Българската компания EnduroSat, която се занимава с разработването на технологии за космическата индустрия, обяви, че е набрала $10 милиона финансиране от серия А, водено от европейската инвестиционна компания CEECAT Capital. Тя е фокусирана върху пазарите с голям растеж в района на Централна и Източна Европа (ЦИЕ). Настоящи акционери, като германския фонд за начално финансиране Freigeist Capital, също са се присъединили към кръга.
От EnduroSat коментираха за Money.bg, че ще използват инвестицията, за да разширят дейността си, да подобрят допълнително своите сателитни технологии и да увеличат пазарния си дял чрез разширяване на портфолиото си.
Източник: EnduroSat
EnduroSatе една от най-бързо развиващите се компании за космически технологии в Европа
"Обичам да казвам, че космосът е по-близо, отколкото си мислите, това е начинът, по който мислим в нашата компанията. Нашата цел е да живеем в бъдеще, в което космосът е достъпен за много хора, а не само за малцина", споделя Райчо Райчев, който е изпълнителният директор и основател на EnduroSat.
Той разказва, че компанията е вложила много труд за разработване на софтуерно дефинирани наносателити, които предлагат опростени операции в орбита и обработка на данни. А чрез новото набиране на средства бизнесът тепърва ще расте.
Рекордно тримесечие през първото тримесечие на 2023 година за EnduroSat
През последните 6 години бизнесът на българската космическа компания бележи ръст с повече от 200% годишно.
"Днес екипът ни увеличава клиентската база както в САЩ, така и в ЕС. Целта ни е да се доближим до изпълнението на мисията за осигуряване на лесен достъп до космически данни", казва Райчев.
Създадена през 2015 година, EnduroSat се превръща в ключов играч в космическата индустрия, опитвайки се да промени пейзажа на услугите за пространствени данни.
Основната мисия на компанията е да опрости достъпа и транзакциите, включващи данни от орбитални сензори, което представлява потенциална трансформация в начина, по който се използва космическата информация.
Продуктът "Satellite-as-a-Service" на EnduroSat опростява достъпа до космически данни, като елиминира обичайните правни, технически и логистични предизвикателства. Компанията е изградила флот от над 2500 системи, работещи в момента в космоса и е събрала екип от над 130 инженерни специалисти, които обслужват повече от 210 клиенти по целия свят.
Източник: iStock
Сателитна технология
Като водещ играч на бързоразвиващия се пазар на малки сателити, EnduroSat използва неизползваните таланти на висококвалифицирани учени и инженери в България.
"Това, което Райчо е постигнал до момента наистина е от световна класа и ние споделяме неговата визия и вълнение за бъдещето на космоса, неговите ползи за човечеството и потенциала на EnduroSat да стимулира тази промяна и да се издигне като лидер в индустрията. Планираме да работим с Райчо, за да ускорим глобалния растеж на компанията и да му помогнем да постигне визията, която имаше, когато започна това пътуване преди 10 години", казва Антъни Сталкър - партньор в CEECAT Capital, в прессъобщение.
"Наистина съм развълнуван да приветствам екипа на CEECAT Capital на борда. Те демонстрираха истинска работна етика, разбиране и ентусиазъм за това, което се опитваме да изградим", казва от своя страна Райчо Райчев.
През март 2023 година EnduroSat обяви, че се присъединява към нова космическа мисия, наречена TOLIMAN. Мисията стартира през 2021 година от Университета в Сидни и Breakthrough Initiatives - набор от програми за космически науки, финансирани от фондацията, създадена от Джулия и Юри Милнър - в опит да се намерят доказателства за орбитални планети в системата Алфа Кентавър.
Новите планове
С новата си централа, разположена в Люксембург, и нови офиси в Берлин, Тулуза, Неапол и Делауеър, през следващите три години EnduroSat планира допълнително да разшири екипа си отвъд настоящите 130 професионалисти.
Компанията откри нов Космически център в София с 3200 м2 офис площи и 700 м2 авангардни лаборатории за космически тестове, монтаж и квалификация.
През 2021 година космическата компания на американския предприемач Илон Мъск - SpaceX, изведе в орбита два сателита на българската компания на борда на ракетата Falcon-9.