От компютрите "Правец" през 80-те до стартъпи и еднорози от 20-те години на новия век - разказът за България като IT суперсила е устойчив на промените по света и у нас. През тези две поколения време - и особено през последните около 15 години, кариерата в сферата на информационните технологии се превърна в желана цел за хиляди хора у нас.
Няколко големи придобивания, няколко големи технологични пробива и едно секване на евтините пари по-късно, компаниите в сектора се вглеждат по-внимателно в своите екипи. Растежът на всяка цена и вървящата ръка за ръка с него по-достъпна престижна реализация в голяма степен отиде в миналото.
Това е време за размисъл не само за натоварените с оптимизации висши мениджъри, но и за работещите хора, които години наред са слушали мантрата "изкарай курсове или академия и търси нещо в IT".
Да поговорим конкретно
В България разговорът за случващото се на трудовия пазар може да е доминиран от само няколко сфери, но има редица по-слабо публично обсъждани професии, които дават кариерна перспектива и шанс за доход над средния. Масовата представа за немалко от тях робува на остарели представи.
От HR компанията и кариерен портал JobTiger.bg дават само няколко примера:
- Главен счетоводител;
- Машинен инженер;
- Инженер в автомобилната индустрия;
- Електроинженер;
- Сервизен инженер;
- Финансов анализатор;
- Финансов консултант;
- Продуктов мениджър;
- Експерт във ВЕИ сферата;
- Фармацевтичната сфера, предимно в клинични проучвания и изследвания;
- Строителен инженер и техник;
- Специалисти и техници в телекомуникационната сфера;
- Ръководител въздушно движение;
- Главен готвач;
- Инженер качество;
- Специалист "Човешки ресурси".
Данни на сайта Zaplatomer.bg, който позволява на работещите да сравняват възнаграждението си с това на други от същата сфера, показват, например, че средното нетно възнаграждение на инженерите надминава 3000 лв., а във фарма сектора наближава 3200 лв.
Близо 2 пъти над средната заплата у нас получават експертите в областта на проектирането, прилагането и управлението на възобновяеми енергийни източници.
Има редица IT позиции с още по-високи заплати, но важно особено за младите хора, които търсят своя път, да знаят, че пред тях има различни варианти - а и при динамиката на технологичния сектор, навлизането в него вече ще е по-трудно и ще е обвързано с по-големи очаквания от страна на работодателите.
"Твоето БЪДЕЩЕ" е обща платформа на Webcafe.bg и Money.bg за кариерно развитие, която свързва талантите с бизнеса.
Ако погледнем извън България, резултатите ще са подобни. В класацията на US News & World Report за 100-те най-добри професии в САЩ има немалко технически или в сектора на услугите, които предлагат доход над средния за страната.
Има ли кой да работи у нас?
Пазарът на труда е зависим в огромна степен от търсенето и предлагането - компаниите са склонни да обвържат дадена позиция с по-висока заплата, защото просто не могат да намерят лесно подходящи хора за нея. Държави като България са в неблагоприятна позиция, защото през последните години емиграцията за мнозина се превърна в естествено продължение на кариерата, започнала у нас.
"Някои от посочените професии като тези във фармацевтичната сфера или различните инженерни направления, изискват доста продължително образование, което прави преквалифицирането в тази посока по-трудно и времеемко на по-късен етап от живота. Това по-скоро е кариерен път, за който решение се взема в по-ранна възраст", отбелязват от JobTiger.bg.
Затова и става особено важно създаването на нови кадри - и тук учебните заведения трябва да имат сериозна роля. "За жалост, образователната система в България не може да отговори на темпа на развитие и иновации, които се използват и прилагат в компаниите. Смятаме, че практиката трябва да се увеличи процентово в образователната програма на всяка една специалност в университетите", коментират от компанията.
И допълват: "Работодателите трябва да използват инструменти, които им позволяват да бъдат разпознаваеми на пазара на труда, за да могат да привличат кандидати и да ги задържат, защото това често е проблем. Важни са също и onboarding програмите, както и вътрешните възможности за обучения".
"Твоето БЪДЕЩЕ" се реализира в партньорство с Cetin, Първа инвестиционна банка, Kaufland, Yettel, Bosch Digital.
Cantona7
на 24.01.2024 в 12:18:58 #1Много зависи на за коя позиция в съответната сфера става въпрос. Един инжинер на висок пост може да получава повече от IT-специалист или сътрудник клинични проучвания най-ниското ниво в дадена компания, но не е редно да бъдат съпоставяни. Смислено е единствено да се сравняват разшипби професии, но на еднакви йерархични нива. Освен това, Главен счетоводител и Продуктов мениджър са длъжности, а не професии. Статията е повърхностна и клиширана.