Днес, 22 март 2020 година, Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) отправи предложение за упражняване на правото на Президента за налагане на частично вето върху § 12а. от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., приет от 44-то Народно събрание на Република България на 20 март 2020 г.
За нормалните хора горното изречение звучи по-неразбираемо и от санскритския език. Пиша "по-неразбираемо", защото когато преди повече от век, Рабиндранат Тагор посетил София, той е успял да разговаря на санскритски с представители на някои ромски кланове...
Естествено, става дума за някои недообмислени и би могло с чиста съвест да се каже - опасни текстове в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, свързани с мерките в областта на икономиката, които станаха факт с гласуването му на 20 март 2020 година.
Тук трябва да се подчертае, че негативната реакция на АИКБ не се дължи на желанието да руши националното единство, за което се твърди, че се било появило през последните дни. Нито пък някой иска да конфронтира президента на Републиката и министър-председателя. Всеки си дава сметка, че точно в този момент и на двамата никак не им е лесно и приятно.
Не става дума за частни икономически интереси
По принцип АИКБ подкрепи взетия комплекс от мерки и денонощно информира членовете си за всичко, което би могло да бъде дори и от най-мъничка полза в сегашната ситуация. Естествено, като национално представителна работодателска организация, АИКБ апелира и за пропорционални мерки за подкрепа на бизнеса.
За да спестя тежкия физически труд на щатните тролове и хейтъри в интернет, още от сега пояснявам и даже натъртвам, че не става дума за "глезотии и капризи" на "алчните капиталисти", а за съвсем резонно и основателно безпокойство за това, че нарушаването на нормалната стопанска дейност, на производствени процеси и на оказване на услуги, дори и за кратък период от време, застрашава повече от сериозно икономиката на страната ни. То може да доведе (и ако не внимаваме - и ще доведе) до трайна загуба на пазарни дялове, което пък автоматически ще се отрази под възможно най-неприятна форма в дългосрочна загуба на икономически растеж.
Тук се налага да повикам на помощ и мнението на Европейската комисия. Едва ли има институция на света, която да е по-враждебна към неразрешените държавни помощи, но точно Комисията разреши в настоящата ситуация да не се спазват правилата за държавни помощи, когато се формулират и приемат мерки в подкрепа на икономиката.
Текстове, които не просто плашат, а заплашват
Точно за това не може да не предизвикват огромно безпокойство конкретни текстове Закона за мерките и действията по време на извънредното положение. Можем да започнем със записа в § 12а. от Преходните и заключителни разпоредби на Закона:
"всички стопански субекти са длъжни да предоставят на населението предлаганите от тях стоки и услуги на цени, равни на средноаритметичните цени на предлаганите от тях стоки и услуги през последните три месеца" преди въвеждането на извънредно положение. За нарушение на разпоредбата на "виновните лица се налага имуществена санкция в размер на 5 на сто от оборота" за предходната година, а на представляващите ги физически лица - глоба в размер от 20 000 до 100 000 лв."
На практика такова решение представлява връщане от пазарна към централизирана икономика. Фиксирането на ценови равнища е грешен инструмент за ограничаване на опасността от спекула. Той за съжаление ще доведе не до по-ниски цени, а до дефицити на стоки и услуги и черна борса. Естествено, това е прекрасна хранителна среда за избуяване на корупцията и за развихряне на спекулата. Изобщо, създават се предпоставки за неща, пред които увеличаването на сивия сектор и спадът на приходите в държавния бюджет ще ни се видят песен.
Но за сметка на това точно сега приходите в държавния бюджет са крайно нужни и в никакъв случай не трябва сами да вкарваме вълка в кошарата. Нека не звучи като някаква идеологическа мантра, но само свободната конкуренция може да гарантира приемливи цени. Друг начин не е открит.
Има и по-разумни начини за борба със спекулата
Никой не отрича необходимостта от борба със спекулата с определени продукти и стоки от първа необходимост, най-малко пък АИКБ. В този списък са безспорно на първо място са предпазните средства и дезинфектантите. Работата обаче е там, че вместо да се взимат волунтаристки мерки, трябва да станем свидетели на премерени и умни интервенции от страна на държавата.
