В началото на ноември, седмици преди празничния пазарен сезон да започне, Apple издаде необичайно предупреждение: клиентите ще трябва да чакат по-дълго за новите модели на iPhone 14 Pro. Това беше така, защото едно от ключовите му съоръжения за сглобяване в китайския град Джънджоу "работеше със значително намален капацитет", заради поредните китайски локдауни, свързани с Covid-19, пише CNN Business.
Години наред Apple разчита на огромна производствена мрежа в Китай за масово производство на iPhone, iPad и други популярни продукти. Но силната зависимост на американската компания от Пекин беше подложена на изпитание тази година от китайската политика за "нулев Covid" и строгите блокирания, включително производствения център на iPhone в Джънджоу.
Най-ценната технологична компания в света се стреми да ускори плановете си за изместване на производството извън най-населената страна в света
Въпросът е, че намаляването на значителната й зависимост от Китай може да отнеме години, ако изобщо се случи.
Анализатор от Wedbush Securities изчислява, че изместване на производството на компанията в Индия или Виетнам може да се случи най-рано през 2025-а или 2026 година.
Защо Китай е толкова важен за Apple?
Преди избухването на поредната вълна на Covid-19 през октомври, което доведе до затваряне на производството в Джънджоу, тази фабрика произвеждаше 85% от iPhone Pro, според оценка на фирмата за пазарни проучвания Counterpoint, предоставена на CNN .
"Apple не би била компанията, която е днес, без Китай като производствена база", коментира Ели Фридман - професор в университета Корнел, чиито изследвания се фокусират върху труда и развитието в Китай.
Въпреки че Apple сигнализира, че иска да измести производството далеч от Китай, Фридман казва:
"Това няма да доведе до отделяне от Китай - ще има продукти на Apple, които се произвеждат в Китай за много дълго време."
В крайна сметка Apple вече е "в известен смисъл толкова китайска компания, колкото и американска компания", допълва Фридман.