През май MoitePari.bg проведе проучване сред 1 120 потребители на портала за техните нагласи относно ипотечните кредити. На база получените резултати, MoitePari.bg и Централна кооперативна банка стартират информационно-образователна кампания за ипотечни кредити. Инициативата цели да се обърне внимание на потребителите върху особеностите на продукта, които трябва да се имат предвид, както при избора, така и при ползването му.

Резултатите сочат, че 35% от потребителите ползват ипотечен кредит, а 28% от неползващите възнамеряват да кандидатстват за такъв.

Ползващи ипотечен кредит

Според проведеното проучване има известна промяна в начина и нагласите при избор на оферта. Макар 20% от отговорилите отново да посочват, че водещо при изборa им на оферта е била лихвата, видимо нараства делът на тези, доверили се на годишния процент на разход (ГПР) като водещ критерий. Този показател вече е втори по важност за 18% от отговорилите. Година по-рано на второ място беше наличието на промоция по офертата.

Условия и срок на кредита

Резултатите от проучването сочат, че се повтаря схващането, че лихвата по кредита е фиксирана за целия срок. 40% от далите отговор на въпрос за типа лихва мислят именно това. Макар делът на хората, които мислят по този начин да намалява, той остава най-висок. Положителната тенденция, която се забелязва е, че намалява процентът на анкетираните, които не знаят как е формирана тяхната лихва. 39% от далите отговор посочват, че не знаят как е формирана тя, за разлика от 46% през миналата година.

Най-популярни продължават да бъдат кредитите за суми от 25 000 до 75 000 лв., като се отчита лек спад в интереса към групата кредити от 50 000 до 75 000 лв. Предпочитаната валута вече е левът. Ползващите кредит са почти поравно разпределени, като левът е предпочетен от 49% от далите отговор. Запазват се предпочитанията относно процентът на финансиране при усвоените кредити. Почти една четвърт от потребителите взимат кредити, които да покриват 70 - 80% от стойността на имота.

Ползващите жилищен кредит все още го считат за скъп продукт, като делът им дори се увеличава спрямо миналата година. Виждането на 41% от анкетираните е, че лихвата е висока и трябва да се подобри, като през предходната година този процент е бил 28%.

Неползващи потребители

Неползващите ипотечен кредит, които желаят да изтеглят такъв, запазват същия подход при избор на кредитор, но тази година почти половината от тях ще разчитат на сравнения на оферти в Интернет. На второ място е делът на тези, които биха предпочели личното посещение на клонове и офиси на кредитора. Тези два показателя бяха определящи и през миналата година, но през тази, те сменят местата си по предпочитание. ГПР и лихвата отново ще са водещите критерии при избор на оферта, като тяхната тежест дори нараства. Най-важният критерий за неползващите кредит при избор на оферта би бил ГПР при 30% от далите отговор, за разлика от 21% година по-рано.

Условия и срок на кредита

Данните от проучването сочат, че неползващите към момента жилищен кредит пренасочват желанията си към по-малки кредити. Най-предпочитани са заеми в диапазона от 10 000 до 75 000 лв., като малко по-популярни са тези в размер от 25 000 до 50 000 лв. Такива суми биха избрали 28% от далите отговор. Кредитите в диапазона 10 000 - 25 000 лв. стават все по-търсени, като от такъв размер биха се възползвали 23% от далите отговор. Запазва се позицията на кредитите в границите 50 000 - 75 000 лв., която е предпочитаният диапазон от една четвърт от отговорилите.

Без промяна остава и процентът на финансиране, който биха предпочели кандидатите за кредит. Отново финансиране над 90% е желанието на бъдещите кредитоискатели (25%)

Ориентацията към по-краткосрочни кредити при неползващите този продукт е видна. 27% от далите отговор посочват срок на кредита между 5 и 10 г. На второ място с 19% са потребителите, които предпочитат срок между 10 и 15 г.

От проведеното проучване е ясно, че желаещите кредит както година по-рано, така и сега са готови да отделят между 200 и 500 лв. месечно за погасяването му. Преобладава групата на тези, които могат да си позволят месечна вноска в размер от 300 до 400 лв. (22%)

Анализът на резултатите от проучването сочи, че неползващите ипотечен кредит биха предпочели фиксирана лихва за целия срок на кредита. Повече от половината от далите отговор, посочват именно този тип лихва, като този процент дори нараства в сравнение с предходната година. Все по-малко са тези, които не могат да формират собствена преценка - 15% от далите отговор (19% година по-рано).

Неползващите жилищен кредит, които желаят да ползват такъв, считат, че няма да имат проблеми с неговото обслужване. Убедени в това са повече от половината от далите отговор на въпрос дали в средносрочен план биха погасявали без проблем вноските си по кредита. Както сега, така и миналата година тези, които очакват временни затруднения, с които ще се справят, са 20% от далите отговор.