По данни на бирената индустрия у нас, кехлибарената напитка е втората най-консумирана след водата. Бирените традиции тук не са от вчера, така че статистиката не е никак изненадваща. Знаем ли обаче коя е първата пивоварна фабрика на България? Тя е основана в Русе още преди Освобождението, припомня Русчек.Бг.
Първото писмено сведение за тази бирена фабрика може да се види във вестник "Дунавъ" , бр. 340 от 29 декември 1868 година. В изданието е отбелязано, че за мелниците и за бирената фабрика в Русчук се превозват въглища от Мачим с дунавски параходи.
Източник: iStock
Мачим е пристанищен град на река Дунав в Северна Добруджа. Веднага след Освобождението временната управа на Русчук прави равносметка на наследството останало от османската епоха. И като най-значими "предприятия" са упоменати: Депото за ремонт на локомотиви и вагони "Тракцията" (сега ЛВЗ), Мелницата на Капитан Яни ( пострадала силно при бомбардировките по време на войната) и Пивоварната фабрика.
Тя е била построена в близост до пещерата "Св. Петка" в която е имало скална църква "Св. Петка". След Освобождението се появяват и други пивоварни, поради което е наречена "Св. Петка". Главната производствена сграда на фабрика "Света Петка" е била осем етажна, изградена от камък и тухли. В големия промишлен двор, през който е преминавала река Русенски Лом, е имало и изба, и сграда с жилища за работниците.
Пивоварната е била оборудвана с модерни за времето си машини за производство на баварско и пилзенско пиво - парна машина, варка, скари за сушене на ечемик, апарат за източване. Имала е мивално отделение, циментирани тунели за кълнене на ечемик, помещения за отлежаване на бирата, складове и ледница.
За отлежаване на бирата при постоянна температура е използвана и пещерата "Св. Петка". Известната фамилия Милде е свързана с русенските пивоварни. Франц Милде пристига в България през 1881 г., за да работи като пивовар в пивоварната фабрика "Света Петка"- Русе.
На следващата година обаче заминава за Шумен, където става главен пивовар и съосновател на "Шуменско пиво". Неговият брат Себастиян е работил дълги години в "Хаберман". При строителството на дъговия мост над река Русенски Лом през 60- те години на миналия век пещерата е затрупана, но останки от старата фабрика са запазени и до днес.