България се намира на 51-во място по просперитет в света. Това сочи тазгодишният глобален индекс на напредъка на институт „Легатум". Отишли сме с три позиции по-надолу спрямо миналата година, а през 2013 г. сме били на 49-о място.

Организацията, базирана в Лондон, е изследвала общо 142 държави по света. В проучването са били сравнени 89 променливи величини. Те включват традиционни показатели като БВП на глава от населението и броя на хората, която работят на пълен работен ден, но и много други интересни цифри като броя на надеждните интернет сървъри, с които разполага дадена държава, и колко добре се чувстват отпочиналите хора на базата ден за ден, пояснява изданието Business Insider.

След това променливите са били разделени в 8 подиндекса, сред които икономика, предприемачество, образование и здравеопазване.

Класираме се най-високо по отношение на безопасността и сигурността - 42-ро място в света и предприемачеството и възможностите - 43-то място.

На предни позиции сме и в сферата на образованието - 44-о място, и здравеопазването - 48-о място.

Най-лошо се представяме по отношение на личната свобода. По този показател се нареждаме чак на 96-а позиция. На 81-во място сме по отношение на управлението, на 79-о по икономика и 67-о по показателя социален капитал.

По общ просперитет ни изпреварват съседните Румъния (50-о място) и Гърция (49-о), както и държави като Уругвай, Словакия, Кипър и Тринидад и Тобаго. Непосредствено след нас се нареждат страни като Китай, Хърватска, Бразилия, Виетнам, Русия. Съседна Турция е на 78-а позиция, Сърбия е на 73-та, Черна гора е на 60-а, а Македония - 65-а.

„От гледна точка на благосъстояние и удовлетворение от живота, някои автори предполагат, че краят на Съветския съюз е белязал не просто падането на една империя, но и на цялостна ценностна система. Съчетано с икономическо объркване и спад на националната гордост, това означава, че много хора са били изключително отчаяни - през 1990 г. хората в Русия, Беларус, Украйна, България и Румъния са отчели едни от най-ниските нива на субективно благополучие в целия свят. Ефектите на тази дезорганизация могат все още да бъдат усетени и днес", посочват от института.

Като най-проспериращи държави в света са посочени Норвегия, Швейцария, Дания, Нова Зеландия и Швеция.

Десетката допълват още Канада, Австралия, Холандия, Финландия и Ирландия.