Такива мерки могат да бъдат: осигуряването на определени количества дефицитни стоки от държавния резерв (кога да го използваме, ако не точно сега?), възлагане на целеви производства (такава мярка вече беше предприета със защитните облекла), а също и проверки от компетентните органи за неправомерно пазарно поведение. Несъмнено могат да бъдат предложени и други разумни мерки.
Въвеждането на фиксирани цени е изключително опасно. То със сигурност ще доведе до огромни пазарни диспропорции и злоупотреби. От медиите разбираме, че и министърът на финансите бил против тези мерки. Ами прав е министърът, ужасно е прав в конкретния случай.
Как можем да провалим свършена работа и да пуснем духа на инфлацията от бутилката
Големи неприятности ни очакват и в сферата на енергетиката, ако визирания текст стане действащ закон. Той просто ще... забрани намаляването на цените. Първият удар ще получим с природният газ, който няма да може да поевтинее от 1 април с 41%. Съответно ще се сбогуваме и с лелеяното от всички намаление на цената на парното с 25%, така както е планирано в момента. Новият закон просто забранява тези действия и... задържа цените същите, каквито са били последните три месеца.
Цените на горивата спаднаха през последните седмици от 2.20 лева за литър бензин до около 2 лева и ще продължат да спадат поради по-ниските цени на нефта, но те ще трябва да се върнат на старите по-високи нива от 2.20 лева, ако се следва закона във вида, в който е приет.
Странно, смешно, невероятно, но същото ще стане и със зеленчуците от новата реколта. Зеленчуците са пролетни, те трябва сезонно да поевтинеят - но срещу това стои законова забрана и по парадоксален начин те ще трябва да запазят високите си цени.
Заплахите, които създава този текст са чутовни, при това с гарантирано изпълнение на всички очаквани неблагополучия. Това е естествено следствие от нормалните сезонни вариации, от флуктуациите и колебанията в цените на различни стоки и продукти. Замразяването на цените няма да помогне на потребителите. Напротив, то ще им навреди, защото просто няма да има доставки на редица търсени от тях стоки.
Добре е всеки законотворец внимателно да прочете следното ясно съждение от възраженията на АИКБ:
"По същия начин сезонно са поскъпнали и други вносни продукти, които са по-скъпи не само в България, но и на световните пазари. Ако в България се сложи пределна цена под световната, просто никой няма да внася тези продукти в България. Резултатът ще е дефицит и празни рафтове по магазините."
На кого е необходимо всичко това?
Наблюдавайки ситуацията, човек започва да мисли, че на някой му се иска да отвърже инфлацията в България. В момента инфлацията е ниска. Очаква се, при това с основание, инфлацията да намалее през следващите седмици с влизането в сила на по-евтиния природен газ, с поевтиняването на електроенергията на борсата, със спада на цените на петрола, което, макар и бавно, води до спадане на цената на горивата на пазара на дребно.
Не трябва да се подминава обстоятелството, че спадът на потреблението, предизвикан от ограничителните мерки, също води към рязко забавяне на инфлацията. За повечето стоки и услуги така или иначе цените не поскъпват или дори ще спадат. Съответно като цяло няма инфлационен натиск и никаква причина да се налага контрол върху всички цени в икономиката. И тук вече възниква въпросът, кой има интерес от изпускане на инфлацията и от възникване на стокови дефицити. Едва ли това са управляващото мнозинство и правителството ...
Подкрепете ветото над опасните текстове!
Изложените до тук аргументи бяха достатъчно основание за АИКБ, за да поиска от Президента на Република да наложи частично вето върху текста на § 12а. от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, който да отпадне от приетия на 20 март 2020 г. от Народното събрание текст.
Доколкото става ясно в динамично променящата се ситуация (събитията настъпват в рамките на часове и минути), това искане е срещнало разбиране. Сега е важно народните представители да подкрепят ветото върху текста, който със или без да иска ще създаде стокови дефицити, черна борса и ще даде "божествено ускорение" на инфлацията.
Народните представители имат възможността да направят нещо, което да оправдае присъствието им в парламента поне за последния им мандат. Те трябва да подкрепят ветото върху § 12а. от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение и да пресекат заплахата от връщане към Лукановата зима, Виденовата зима и други подобни икономически и политически зими, независимо, че идва пролетта.
