Износът на храни и напитки от Великобритания продължава свободното си падане, като през първите 9 месеца на годината е загубил 2,7 млрд. паунда, или 15,9% в сравнение със същия период на миналата година. Това е резултат най-вече от препятствията пред търговията с Европейския съюз след напускането на общността и пандемията от коронавирус, сочат данни на британската Федерация на храните и напитките, цитирани от електронното издание FarmingUK.

Спадът в продажбите на британски храни и напитки в ЕС е достигнал 23,7% през посочения период, а в стойностно изражение те са намалели с 2,4 млрд. паунда, или 90% от загубите, пише sinor.bg.

От 2019 г. насам особено значително е намалението на британския експорт за ключови пазари като Германия (с 44,5%), Италия (43,3%) и Испания(50,6%). С над една четвърт са се свили доставките за Ирландия, която е най-големият външен пазар на храни и напитки за Великобритания, като нереализираните продажби са на стойност 750 млн. паунда.

Задълбочава се спадът в износа за ЕС по основни продуктови групи като говеждото месо, достигащ вече 18,4%, при сирената (13,2%) и свинското месо (5,7%), а изключението са безалкохолните напитки, регистрирали ръст от 11% от 2020 г. насам.

Извън пазара на ЕС картината за британците изглежда по-добре, като износът е нараснал с 11%. В най-голяма степен са нараснали доставките на храни и напитки за Китай - с 22%, следвани т тези за Тайван (21,8%), Обединените арабски емирства (18,3%), Япония (10,6%) и Сингапур (5,4%).

Вносът във Великобритания също пострада тежко от 2019 г. досега, като доставките от ЕС са с близо11% по-малко през първите 9 месеца на годината в сравнение със същия период на 2019 г., а в стойностно изражение - с 2,5 млрд. паунда. В най-голяма степен се е свил вносът от Германия (33,1%, Ирландия (20,1%) и Нидерландия (19%).

Тъй като на Великобритания все още предстои да въведе системата за граничен контрол при вноса от ЕС, от федерацията предупредиха, че това допълнително ще се отрази на разходите и достъпността на храните от ЕС, както и на важни съставки и суровини, необходими на британските производители.

Спадът на търговията между Великобритания и ЕС засяга най-тежко малките и средни предприятия

Спадът на търговията между Великобритания и ЕС засяга най-тежко малките и средни предприятия

Именно те са принудени да избягват износа

"Крайно разочароващо е да установим колко тежко е пострадала търговията ни с ЕС, като дребните ни износители са най-тежко засегнати. От изключително значение е правителството да действа конструктивно с ЕС за подобряване на прилагането на Споразумението за търговия и сътрудничество, за да гарантира, че то работи за малките компании, в противен случай спадът ще се задълбочи", заяви Доминик Гауди, директор за международната търговия във федерацията.

Според Джон Уайтхед от Асоциацията на износителите на храни и напитки е "окуражаващо" да се види, че продажбите на месо за азиатските държави, където е налице силно търсене на свинско, са нараснали. "Нашите сътрудници на пазара както в АСЕАН, така и в Съвета за сътрудничество в залива, съобщават, че има силно търсене и за продукти с добавена стойност от Великобритания", подчерта Уайтхед, визирайки страните от Персийския залив.

По думите му обаче малките фирми страдат: "Малките и средни производители на продукти с добавена стойност понесоха тежък удар от напускането н ЕС и пандемията и точно те продължават да се нуждаят от подкрепа, за да могат да се възползват от тези възможности", категоричен е той.