Преките инвестиции на Германия в Китай са нараснали неимоверно на годишна база, показват данните на Централната банка на страната, цитирани от Financial Times. Само за първата половина от 2024 година те възлизат на 7,3 млрд. евро, сравнено с 6,5 млрд. евро за цялата предходна 2023-та.

Този рязък скок е доказателство, че представителите на бизнеса в най-голямата икономика на Европа очевидно пренебрегват призивите на своето правителство за диверсификация към по-надеждни пазари, пише изданието.

Стратегия за Китай

Парадоксалното е, че данните идват около година, след като германското правителство прие първата в историята на страната стратегия за Китай, основаваща се на необходимостта да бъде редуциран рискът в бизнес отношенията.

Volkswagen залага всичко за завладяване на по-голям дял от най-големия автомобилен пазар в света

Volkswagen залага всичко за завладяване на по-голям дял от най-големия автомобилен пазар в света

Какви планове има?

Тенденцията е ясно забележима в автомобилния бранш, който продължава да инвестира смело в азиатската страна, независимо от опасенията на европейските лидери за евентуални геополитически пречки. Потенциален проблем би довел до спиране на достъпа до важни суровини, в това число редкоземни метали като скандий и итрий.

Анализатори смятат още, че това е "добре научен урок" от пандемията и блокадата на Суецкия канал и фирмите правят всичко възможно доставките им да не са зависими от външни фактори, а да са подсигурени на място.

Реинвестиции на средства

Според експерти голяма част от инвестициите всъщност са реинвестиции на печалби, придобити на местния пазар. Доказателство за това е и цитирано изследване на Института за икономически изследвания в Кьолн, според което над половината от 19 млрд. евро печалби на германските компании през миналата година са били вложени отново. Това според анализатори е отражение на новата стратегия на компании като Volkswagen например да преместят повече производство на един от най-големите си пазари.

 BMW вкарва роботи в един от най-големите си заводи

BMW вкарва роботи в един от най-големите си заводи

Те ще бъдат интегрирани в производствените процеси

Негативни последици

Разбира се, тази практика оказва пряко негативно влияние върху германската икономика, смята представителят на Института за икономически изследвания в Кьолн Юрген Матес. Макар да е застраховка за гладко протичащите бизнес процеси, съсредоточаването на инвестиции далеч от Германия на практика "удря" върху износа, а и върху пазара на труда в европейската страна.

Според Даниел Гох, представител на американската изследователска организация Rhodium Group, този тренд ще продължи поне до края на настоящата година. Тя цитира редица заявки за инвестиции от последните месеци, като например намеренията на Volkswagen и BMW да вложат по 2,5 млрд. евро в разширение на производствения си капацитет в Китай.