Китайският регулатор по въпросите на информационните технологии обяви, че чиповете на американската компания Micron Technology не са издържали неговата проверка на сигурността и затова ще бъде забранено влагането им в критичната инфраструктура на страната, съобщават световните агенции.
Контекст: Ако горното ви звучи странно познато, то е защото вече повече от 10 години китайските компании като Huawei и ZTE се оказват забъркани в подобни сюжети в западните страни. Технологичният сектор в страната има силни връзки с различни държавни структури и това води до опасения, че продуктите му може да съдържат "вратички", чрез които да могат да се използват за шпионаж или за кибератаки.
Пекин има силно затруднен достъп до западни технологии за създаване на модерни чипове, като се опитва да навакса с развиването на собствен капацитет. Важни за целта са местни компании като Yangtze Memory Technologies, която обаче попадна под ударите на американските власти и не може да купува определени компоненти от САЩ.
Конкурент на Yangtze е именно Micron.
Детайли: "Проверката показа, че продуктите на Micron имат сериозни рискове по отношение на сигурността и така застрашават критичната информационна инфраструктура, веригите на доставки и националната сигурност на страната", обявиха от Китайската администрация на киберпространството.
Няма повече подробности за откритото от регулатора.
Пекин има доста обща дефиниция на "критична информационна инфраструктура", като това може да обхване сектори от транспорта до финансите. Не е ясно какъв ще е обхватът на настоящата забрана.
Около 10% от оборота на Micron идва от Китай, но повечето сделки са с други чуждестранни компании, които използват чиповете на фирмата за продукти, които произвеждат в страната. Предстои да се изясни дали и тази дейност ще бъде засегната.
През 2018 г. компанията отново имаше сблъсък с властите - заради патентни права.
Какво следва: През март тази година при старта на проверката от Micron обявиха, че си сътрудничат с властите. След публикуването на решението от компанията посочиха, че "очакват да започнат разговори с китайските власти" в опит да свалят забраната.