Японското правителство за първи път връчи на Toyota Motor Corp. изрична заповед за отстраняване на нередности и поиска "драстични реформи" в компанията, след като стана ясно, че при краштестовете на още 7 нейни модела има различни нередности, съобщават световните агенции.

Сред тях има и коли, които са по пътищата на България.

Още от миналата година групата е разтърсвана от скандали заради измами при сертифицирането на нови коли. Производителят на компактни модели за азиатския пазар Daihatsu на практика спря работа, след като се разбра, че има нередности при цели 64 модела, произвеждани в продължение на години.

Daihatsu спря всички доставки след скандал

Позната у нас японска марка автомобили спря всички доставки

Подразделението на Toyota е манипулирало резултатите от тестовете за безопасност

В началото на юни от автомобилния гигант признаха, че също са манипулирали процеса на сертификация на някои от колите си, сред които - и популярния у нас малък градски SUV Yariss Cross. Стигна се и до спиране на производството, което по план трябва да бъде възобновено през септември - след като нови тестове потвърдиха безопасността на автомобилите.

Удар по Toyota за $15 милиарда заради фалшифицираните краштестове

Удар по Toyota за $15 милиарда заради фалшифицираните краштестове

Популярен в България модел е сред спрените от производство

На 5 юли Toyota обявиха, че нямат данни за други проблемни модели, но проверка на японското транспортно министерство е установила нередности при още цели 7 модела, от които 5 са познати и у нас:

  • Prius Alpha (или Prius V) модел 2014 г.
  • Toyota RAV4 модел 2017 г.
  • Lexus RX модел 2015 г.
  • Toyota Camry модел 2017 г.
  • Lexus LM модел 2023 г.

От официалната информация (машинно преведена на български ТУК) става ясно, че при тестовете на тези модели са били използвани части, различни от влаганите в масовото производство, фалшифицирани са били данни от краштестове или те са били провеждани при разминаване с официалната методология.

Например, при Camry е бил използван нестандартен волан, а след това на снимките към документацията е бил заменен с друг.

Сред проблемните модели има такива в производство и такива, които вече не излизат от завода. За един от актуалните автомобили е установено, че въпреки неверните данни реално покрива изискванията. От Toyota подчертаха, че работят с властите, за да потвърдят безопасността на всички свои модели и клиентите не е нужно да междувременно да вадят от употреба колите си.

Това ще наложи допълнителни инспекции в заводите и ще се отрази на темпото им на работа.

Тъй като става дума и за модели, които са получили сертификация и извън Япония - във Великобритания и Белгия, от Токио са информирали колегите си зад граница и може да се стигне до повторен преглед на безопасността им.

Случилото се удари тежко по акциите на групата, която иначе обяви силни резултати за първото тримесечие - те поевтиняха с 8%, въпреки скока на печалбата със 17 на сто.