Westinghouse Electric Company (WEC) подписа меморандуми за разбирателство със 17 български компании за съвместно участие при изграждането на предстоящите нови ядрени енергоблокове с технологията AP1000 на площадката на АЕЦ "Козлодуй" и на други площадки в региона.
Избраните компании са в сфери като производството на кранове, топлообменници и съдове под налягане, както и предоставяне на различни инженерни, транспортни, консултантски и строителни услуги и т.н.
Това са и конкретните фирми:
- "Атоменергоремонт" АД;
- "Булмашинъри Ентърпрайсис" ООД;
- "Бюро Веритас България";
- "Централна енергоремонтна база" ЕАД;
- "ЕЛИЯ" АД; "Енергоремонт-Гълъбово" АД;
- "Химмаш" АД;
- "Industrial Parts" ЕООД;
- "КМС" АД;
- "Краностроене Инженеринг" ЕООД;
- "МТГ-Делфин" АД;
- "ПОДЕМКРАН" АД;
- "Tia Logistics" ЕООД;
- "ТМ ИНОКС" ЕООД;
- "Биомашиностроене" АД;
- "Булармекс-ИК" АД;
- "Микромет" АД.
"Подписването на днешните споразумения ни приближава с още една стъпка към изграждането на нова ядрена мощност в България с използване на най-модерната технология и подчертава икономическото въздействие, което проектът ще има за нашата страна и общество. Очакваме тези български компании да станат критична част от световната верига за доставки на Westinghouse, и по-специално за всички проекти за изграждане на нови ядрени мощности, които Westinghouse планира да реализира в Европа", е цитиран в официалното съобщение да казва изпълнителният директор на "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" Петьо Иванов.
През юни миналата година Westinghouse сключи договор за предварителни инженерни дейности (Front-End Engineering & Design, FEED) с "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности", а през месец октомври 2023 г. подписа меморандуми за разбирателство с 5 други български компании за съвместно участие при предстоящото изграждане на нови ядрени енергоблокове на площадка "Козлодуй" и в други държави от Европа.
Обхватът на тези меморандуми включва проектиране и доставка на системи за контрол и управление (СКУ), на системи за радиационен мониторинг и други услуги.