Либия, Сомалия, Южен Судан и Централноафриканската република са най-рисковите страни, според новата интерактивна карта Travel Risk Map. В нея са разкрити най-опасните държави в света за 2020 г.

Създадена от експерти по сигурността при пътуванията в International SOS, картата класира безопасността на страните по три различни критерия: медицина, сигурност и пътна безопасност. За първите две категории те получават рейтинг от пет точки, докато безопасността по пътищата се оценява от четири точки на базата на процента смъртност на всеки 100 000 души, пише Independent.

Картата има 5 цветови категории. Зелено е за страните, в които рискът е незначителен, жълтото е за нисък риск, оранжевото е за опасността в средни стойности, червеното е за страните във висок риск, а тъмночервено за екстремен риск.

Кои са най-влиятелните паспорти за 2019 година?

Кои са най-влиятелните паспорти за 2019 година?

Българският е сред най-мощните десет в света, благодарение на членството ни в Европейския съюз

Освен гореспоменатите държави, част от останалите, които са класифицирани като много опасни за туристите са Ирак, Йемен, Венецуела, Хаити, Северна Корея, Мали, Нигер, Либерия.

От друга страна Исландия, Норвегия, Финландия, Дания, Швейцария, Люксембург, Словения, Андора и Архипелагът Свалбард в Северния ледовит океан са оценени като най-безопасните.

Великобритания, САЩ, Канада, Австралия, Китай, както и голяма част от държавите в Европа са посочени като нискорискови. България е сред сравнително безопасните страни.

International SOS прави класациите си за медицински риск при пътуване като оценя редица здравни критерии, включително: ниво на инфекциозни заболявания, фактори на околната среда, данни за медицинска евакуация, данни за инциденти по пътя, стандарт за спешна медицинска помощ, извънболнична и стационарна медицинска помощ, достъп до фармацевтични доставки и културни, езикови или административни бариери.

Оценката на риска за сигурността при пътуване оценява заплахите към туристите от политическо насилие (включително тероризъм, бунтове, политически мотивирани вълнения и война), социални вълнения, насилие и битова престъпност.

Други фактори, като стабилността на транспортната инфраструктура, състоянието на индустриалните отношения, ефективността на службите за сигурност и аварийни ситуации, както и чувствителността на страната към природни бедствия също се вземат предвид.

Картата беше публикувана заедно с проучването на Ipsos MORI, наречено Business Resilience Trend Watch, в което са анкетирани повече от 1300 лица, вземащи решенията за бизнес пътуванията. Около 51% от тях смятат, че рисковете за здравето и сигурността са се увеличили през последната година и 47% са очаквали рискове - включително заплахи свързани със сигурността, граждански и геополитически вълнения - като посочват, че очакват през следващата година да нараснат.

Най-пренаселените туристически дестинации в света

Най-пренаселените туристически дестинации в света

В челната петица попадат два азиатски курорта и три европейски града