Иван Гешев приел номинацията за главен прокурор, защото не може да позволи да отиде на вятъра труда на колегите му до този момент. Това като мотив изтъкна зам.-главният прокурор в интервю за БНТ.
Залогът е по-голям, затова ще бъде една идея по-кално, категоричен е Гешев.
Искам прокуратурата, отворена към проблемите и болките на хората, заяви Гешев.По думите му прокуратурата в момента се намира в най-добрата си форма, като много неща трябва да бъдат запазени и да се надграждат.
"Не харесвам революционните промени и не споделям виждането, че всичко трябва да се започне отначало", подчерта Гешев.
Зам.-главният прокурор изтъкна, че не споделя виждането, че трите власти трябва да бъдат разделени. По думите му те трябва да работят заедно, за да има резултати.
Той подчерта още, че не се засяга от определение "протеже" на Сотир Цацаров, тъй като настоящият главен прокурор се е подписал последен под номинацията, а и Цацаров е "най-успешният главен прокурор до момента".
Той потвърди, че очаква много кал да се изсипе върху него и близките му, въпреки че декларира, че няма от какво да се притеснява.
"Аз не съм човек, който бяга от отговорност и няма от какво да се притеснявам", подчерта Гешев.
Очаква и сформирането на кръг срещу него от олигарсите на прехода, "които са в ареста или предстои да влязат в ареста". Залогът им, по думите на самия Гешев, е оцеляването на всякакви олигарси, мутри и кого ли не, срещу които ние водим дела".Като имена във въпросния кръг Иван Гешев посочи "обвиняемият Прокопиев", Стайков, Арабаджиеви, Баневи.
По думите му интересът, който обединява тези хора е неработеща прокуратура.
Ние нямаме никакви притеснения да повдигнем обвинения на който и да е, независимо към кой олигархичен кръг принадлежи, ако има доказателства, поясни зам.-главният прокурор.
По отношение на думите на съпредседателя на "Демократична България" и бивш вътрешен министър Христо Иванов, който заяви, че Гешев служи на олигархията, номинираният за главен прокурор коментира с думите: "Когато нямаш разумни и сериозни аргументи, лепиш етикети".
За депутата Делян Пеевски, Гешев поясни, че го е виждал само веднъж преди 4-5 години по повод преписка.
Зам.-главният прокурор обясни още, че е нормално Специализираната прокуратура да е във фокуса на общественото внимание. По думите му от нея се очакват по-сериозни резултати от действия по високите етажи на властта.
В тази връзка той посъветва окръжните прокурори да динамизират работата си.
На въпрос дали ще продължи да се явява както до сега на заседанията по делото КТБ, Гешев заяви, че не би предал колегите си, с които е работил по случая и би било логично да продължи да присъства.
Гешев подчерта, че не е част от елита и статуквото. Израснал съм бавно и постепенно в системата и съм преминал през всички нива на съдебната власт. Аз съм несистемен играч и нетипичен за българската власт, допълни още той.
Припомняме, че вчера стана ясно, че Иван Гешев в първата номинация за главен прокурор. Той бе издигнат от прокурорската колегия. Зад кандидатурата му застава и сегашният главен прокурор Сотир Цацаров, чийто мандат изтича през януари.
Въпреки, че неофициално именно Иван Гешев беше спряган като най-вероятна номинация, а и най-вероятен наследник на Сотир Цацаров, шефът на спецпрокуратурата няколко пъти отхвърляше и отричаше такава възможност.
Иван Гешев заяви и че очаква сегашното състезание да е мръсно и кално и се опасява, че ще се купуват магистрати, политици и журналисти.
Philosopher
на 23.07.2019 в 20:41:17 #4Boneberg = bonehead
Boneberg
на 23.07.2019 в 17:36:44 #3Ей,хора!Опомнете се! С този избор България се отдалечава от нормалните държави!
berdj-vartanyan
на 23.07.2019 в 12:45:35 #2Ако някой от коментиращите някога е живял или живее в Букурещ,едва ли би помислил за такъв коментар. Позволявам си това да пиша понеже съм бил по времето на М.Маковей и нейната наследничка Л.Кьовеши. И колкото да са факири адвокатите на потърпевшите,всичките влизат в затвора. Започна се с бившият премиер Адриян Настасе и продължи с доскорошният колега на г-жа Нинова в Румъния,който вече е в затвора.Ефективни присъди получиха областни губернатори,кметове на малки и големи градове,депутати,футболни босове и мениджери и много други.Нещо което прави впечатления,че повечето от предявените обвинения от оглавяваната от двете дами ДНА,са 85% членове на управляващата в Румъния соц.демократична партия. Не бива да сме черногледци при всеки избор.Напуналите румънци в работа по чужди държави е над 4 мил.Значили,че правосъдието е им виновно и корупцията им е такова високо ниво,че да тичаме един срещу друг не може да се срещнем. Но ние българите сме с чип- повече песимисти,не сме дисциплинирани,въобще не спазваме правилата и законите.Погледнете как се спазват правилата при кормуване.Само бъркането в джоба и то в най кратък срок е обуздаване ни.Въжможно е да се дисциплинаране. Недай боже да се провеждат избори през година.Всички и всеки се е политизирал и оценките му преминават през политическите пристастия.Това е така ,защото в демократична България с население от 7 мил.население имаме над 200 партии.Нормално ли е? Продиктувано от политическо виждане,ще се явят и много критици за всеки избор.Още се неродило детето,правим у- ще,а къде е детската ясла и градина.Същата работа и със избора на главен прокурор или за друга институция.Зависта започва да излиза на повърхноста.Има и благородна завист.но ние сме далеч,както свободата и свободията.
posredstven
на 23.07.2019 в 09:13:01 #1Глупости. Бройте поне още едни 100.000 напуснали България заради това че нищо положително и интелигентно не става в нея