*Мнението на автора е лично както и всички оценки и предложения, направени в анализа, независимо от формалната му принадлежност към АИКБ.
el viejo
на 06.04.2020 в 17:32:38 #19Кога най-сетне ще престане да се злоупотребява с т.н Луканова и Жан Виденови зими! Нито те, нито БСП, която и натрисаха властта, за да вади картофите от жарта с голи ръце са виновни за тези трудни периоди! Истината бе, че загубилите Студената война страни, не бяха унищожени с бомби и напалм, а просто разбиха икономическото им сътрудничество. У нас промишлеността и селското стопанство, тогава загубиха експортните си възможности! Заводите нямаше за кого да произвеждат и се приватизираха. 95% от техните активи се продадоха от наместилите се приватизатори, като скраб! Нямаха друг изход, наистина. Новите - стари демократи, наследници на партии от Царство България се снишиха и набутаха БСП да се пържи на огъня, на който ни подложиха Победителите от Студената война! Нещо подобно, чака ГЕРБ след войната с Корона вирусът, ако управляващият не подаде своевременно пак оставка и набута БСП да обере пешкира, в която война пак ще сме от губещите страни с напълно разбита икономика, глад и мизерия години наред!
hmmm
на 24.03.2020 в 14:56:02 #18То се вижда как е писал, няма и една цифра вътре. Писал за рафтове, не за потребителска кошница. Но дори и без цифри човек може да се сети как процедират търговските вериги когато бай ганьо е сложен начело на чуждестранният франчайз, примери като карфур пикадили бол. Спекула, крадене, парите навън, веригата се изнася или фалира, ама някой се загрижил иначе. Загрижил се да има повече именно от това крадене.
halo
на 24.03.2020 в 03:29:44 #17Хъмфриетке, г-н Дечев е написал нещата абсолютно както трябва, не е негов проблем нивото ти на каквато и да е грамотност. П.П. Въпросния текст е внесен от БСП(К).
hmmm
на 23.03.2020 в 18:43:16 #16Иначе текста е отменен и това те си го знаеха. Но информация кое и колко има не се казва. В ония зими нямаше молове и големите хипермаркети още. Договорите и доставките са съвсем други. Не се казва нищо и за международните спогодби в търговията и кой преговаря там.
hmmm
на 23.03.2020 в 18:10:24 #15Хаус, тук иде реч за управление при кризи, което е по-различно по принцип. Не че не сме в постоянна криза, но някои се ослушват за момента от ония зими да надуят пак цените, кражбите и продажбите в паниката са огромни. Въпросният има блог, не съм го чел, но предвид като знам каква е блогосферата, че даже и някои се хвалят от кого се финансират, не се учудвам от лексики като параграф и чукове, дай им да се правят на икономисти като мистър 10%. То там е уловката.
House MD
на 23.03.2020 в 16:45:58 #14Уважаеми г-н Дечев, за да бъде разбрана позицията, която защитавате, е необходимо читателят да има поне обща култура върху материята "Икономика и финанси". Давате ли си сметка какъв е кларкът на такива хора в българското общество, по-голямата част от което е живяло в условията на планова икономика и поради това считаща я за единствено справедлива?
teodor-detchev
на 23.03.2020 в 10:38:27 #13Добрата новина от тази сутрин е, че всички партии се съгласиха, че текстът на параграф 12а издиша по всички показатели. това за сведения на онзи гражданин, дето ме убеждаваше, че съм си търсел идеологически врагове. Няма време в момента да се занимаваме с идеологическите си врагове, трябва да се оправят текстове, които са писани на коляно. Та, ако се вярва на депутатите, след обед откровено опасните текстове в Закона за извънредното положение ще паднат. Това е чудесна новина. Лошата новина от тази сутрин е, че някой (нарочно не казвам кой) е обещал да внесе нови, уж по-добри текстове за спекулата. Ами, да ги видим - не може да говорим за нещо, което още не е представено в Парламента. Но на мен ми се свива сърцето ...
boris
на 23.03.2020 в 06:50:00 #12Спокойно., това няма да се приеме.
