Големи проблеми се създават в последния момент. За това предупреди пред bTV бившият конституционен съдия Пламен Киров по повод предстоящите избори на 4 април.
Той заяви, че досега никой не си е дал сметка, че членовете на Секционните избирателни комисии всъщност могат да възразят да бъдат снимани, тъй като това е в конституционното им право.
Ако някой искаше да регламентира официална процедура, това трябваше да се уреди в закон, а не с решение на съда да се снима кой каквото иска, без правна основа за това заснемане, отбеляза експертът.
По негови думи здравният министър Костадин Ангелов дължи информация на обществото относно епидемичната обстановка, при която ще се гласува.
Киров посочи, че Ангелов продължава да делегира права на регионалните структури, така че "всеки да се оправя както знае".
По отношение на отказа на кандидатурите на българските прокурори от страна на европейския главен прокурор Лаура Кьовеши той изрази мнение, че това е по-скоро отношение към държавата ни, а не към отделните хора.
Припомняме, преди дни стана ясно, че съдът разрешава видеозаснемането и излъчването от броенето на бюлетините след края на изборния ден.
Това се случи, след като на 10 март ВАС върна делото за видеонаблюдението на изборите за ново разглеждане от Административен съд София - град, след като на 15 февруари АССГ остави без разглеждане жалбата срещу решението на Централната избирателна комисия от 8 февруари за утвърждаване на Указания за обработването и защитата на личните данни в изборния процес. Делото беше образувано по жалба на "Демократична България".
dddddd
на 17.03.2021 в 22:10:51 #2Всъщност тези, които постоянно твърдят, че изборите се фалшифицират са точно тези, които въобще не ходят да гласуват и нямат никаква представа за изборния процес. Има и доста такива хора, за които всичко е нагласено, няма смисъл, онези там горе и накрая Цветанов броял бюлетнините. Нивото е под нулата. А от това се възползват и неудачни и популистки партии като БСП, ДСБ и подобни, да оправдаят слабото си представяне. И такива като провокатора Радев, да всява напрежение. Имаме много добър Изборен Закон, одобрен от Венецианска комисия, партньори, вече дори не пращат наблюдатели, одобрен и от същата Мая Манолова, тогава от БСП, какъв е проблемът на загубилите изборите? - не ги устройват правилата, които сами са написали и одобрили?
dddddd
на 17.03.2021 в 21:50:17 #1Броенето на бюлетините и попълването на протокола, дори в най-спокойна обстановка отнема около час или два. И това става в края на изборния ден. Има грешки, най-често заради умора на комисията, която е от 6 часа сутринта е в секцията. Почти напълно изключвам злонамереност, защото в 99% от комисиите присъстват представители на всички партии, включително на ДСБ и Мая Манолова. С тази подготвена история за снимане, може да си представим каква суматоха ще стане в много секции, какво блъскане на "операторите". Едно е 5-7 човека да броят и наблюдават, друго е 20 човека да извадят телефони, апарати, камери или кой каквото иска и да станат разправиите, да се пречи на хората да преброят бюлетините и да попълнят коректно. Не 2 часа, 5 часа ще има скандали, някои вероятно с тази цел ще бъдат изпратени от партии като застъпници. И това е целта на вносителите, съвсем да се омажат изборите. Излишно е да се казва, че това го няма никъде по света, после се сърдим, като ни се подиграват колко сме умни. Спокойно бих го нарекъл цигания.