В Министерството на правосъдието се проведе национално съвещание с професионалното ръководство на Главна дирекция "Изпълнение на наказанията", началниците на затвори и ръководителите на 7-те областни служби "Изпълнение на наказанията", които контролират секторите "Арести" и "Пробация".
Основен фокус бе реорганизацията на работното време в местата за лишаване от свобода, включително с отчитане на досегашния опит, съобщиха от министерството. "Министерството на правосъдието ще продължи с поетапното въвеждане на 12-часов график на работа на надзорно-охранителния състав на затворите. Ще се съобразяваме с практическите затруднения по места, но съобразяване не означава отстъпление", подчерта министър Зарков. Реорганизацията цели най-вече подобряване на качеството на работата и условията на труд, категоричен бе той. От правосъдното министерство отбелязват, че масовото поетапно преминаване на 12-часови смени започна тази година, а в затвора Варна така се работи от 2018 г. Ресорният заместник-министър Мария Павлова заяви, че Европейският комитет против изтезанията от години отправя препоръки в тази насока и вече изисква България да посочи конкретни срокове, в които 24-часовите смени ще бъдат премахнати.
По рано от Синдиката на служителите в затворите в България (ССЗБ) съобщиха, че по време на съвещанието ще внесат подкрепена от 2082 души подписка срещу цялостното управление на човешките ресурси в системата на затворите. Тя е придружена с писмо до служебния правосъден министър Крум Зарков, заместничката му му Мария Павлова и шефа на главна дирекция "Изпълнение на наказанията" Ивайло Йорданов. "Искрено се надяваме, решенията, които налагате, да не станат причина за възникване на, или още по-лошо, серия от инциденти. Кой от Вас ще поеме отговорност? От управлението Ви до момента прави впечатление, че не се интересувате от мнението на Синдикат на служителите в затворите в България и не коригирате вече взети решения на базата на наши становища, но никога не е късно да се съобразите с мнението на активните служители, пряко засегнати от ситуацията, застанали с възгледа си, имената и подписа си", се казва в писмото.
От синдиката посочват, че подписката отразява оценката на комулативния ефект от политиката на Министерството на правосъдието по отношение на третирането на служителите от надзорно-охранителния състав в системата на главна дирекция "Изпълнение на наказанията" и е имала имаше за цел да определи общото схващане и нагласите сред служителите, пожелали да изразят мнение.
От ССЗБ подчертават, че приблизително 70% от служителите от надзорно-охранителния състав в систематата не одобряват налаганите промени по смяна на режима, при незачитане на синдикалните становища, отсъствие на насоки за комплексно развитие на системата и притискане с манипулации и авторитарни средства да се откажат от исканията си.
Към изразените в подписката мотиви, от синдиката добавят още: "От години Синдикат на служителите в затворите в България говори и настоява за нужда от промяна, не само в системата на затворите, но и в целия сектор за сигурност, по отношение на който всички управляващи се провалиха със съмнителни и опасни управленски решения, които са в основата на големия брой критични събития, които се случват, като някои от тях стават известни на обществото, но други, например тези в затворите и арестите, остават скрити".
От ССЗБ отбелязват също, че всяка вербална и физическа агресия над служители, актовете на самонараняване, случаите на суицидно поведение, осуетени от служителите, смъртни случаи и самоубийства, сбиванията, нараняванията и арестите са оставени "на плещите" на затворническия персонал. "Не можем да продължаваме така. Напрежението, което се изпитва е постоянно, и служителите в затворите и арестите го разбират добре", се изтъква в писмото.
Синдикалната организация изразява позиция, че системата на затворите е място, където пазителят на държавния печат на Република България трябва да започне да предприема цялостни и ефективни реформаторски действия за справяне с последиците от една пенитенциарна политика на оправдаване на нарушителите и смекчаване на тяхната вина, което, от своя страна, отслабва реда и дисциплината.
Според ССЗБ обаче Министерството на правосъдието, вместо да полага усилия за облекчаването на условията на труд на служителите си, отказва да приеме нормативни изисквания за числеността на персонала, и предприема действия, които допълнително създават напрежение и не решават основни проблеми, като високата натовареност, прекомерното полагане на извънреден труд, отложения отпуск, заплащането и др.