Икономиката на Германия е напът да получи неочаквана и огромна подкрепа от един-единствен стартъп през тази година, пише Bloomberg. BioNTech повиши прогнозата си за продажба на ваксини срещу Covid-19 до €15,9 млрд. Приходите на германския производител на лекарства, който си партнира с американската Pfizer Inc., може да повишат растежа на най-голямата европейска иокномика с половин процентен пункт, според Себастиян Дулиен, професор в HTW Berlin. "Изключително необичайно за един стартъп", написа той в социалните мрежи.

Централната банка прогнозира, че германската икономика ще се разшири с 3,7% тази година.

След 900% ръст: Турският милиардер зад ваксината на Pfizer не е продал нито една акция на фирмата си

След 900% ръст: Турският милиардер зад ваксината на Pfizer не е продал нито една акция на фирмата си

Основателят на BioNTech Югур Сахин води скромен живот, въпреки че е един от най-богатите хора в Германия с над $6 милиарда

Голяма част от производството на BioNTech е концентрирано в Германия. И макар че част от приходите включват дейности и в чужбина, споразумението с Pfizer и приходите от него се броят към германския БВП. Най-големият завод на компанията има производствен капацитет от 1 млрд. дози годишно. Част от производствените стъпки се извършват в завода на Pfizer в Белгия и други партньори в Европа, но Дулиен твърди, че е малко вероятно това да намали значително влиянието върху германската икономика.

Ваксината срещу Covid-19 е напът да се превърне в едно от най-продаваните лекарства в световен план. BioNTech и Pfizer подписаха договори за доставката на 2,2 млрд. дози през тази година и още над 1 млрд. през 2020 г. По-рано миналия месец Pfizer съобщи, че прогнозира приходи от $33,5 млрд. тази година, разделени между между двете компании. BioNTech получава приходи и от директни продажби.

На пазара в Ню Йорк акциите (американските депозитарни разписки) на BioNTech се покачиха с 12%, а от началото на годината учетвориха стойността си.

Недостиг спъва руската Спутник V

Недостиг спъва руската Спутник V

Русия се надяваше на политически дивиденти от ваксината, но сега е изправена пред критики от страните, които ѝ се довериха