоотношения, в който се дава решение и на проблема с неясната собственост в медиите. Проектът предвижда ограничения за участие на офшорни фирми в 20 различни области от икономиката. Йордан Цонев съобщи, че по проекта се работи от 6 месеца, а в последните седмици за ограниченията за медиите се е включил Пеевски, който ще бъде и сред вносителите.

Пеевски лично е написал ”двадесетината члена” в закона, които засягат медиите, за да отговори на обществените очаквания, обясни Цонев. Целта на мерките била да се изсветли собствеността н медиите.