1abv1
на 22.03.2020 в 21:54:23 #11"освен някои тролове, шампиони по хвърляне на сърп и тласкане на чук, които продължават да бръщолявят колко лош е „местния бизнес”. Те да вземат да си премерят температурата, че може да ги е споходил коронавирусът и сега да бълнуват повече от обичайнот" Г-н Дечев, Вие си търсите явно идеологически врагове, защото аргументите ви издишат тотално. Това простичко казано, като за Вас. Никой в нищо не Ви е обвинил, но Вие веднага открихте "троловете".
hmmm
на 22.03.2020 в 20:44:01 #10Не ти вярвам ни на грам. Сам си казваш че мнението ти е политиканско. Интересно що не отидеш да кажеш на французите и италианците за предложенията им за национализация? Или май там знаят как да го правят и има начини не се оправдават с лозунги от ония зими.
teodor-detchev
на 22.03.2020 в 19:10:58 #9Авторът на текста моли още един път всички, които прочетат този текст да се абстрахират от партийните си пристрастия и от политическите си предразсъдъци, доколкото имат такива. В анализа става дума за много по-важни неща от партийно-политическата пропаганда, още повече, че до изборите е далече. Става дума за това, че при приемането на извънредно законодателство, вероятността да се направят груби грешки и да минат опасни недомислия е огромна. Това и стана на 20 март 2020 година, с приемането на злополучния параграф 12а от Закона за извънредното положение (тук използуваме съкратен вариант на заглавието му), който представлява не просто заплаха, а опасност за българската икономика. В момента изобщо не е толкова важно кой е лансирал злополучния параграф (всъщност той е пример на това, че понякога националното съгласие може да не доведе до добро, с извинение за черния хумор), кой, как и защо го е приел, кой и как би могъл да се възползува в личен план от последвалите дебати. Не е важно и кой на кого се е обидил. Впрочем, на редовните читатели е известно, че авторът на анализа не е от фен клуба нито на Президента, нито на Министър-председателя, ткаа че тук обсъждаме нещата по принцип, а не заради личния пи ар на някого си. Налага се да помоля и всички, които са обладани от така нареченото „класово съзнание” и се опитват да ни убеждават как „лошите капиталисти” искат да се „нагушат”, да престанат да смятат всички други освен себе си за едноклетъчни. Няма луд човек, който да иска точно сега заразата да се разгори и да прати на онзи свят и хората и бизнеса и целокупната държава. Въпръсът е в „шашармата”, както казваше бай Ганьо Балкански да не направим непоправими глупости. Както казва едни приятел, „в момента избираме между тежка щета и тотална щета”. Е, мисля, че никой не иска щетата да е тотална, освен някои тролове, шампиони по хвърляне на сърп и тласкане на чук, които продължават да бръщолявят колко лош е „местния бизнес”. Те да вземат да си премерят температурата, че може да ги е споходил коронавирусът и сега да бълнуват повече от обичайното.
teodor-detchev
на 22.03.2020 в 19:01:04 #8Драги читатели и коментатори, благодаря за вниманието Ви. Искам да кажа на тези, които питат за цените на маските и други сродни въпроси, че не са чели внимателно. В текста изрично се казва, че за някои особено важни неща, сред които са точно маските и дезинфектантите трябвя да има засилен контрол. Но въпросът не е за тях изобщо. Въпросът е, че законодателният текст на параграф 12а просто не работи и не само е лошо формулиран, но е и опасен. Министърът на финансите, когото не си спомням да съм хвалил скоро, реагира много бързо и каза подобни неща. Медиите от около час твърдят, че в ГЕРБ се били отказали от тези идеи. Дано да е така, но това чудо - параграф 12а изобщо не е предложение на управляващото мнозинство, колкото и да съм резервиран към него. То е предложение на тези, чиято икономическа мисъл се ръководи от проф. Румен Гечев. Впрочем, не съм чул неговото собствено мнение по въпроса, но едва ли е бил против - иначе щяхме да разберем. Та тези граждани, господа и другари трябва да разберат, какъв невъобразим регулаторен паприкаш са забъркали. Да ме прощават и маджарите, като откриватели на паприкаша - той като манджа си е вкусен, но тук става дума за други неща. Утре сутринта ще заседава Правната комисия и дано до началото на заседанието съмишлениците на г-жа Нинова и на проф. Гечев разберат, че текстът им не се е получил. Сигурно са били с добри намерения, но резултатите ще са бедствени. Това за газа и за парното изобщо, ама изобщо не са празни приказки. Затова, трябва да се сигнализира по всички възможни начини. Впрочем, наистина в какви времена живеем - Румен Радев да налага вето върху предложения идващи от БСП !? Ситуацията наистина е много тежка, поне що се отнася до правенето на извънредни закони. Впрочем, отговорността на всички, които са подкрепили този регулаторен буламач е съвсем равна, независимо "кой е започнал" ...
