Японски дружества решиха да дадат начален тласък на икономиката на Луната, като подкрепиха финансово мисията на местна стартираща компанията да кацне на спътника до 2020 г.

Базираната в Токио Ispace Inc. съобщи, че е набрала 10,2 милиарда йени (90 милиона долара) от някои от най-големите бизнеси в страната, включително Japan Airlines Co. и телевизионния оператор Tokyo Broadcasting System Holdings Inc. Средствата ще бъдат използвани за изпращането на космически кораб в орбита на Луната до 2019 г., а година по-късно се планира и кацане, предава Bloomberg.

Частните компании играят все по-голяма роля в развитието на космическия сектор. Ispace посочват, че добре развиваща се икономика на Луната може да бъде постигната след десетилетия, но компанията поставя печалбата и корпоративните проекти в сърцето на мисиите си през следващите години. "Човешката раса не се е запътила към звездите, за да обеднее", казва Такеши Хакамада, главен изпълнителен директор на Ispace. "Затова е изключително важно да създадем икономика в Космоса".

Не всички инвеститори в Ispace са корпорации. Подкрепената от правителството Innovation Network е основният инвеститор с около 3,5 милиарда йени, а средства са вложени и от Банката за развитие на Япония.

Ispace посочват, че в началото бизнес възможностите са основно в сферата на маркетинка - включително поставянето на корпоративни лога на космическите кораби и сухопътната техника. А получените изображения ще се ползват за реклама на Земята.

Успешно кацане на повърхността на Луната ще позволи и поставянето на "малки билборди". Разбира се, не става въпрос за физически обекти, а за прожектиране. Стартиращата компания е убедена, че корпорациите ще имат интерес към подобна възможност.

От 2021 г. Хакамада планира изследване на повърхността и търсене на вода, което в последствие да бъде превърната във водородно гориво, което да осигури енергия за заселване. Според Ispace на Луната има милиарди тонове вода, макар засега да няма доказателства затова. Проучване на NASA от тази година също твърди, че под повърхността най-вероятно има вода.

Budweiser ще бъде първата бира на Марс

Budweiser иска да прави бира на Марс

Компанията ще изпрати ечемик за изследване в космоса