Когато Захари Нинов отива да учи и работи извън България надали си е представял, че ще прекара там цели десет години. През повече от половината престой в чужбина, той е ангажиран като консултант "Маркетинг и продажби" в световно известна компания за бяла техника, работодател на над 30 хиляди служители. Задълженията му на тази позиция включват да мотивира всеки месец над 100 местни дистрибутори на марката.

"В маркетинга и продажбите има място за стратегия, разбиране на пазара и подход, които изискват наистина много натрупани знания . В това, което аз правех обаче, има праг, който трудно можеше да се надгради. Стигайки едно ниво на комуникации, единственото, което можеше да се надгражда, беше не качествено, а количествено - с увеличаването на социалната мрежа", споделя Захари. Така той разбира, че тази работа вече не го предизвиква. "Имах много повече способности и идеи, които не прилагах", казва още той.

Еднопосочен билет за България

Макар че перспектива за развитие на местния пазар на труда не липсва, Захари решава да направи обратен завой в своята кариера и да продължи професионалните си ангажименти в България.

"Във Великобритания можеше да очаквам чак след 5-10 години да получа работа, която да бъде сериозна и да ме натоварва интелектуално", споделя мотивите си Захари.

Ключов момент за него се оказва пандемията от COVID-19, когато решава да действа - напуска работа и се връща в родината. В ума му вече се е появила идеята за кариера в IT сектора и затова се насочва към натрупването на базови знания - по приятелски съвети записва курс по програмиране. "Не очаквах, че само за половин година човек може да се подготви да навлезе в тази индустрия", казва Захари.

Да строиш 50-етажни сгради, но да предпочетеш да пишеш код

Приятелски съвет се крие и зад решението на строителния инженер Славчо Манзуров също да промени коренно професията си.

Славчо завършва геодезия във водещия за тази специалност Университета за архитектура, строителство и геодезия в София. Седем години работи по специалността си в компания, , където участва в разработването на първия мобилен триизмерен скенер на Балканите .

"Ние разработихме методологията на работа, защото нямаше основа, на която да стъпим", спомня си Славчо.

По-късно, също като Захари, той се оказва в Англия, където прекарва две години от професионалния си живот на геодезист. Като част от екипа на водеща строителна компания за небостъргачи , Славчо е включен в проект за построяването на 50-етажна сграда - върху каквото надали скоро ще може да работи у нас. И като че ли това не му е достатъчно, защото по време на престоя си в страната завършва курс по програмиране към българския образователен център SoftUni.

"Дори в инженеринга съм писал код, но за малки неща, които биха ми помогнали да оптимизирам работата си", казва той.

В един момент, докато пише код, установява, че това му доставя много по-голямо удоволствие, отколкото работата като геодезист.

Славчо Манзуров, програмист в Cognyte

Източник: Цветелина Делийска

Славчо Манзуров, програмист в Cognyte

"Има един плам в мен, който винаги ме кара да се чудя как работят нещата. Винаги съм искал да знам как работи един софтуер, как се случва магията. Това най-вече ме насочи към сферата с програмирането", разказва Слави.

Приятелски съвет и обаждане от предпочитан работодател

След като Захари се убеждава какво наистина му харесва да прави, започва да търси своето кариерно развитие в предпочитаната IT сфера. Негов приятел го насочва към Cognyte - софтуерна компания с глобални лидерски позиции и локален софийски офис.

Компанията го взема директно от "студентската скамейка", след като екипът, в който е включен по време на курса си по програмиране , създава апликация за дигитален портфейл и привлича вниманието на бъдещия му работодател.

Въпреки че работи само от 8 месеца в компанията, Захари се чувства много по-щастлив с колегите си, отколкото в предишната му работа.

"Основните причини са в това, че хората около мен са жадни за знания и искат да се развиват. Те са много отговорни и много по-приятелски настроени, и искат да си помагат един на друг. Това много променя начина, по който се развиват отношенията и минават работните дни", казва Захари.

Именно тази приятелска атмосфера и визията за групово развитие е нещо, което е много освежаващо според него.

Доволен от избора си за ново поприще е и Славчо, защото само за четири месеца осъзнава, че реалността в Cognyte е още по-добра от очакваното. Според него хората не трябва да се страхуват да променят работата си, защото тя заема голяма част от ежедневието им и е важно те да се чувстват добре.

"Ако човек не прави нещо, което обича, самото му съществуване губи смисъл", смята той. И добавя, че в Cognyte има хора, които биха подали ръка на всеки , който иска да започне нова кариера - точно както на него.

Така, преодолявайки някои кариерни стереотипи, двамата млади българи вече се движат в напълно различна кариерна посока.

Слави в момента се занимава с Front-end, но иска да научи как работи Вack-end Database и как протича самата комуникация между различните сървиси. Ето защо той иска да продължи да се развива в Cognyte България и с времето да се насочи към нови технологични сфери.

Захари от друга страна е част от българо-израелски екип, който развива собствени решения за улесняването на работата на всички програмисти, които работят по аналитична платформа. Голяма част от клиентите им са правителства, а проектите и продуктите, по които работят подпомагат разследващите организации да предотвратят или разследват по-бързо заплахи за сигурността. Той също вижда своето бъдеще в компанията и IT индустрията.