1abv1
на 22.03.2020 в 18:47:48 #7Статията е тенденциозен турлугювеч, в който по йезуитски са забъркани истини, полуистини и хайде да кажем, че не точно лъжи, а опасни премълчавания. Пропуска се основното - фиксирането на цените се прави с цел озаптяване на спекулативното им вдигане от страна на бизнеса. А то вече е факт! По магазините тихомълком вече са вдигнати цените на много хранителни продукти, които от години не са били увеличавани сериозно. И тук не визираме международните стоки, които са обект на внос, като лимоните, например, които вече са с 50% надценка /от 3 лв/кг средно, днес ги видях на 4.30-4.50/. Просто местният ни бизнес си е решил да оскубе по-голяма печалба и хората няма как да бъдат защитени от такова действие, освен ако държавата не озапти законово спекулантите. Предвид вече явното увеличение по магазините на стоки от първа необходимост, тази мантра, че "само свободната конкуренция може да гарантира приемливи цени" видимо не работи по време на криза. В такава ситуация само държавата може да защити гражданите си от лакомията на бизнеса. Сега друг е въпроса дали текстовете са формулирани правилно и не могат да бъдат по-гъвкави, но не това се коментира в статията, която видимо защитава възможността да се свличат по няколко кожи от българския потребител в името на личното облаготелстване на бизнесмените ни.
Tong
на 22.03.2020 в 18:45:41 #6Подкрепям напълно статията в частта, че се блокира и намаляването на цените. Ясно е, че неграмотно е формулиран текстът и трябва да се въведе само горна граница. Защото, както казва колегат Tomorrow, не е нормално определени продукти да скачат с по 10000%!!!! Да, има обвързаност с внос на суровини и т.н., но ниой не може да ме убеди, че внезапно себестойността на една маска е скокнала от 20 ст. на 20 лв. (2000 ст.) и то "по съвпадение" в момент на криза, при спад на цените на основни суровини... Ясно е, че почти всеки се опитва да изкара максиамална полза от ситуацията. Само се чудя що е то държавен резерв по български и има ли такова нещо изобщо... Вероятността съдържанието му (доколкото изобщо го има) да става за нещо, ми се вижда много ниска. Да, трябват адекватни икономически мерки, но оставянето на пазара да се ръководи от страха на потребителите и алчносттана търговците определено не е такава!
p-gsfI5jG0
на 22.03.2020 в 16:20:48 #5Ха, ограничените тикви в парламента дори и да искат да наложат ограничение на спекулата, няма как да го формулират така, че да е ползотворно. Не им се сърдете, те толкова могат! Сърдете се на електората, пратил ги там! Бате гойко пак се осра на брифинга, кога ли ще го линчуват?! Направо е болен, че румбата се усети, че не могат да формулират правилно един закон!
Ohliovski_reboot
на 22.03.2020 в 16:15:04 #4Бизнесът изглежда страшно неадекватен. Вместо да са изкупили законодателната власт както е прието при демокрацията и тя да го обслужва те и се молят да не ги шиба много.
oleg-gueorguiev
на 22.03.2020 в 16:12:19 #3Лелеле .... Изглежда тук, в този сайт, който си плати, може да пише всякакви гадости, че и биография да му публикуват .... за да изглежда достоверно и авторитетно. Да, щом има извънередно положение, всички ще понесем тежеста му. Да, ама не..... Търгашите донасят вода от 100 кладенеца.... Елате да видите в кварталния магазин цените...
willow-montenegro
на 22.03.2020 в 15:47:02 #2Не казваш кой предизвика зимите и кой поведе и плати на Санскритските кланове да хлопат с тиганите и как Костов свали Жан!!!
Бай Мангал
на 22.03.2020 в 15:20:41 #1Към авторът на статията - Т. Дечев: 1. Адмирации като цяло за статията 2. Махнете от заглавието"Жан Виденовата зима" 3. Пишеше по - просто: няма да споменавам колко % са д_б_и_л_те, но средното IQ в Б-я е колкото стайната температура (това да се приеме като комплимент - нямахме зима, и температурите са по-високи, включително и стайните )