Комисията по здравеопазване в парламента реши Министерски съвет да направи стъпки за осигуряване на достъп на българските граждани до руската ваксина "Спутник", внесен от Корнелия Нинова. Решението бе взето след дебат и предложение за редакции от страна на председателя Александър Симидчиев за възлагане на Министерски съвет да предприеме първи стъпки за проучване на възможностите за прилагане на ваксината "Спутник" след получаване на разрешение на ЕМА, което бе отхвърлено. Ваксината в момента се намира в Ролинг ревю.
А дебатът в комисията показа няколко гледни точки. Здравният министър Костадин Ангелов коментира, че България няма капацитет да извърши оценка, капацитет за безопасност на ваксината.
Той изчете изискванията: За да бъде предлагана в страната, произведената руска ваксина Спутник, е необходимо да отговаря на посочените нормативни изисквания след одобрение на ЕМА. МЗ следи актуалната информация и е в контакт с европейските институции. Две държави, поръчали ваксината извън регулаторната рамка, посочи Ангелов и призова да се спазва върховенството на закона и изтъкна, че поръчаните ваксини са достатъчни за ваксиниране на българските граждани. "В страната не се налага да се стартира процедура и който седне на моето място, може да го осъществи", каза още здравният министър.
Източник: БГНЕС
Директорът на изпълнителна агенция по лекарствата Богдан Кирилов от своя страна добави, че има 4 разрешени ваксини, а настоящото законодателство не дава възможност да се извърши самостоятелно проучване.
Депутатът от БСП Георги Михайлов и доц. Андрей Чорбанов от БАН имаха сходни мнения, че ако се чака решение на ЕМА, няма смисъл от българско решение, тъй като страната ни все пак може да има самостоятелна законодателна инициатива.
Интересни данни представи обаче проф. Татяна Червенякова, председател на Българското дружество по имунология и инфекциозни болести. Тя отбеляза, че ваксината Спутник е с 96-98-процента ефективност.
Проф. Андрей Чорбанов обясни, че е контактувал с руския център, както и с представители от Сърбия и Унгария, които са ползвали ваксината.Той попита дали правителството се е свързало с регулаторните органи на Бавария и Унгария как се упражняват процедурите. "Има страшно малко данни за странични реакции, няма нищо общо с "Астра зенека". Последният, който може да е набеден като русофил, съм аз, но Русия има традиции в правенето на ваксини и там на практика не е имало големи епидемии от години", изтъкна той. По думите му, Спутник е без странични реакции при масова употреба.
Комисията по здравеопазване прие още предложение на председателя д-р Александър Симидчиев да има национален план при пандемия с 12 гласа "за". В дебата мнение изказа Андрей Чорбанов от БАН, който смята, че по време на пандемията от коронавирус реакцията във всички структури не е била адекватна, което налага наличието на план, който той ще подкрепи. "Смятам, че трябва да има национален план за реагиране на процеси, да има патогенеза, тъй като имаше административни мерки като затваряне на Витоша, паркове, пейки, които бяха неадекватни", обясни той.
Източник: БГНЕС
От името на БСП проф. Георги Михайлов обясни, че подкрепя точката. Доц. Ангел Кунчев обаче обясни, че в момента в света няма протокол, който да казва какво и в какви цифри да е след 14 месеца пандемия. "Ние ще се сблъскаме с много неясноти, съобразяваме се с ЕС и ползваме техните оценки, което ще се случи и с други епидемии. А в световен мащаб със СЗО", каза той. По думите му, това е добро намерение, което не трябва да се натоварва с извънредни очаквания, тъй като цифрите на заболеваемост постоянно варират. "Закачим ли се за конкретни цифри, ще направим нещо, което не може да се изпълнява", каза той.
Министър Костадин Ангелов смята, че това е опасно, отново заради числата, които навсякъде са различни и постоянно се менят.
По време на отчета на министъра на здравеопазването в комисията стана ясно, че от 2022 г. се предвижда да влезе в сила нова сериозна профилактична програма, която да промени демографските показатели в страната. "Ако се хване линията на човешкия живот, трябва наситена с профилактика програма срещу сърдечно-съдови заболявания, инсулти и онкозаболявания. Макар по отношение на онкологичните заболявания да е постигната добра диагностика у нас, тъй като няма апарат в света, който да липсва в нашата страна", изтъкна Ангелов. Предлага се обаче от следващата година профилактика за ранна диагностика на рак на стомаха, простата, на гърдата чрез въвеждане на задължителна мамография след определена възраст при жените и на рак на матката.