Спестовните сметки, известни още като безсрочен депозит или спестовен влог, получават още по-голяма популярност след въвеждане на данък върху лихвите от депозити. В тази връзка през август 2013 г. MoitePari.bg проведе проучване сред своите абонати и потребители с въпроси за начините, по които спестяват. В анкетата се включиха 1 306 души - мъже и жени от цялата страна, на възраст между 35-60 години, предимно с висше образование.

53% от тях ползват активно спестовна сметка като средство за заделяне на средства, предимно за непредвидени разходи или нов дом. Разходите за почивка, образование на децата, нова кола и други остават на заден план. Проучването показва също, че 25% от хората предпочитат спестовна сметка пред срочен депозит, което може да се обясни с въвеждането на данък върху лихвата от депозити след 1 януари 2013 г. Тези продукти от една страна предлагат възможност да бъде спестен този данък, а от друга - осигуряват гъвкавост и приемлив доход. Най-голям дял от анкетираните притежават само по една спестовна сметка, която е в лева. Лихвата, която получават по нея е около 4% годишно.

Според участниците в проучването освен търсената най-изгодна лихва, като основен критерий за откриване на спестовна сметка е посочена гъвкавостта, т.е. възможността да се теглят и довнасят суми по всяко време. Eлектронното банкиране и дебитната карта са сред най-желаните допълнителни продукти при ползване на спестовна сметка.

Тези водещи критерии при избора на спестовна сметка определено са отчетени от участниците на пазара - спестовна сметка Alpha Ултима на Alpha Bank България се откроява като продукта, който покрива всички от тези основни очаквания на потребителите. Сред другите спестовни сметки се открояват тези на ТБИ банк, Пощенска банка, Сосиете Женерал Експресбанк, Юнионбанк, Корпоративна Търговска Банка и други.

Едва на четвърто място по значимост потребителите поставят мотива за спестяване на данъка върху лихви. Според проучването, потребителите предпочитат да получават лихвата по спестовната си сметка всеки месец, като мнозинството от участниците не поставят срок, за който откриват сметката си.

Като основна цел при откриване на спестовна сметка, анкетираните определят покриването на непредвидени разходи. Спестяващите пари за тази цел имат открити спестовни сметки от повече от 3 години, като периодът съвпада с разгара на финансовата криза и нарастващата несигурност. Стимул за откриване на спестовна сметка сред потребителите, които не ползват такива продукти, е и обвързването им с рискова застраховка "Живот" или "Злополука" и "Живот" със спестовен характер.
Като основна причина да нямат спестовна сметка анкетираните посочват липсата на средства. Оказва се също, че неползващите спестовна сметка са предпочели срочен депозит като нейна алтернатива.

„Смятаме, че данните от проучването са доста убедителни и показват, че българските потребители се ориентират добре сред разнообразието от банкови продукти. В същото време нашата цел е да спестим време и да улесним потребителите като им предоставим лесно сравнение между разнообразните предложения на пазара. Логичната стъпка в тази посока е в портала MoitePari.bg да добавим и сравнение на всички спестовни сметки на пазара", заяви Деян Василев, изпълнителен директор на MoitePari.bg - Българският финансов пътеводител.

Следвайки мисията си да помага на потребителите да вземат информирани решения за своите лични финанси, финансовият пътеводител www.MoitePari.bg стартира от този месец изцяло нова продуктова секция - първото по рода си динамично сравняване на всички предлагани на българския пазар спестовни сметки. Сравнението се базира на обективния показател „Ефективен годишен доход". Той отчита както дохода, който се реализира от лихвата по сметката, така и всички съпътстващи разходи по нея, спрямо предварително зададен сценарий за управление на сметката. В детайлите по всяка банкова оферта ще е достъпна и събрана на едно място информация както за всички възможни такси, начислявани или не от банката, така и за предимствата и възможностите, от които потребителите могат да се възползват. Например дали е възможно да се ползва свободно сметката и лихвите по нея, без да се намалява договорения лихвен процент или кои са продуктите, с които може да се комбинира спестовната сметка.

Секцията вече е достъпна за всички потребители на MoitePari.bg на адрес

http://www.moitepari.bg/Spestovni_Smetki/Tarsene.aspx.

В продължение на своята активна работа в тази посока, MoitePari.bg стартира и информационно-образователна кампания за употребата на спестовни сметки. Инициативата цели повишаване на информираността на потребителите и обръща специално внимание към начините за олихвяване и гъвкавостта на сметките. В рамките на три месеца ще бъдат подготвени и разпространени различни информационно-аналитични материали, които ще са достъпни за всички потребители на www.MoitePari.bg.

Повече информация и данни от проучването ще намерите на www.MoitePari.bg.