Гигантът в електронната търговия Amazon е платил едва 16.5 млн. евро данъци върху приходите си от 21.6 млрд. евро в Европа, става ясно от годишните отчети на компанията, цитирани от в. Guardian.
Складовата и логистична дейност на компанията, оперираща под името Amazon UK Services, където работят повече от 2/3 от служителите й на Острова, е намалила над 2 пъти декларирания корпоративен данък на годишна база - от 15.8 млн. паунда (17.4 млн. евро) до 7.4 млн. паунда (8.2 млн. евро).
Това се случва въпреки нарастващия оборот на подразделението на компанията, ангажирано в опаковане и доставка на пратки, от 946 млн. паунда (1.04 млрд. евро) до 1.46 млрд. паунда (1.61 млрд. евро).
Amazon Europe, която е базирана в Люксембург и събира милиардите евро, генерирани от продажбите в различните държави на континента, отчита печалба от 59.6 млн. евро преди данъците за миналата година. В резултат на това компанията, която реализира продажби за 21.6 млрд. евро в цяла Европа, дължи едва 16.5 млн. евро данъци.
Сложни отчети и справедливи данъци
Това възобнови дебата за американските технологични компании, използващи сложни трансгранични договорености, за да сведат до минимум данъците, които плащат на континента.
"Въпреки някои действия на министри и компании, широкоразпространеното избягване на корпоративните данъци ежегодно продължава да струва милиарди както на бедните, така и на богатите държави. С тези пари могат да се финансират училища и животоспасяващо здравеопазване", посочва Ана Арендар, ръководител в Oxfam, отговарящ за борбата с неравенствата.
"Спешно се нуждаем от подробно публично отчитане на мултинационалните компании страна по страна, за да гарантираме, че те плащат справедливи данъци. Британското правителство трябва да въведе тази мярка до края на 2019 г., ако е необходимо едностранно", добави тя.
Бизнесът на гиганта в електронната търговия е изключително успешен най-вече благодарение на ниския марж в цените на продаваните стоки. Компанията наскоро предупреди, че може да отчете загуба през третото тримесечие, което означава, че и дължимите данъци ще са по-малки.
"Amazon плаща всички необходими данъци във всяка страна, в която работим. Управляваме европейския ни бизнес от централата ни в Люксембург, където имаме повече от 1500 служители, които постоянно се увеличават. Инвестирали сме повече от 20 млрд. евро в Европа от 2010 г. досега и очакваме да наемем 15 хил. нови служители през тази година, което ще увеличи цифрата на персонала ни в Европа до над 65 хил. души", заяви говорител на компанията.
Приходите на Amazon от продажбите на дребно във Великобритания се отчитат през отделна компания в Люксембург. Въпреки това в американските си отчети търговецът разкрива, че приходите му на Острова са 7.3 млрд. лири (8.06 млрд. евро) за последната година.
За счетоводни цели Amazon Services UK отчита оборота от 1.46 млрд. паунда (1.61 млрд. евро) като такса към компанията майка, платена за доставката на продуктите.
Компанията е получила 1.3 млрд. лири данъчен кредит от британските власти, които може да приспадне от бъдещи данъчни сметки. Печалбата й преди данъци е намаляла наполовина - от 48 млн. паунда през 2015 г. до 24 млн. паунда през миналата година.
Компанията майка Amazon отказва да обяви общия размер на корпоративен данък, който е платила на британските данъчни власти, освен въпросните 7.4 млн. паунда, дошли от Amazon Services UK.
Всички печелят от скъпите акции
Служителите и ръководството на складовата база и логистиката на Amazon на Острова са получили 95 млн. паунда от схемата за дялово участие в компанията, благодарение на увеличаващата се цена на акциите й.
Според информация на компанията всеки от хилядите й служители е получил средно по 2200 паунда. Ръководният персонал вероятно е получил по-голям дивидент от схемата с акциите.
Средната годишна заплата на служител на Amazon Services UK е 29 хил. паунда (около 2400 паунда на месец), показват отчетите на компанията.
Компанията майка продължава възходящото си развитие, като цената на акциите й постоянно се увеличава. Благодарение на това в края на миналия месец нейният ръководител и основател Джеф Безос за кратко се превърна в най-богатия човек в света, изпреварвайки Бил Гейтс.
През юли компанията обяви, че ще разкрие още 5000 работни места и ще отвори нови складове във Великобритания.