Профсъюзът на железничарите EVG ще се противопостави на плановете на германската държавна железопътна компания Deutsche Bahn (DB) да продаде печелившото си логистично дъщерно дружество DB Schenker, съобщава dpa.

Сюжетът засяга и България, където фирмата има стотици служители и стотици милиони оборот.

Надзорният съвет на DB трябва да гласува в сряда продажбата на DB Schenker на датския ѝ конкурент DSV за 14,3 млрд. евро (16 млрд. долара), но одобрението не е сигурно.

Според информация на dpa, EVG ще търси подкрепа и от конкурентния профсъюз GDL, който представлява машинистите на влакове.

Датска компания купува държавен бизнес в Германия и вече е един от най-големите играчи в логистиката в света

Датска компания купува държавен бизнес в Германия и вече е един от най-големите играчи в логистиката в света

Това ще представлява предизвикателство, тъй като бизнесът има около 73 000 служители

През първото полугодие Schenker отчете оперативна печалба от 520 млн. евро. За цялата 2023 г. дъщерното дружество за логистика е реализирало печалба от 1,8 млрд. евро, като е помогнало на Deutsche Bahn отново да покаже оперативна печалба след кризисните години на пандемията.

Цялата сума, получена от продажбата, се предвижда да бъде използвана за намаляване на дълга.

В България DB Schenker оперира чрез фирмата "Шенкер ЕООД". В нея към месец юли работят около 380 души. Последните публични финансови резултати - от 2022 г., показват над 200 млн. лева приходи и близо 31 млн. лева.

Българската стопанска камара поставя компанията сред водещите сред агенциите за превоз на товари у нас.

Чрез продажбата на едно от малкото си печеливши бизнес звена изпитващата затруднения DB Group цели да намали значителния си дълг, който през първата половина на годината възлиза на около 33 млрд. евро.

Половината от 20-членния надзорен съвет на групата е съставен от служители. Другите членове на съвета са политически назначения. В случай на равен брой гласове председателят на управителния съвет Вернер Гатцер може да използва двойния си глас, за да промени решението в ущърб на профсъюзите.

Профсъюзите се опасяват, че сливането с DSV ще доведе до съкращаване на много работни места, и подкрепят продажбата на инвестиционна компания. Интерес от такава има в лицето на CVC Capital Partners.