Базираната в Румъния Black Sea Oil & Gas (BSOG) ще започне да добива газ от румънския си офшорен проект през второто тримесечие на 2022-а, каза главният изпълнителен директор на компанията Марк Бийкъм. Той предупреди, че увеличените регулации за енергийните производители подкопават инвестициите.

След повече от десетилетие и инвестирани милиарди долари, за да достигне до 200 милиарда кубически метра природен газ в Черно море, компанията спря дейност за 4 години заради въвеждането на допълнителен офшорен данък.

Парадокс: Мъск призова  за по-голям добив на петрол и газ

Парадокс: Мъск призова за по-голям добив на петрол и газ

"Мразя да казвам подобни неща, но трябва незабавно да увеличим добива на петрол и газ",написа той в Twitter

BSOG, контролирана от частната инвестиционна компания Carlyle Group LP (CG.O), продължи със закъснение проекта си за добив на газ след правителствени гаранции, че офшорният данък ще бъде намален. Първоначално беше планирано добивът да започне през ноември 2021-а.

Коалиционното правителство многократно обеща да промени размера на данъка до средата на тази година, но законопроектът все още не е представен. 

"С конструктивното сътрудничество на всички заинтересовани страни първият газ ще бъде добит през второто тримесечие на 2022 г.", каза за Ройтерс главният изпълнителен директор на BSOG Марк Биком.

САЩ спират нови проекти за добив на петрол и газ в Аляска

САЩ спират нови проекти за добив на петрол и газ в Аляска

Еколози заведоха дела срещу разширяването на производствената площ в региона

"Според нас непрекъснатото подкопаване на местните производители чрез постоянно въвеждане на нови регулации е причината Румъния досега да не е успяла да развие производствения си капацитет", отбеляза той.

През март правителството удължи с една година схемата за подпомагане, на фона на нарастващите цени на енергията, като една от разпоредбите принуди производителите на газ да продават част от производството си на лимитирани цени в замяна на данъчни облекчения.

Според Марк Биком новите мерки ще обезкуражът производителите.

Румъния има най-високата данъчна ставка върху добива на газ в морето сред европейските държави - 23%, повече от четири пъти по-висока от средната за ЕС.

След като румънският парламент не успя да промени закона за офшорните залежи през 2021 г.  петролната група ОМВ Петром отложи за 2023 г. окончателното решение за инвестиции в проекта Нептун Дийп, където проучванията показаха залежи, оценявани на 42-84 милиарда кубически метра. Компанията може да разработи проекта с държавния производител на газ Romgaz.