Най-големите индустриални компании в Русия отново поискаха "преходен период", т.е. отлагане на прехвърлянето на техните обекти с т.нар. критична информационна инфраструктура (КИИ) към руски софтуер.
По-конкретно, Асоциацията на най-големите потребители на програмно осигуряване (софтуер) и оборудване - основана от "Росатом", "Газпром нефт", "Транснефт", "Руските железници", "Роскосмос", "Ростех" и "Ростелеком" - се обърна с молба към министъра на цифровото развитие Максут Шадаев и председателя на Комитета на Държавната дума по информационна политика Александър Хинщайн, да предвидят индивидуални срокове за преминаване на обектите на КИИ към руски софтуер. Изданието "Ведомости" се запозна с копие от писмото.
Съгласно Указа на президента Владимир Путин, от 1 януари 2025 г. на държавните агенции и държавните компании се забранява да използват чуждестранен софтуер в обектите с критична информационна инфраструктура (КИИ)
Освен това, още през март 2024 г. руското правителство внесе в Държавната дума законопроект, с който може да се дадат правомощия на кабинета на министрите да определя за всеки отрасъл видовете информационни системи, които следва да бъдат класифицирани като значими обекти с КИИ.
Въпросният законопроектът беше приет на първо четене в края на юли, обаче и до сега не е приет окончателно. В същото време, изискването за преминаване към руски софтуер от 1 януари 2025 г. обаче остава в сила.
Затова формално големите компании имат право самостоятелно да определят кои елементи от тяхната инфраструктура се отнасят към КИИ. Често обаче компаниите пренебрегват посоченото и свеждат до минимум броя на обектите си, които да са определени като значими обекти с КИИ, пише "Ведомости".