Продължаващата епидемия от коронавирусна болест (COVID-19) е пагубна, въпреки широкото прилагане на мерките за контрол. Огнището в Ухан, столицата на провинция Хубей в Китай и бързо се разпространи в различни региони на Хубей и във всички други китайски провинции, пише в свое изследване "Лансет".
Както е регистрирано от Китайския център за контрол и превенция на заболяванията (Китай CDC), до 16 февруари 2020 г. е имало 70 641 потвърдени случая и 1772 смъртни случая поради COVID-19, със средна смъртност около 2,5%.
Въпреки това, задълбоченият анализ на тези данни показва ясни различия в степента на смъртност между Ухан (> 3%), различни региони на Хубей (около 2,9% средно) и в другите провинции на Китай (около 0,7%) средно).
Твърдим, че това вероятно е свързано с бързата ескалация на броя на инфекциите около епицентъра на огнището, което е довело до недостатъчност на средствата за здравеопазване, като по този начин се отразява негативно на резултатите от пациентите в Хубей.
Ако приемем, че средните нива на здравеопазване са сходни в цял Китай, по-високият брой инфекции в дадена популация може да се счита за косвен индикатор за по-голяма тежест на здравеопазването.
Графиката на смъртността срещу честотата на COVID-19 (съвкупният брой потвърдени случаи от началото на огнището, на 10 000 население) показа значителна положителна корелация, което предполага, че смъртността е свързана с тежестта за здравеопазването.
В действителност съществуват значителни регионални различия в наличността и достъпността на ресурсите в здравеопазването в Китай. Такива различия могат отчасти да обяснят ниските нива на смъртност - въпреки големия брой случаи - в най-развитите югоизточни крайбрежни провинции, като Джеджианг (0 смъртни случая) сред 1171 потвърдени случая) и Гуангдонг (четири смъртни случая сред 1322 случая (0,3%).
Китайското правителство осъзнава логистичните препятствия, свързани с медицинските доставки в епицентъра на огнището, и се стреми да ускори доставките, да мобилизира големите и силни медицински сили в страната и бързо да изгради нови местни медицински заведения.
Тези мерки са от съществено значение за овладяване на епидемията, защита на здравните работници на първа линия и смекчаване на тежестта на резултатите от пациента.
Признаването на потенциалната връзка на смъртността с наличието на ресурси за здравни грижи може да помогне на други региони, които сега започват да се борят с това огнище, да бъдат по-добре подготвени.
По-важното е, че COVID-19 вече засяга все повече държави и територии по целия свят, включително северноафриканска страна, ситуацията в Китай може да помогне за информиране на други региони с ограничени ресурси за това как да се подготвят за евентуални локални огнища.
Според Световната здравна организация - СЗО, "този вирус има пандемичен потенциал и СЗО предоставя инструментите на всяка страна да се подготви съответно".
Всички страни, независимо дали имат случаи или не, трябва да се подготвят за потенциална пандемия.
Всяка страна трябва да е готова да открие случаите рано, да изолира пациентите, да проследи контактите си, да предостави качествена клинична помощ, да предотврати появата на огнища и да предотврати предаването на общността.
Има три приоритета: Първо, всички страни трябва да дават приоритет за защитата на здравните работници.
Второ, ние трябва да ангажираме общностите, за да защитим хората, които са най-застрашени от тежко заболяване, особено възрастните хора и хората със здравни състояния.
И трето, ние трябва да защитим най-уязвимите страни, като правим всичко възможно да ограничим епидемиите в страни с капацитет да го направим.
За да подкрепи страните, СЗО публикува насоки за оперативно планиране в подкрепа на готовността и реакцията на страните.
Тези насоки предоставят стъпка по стъпка ръководство с конкретни действия в съответствие с осем области - или стълбове:
Координация, планиране и мониторинг на ниво държава; Комуникация на риска и ангажираност на общността; Надзор, екипи за бързо реагиране и разследване на случая; Точки за влизане; Национални лаборатории; Превенция и контрол на инфекциите; Управление на случаи; И оперативна поддръжка и логистика.
"Ние не просто се борим да съдържаме вирус и да спасяваме човешки животи. Ние също се борим за ограничаване на социалните и икономическите щети, които глобалната пандемия може да нанесе", коментира ръководителят на СЗО.
"Работим със Световната банка и МВФ, за да оценим потенциалното икономическо въздействие на епидемията и да разработим стратегия и варианти на политика за смекчаване. Ние сме в постоянен контакт с ръководителите на двете организации".
Той обясни, че "за пореден път това е време за глобална солидарност - политическа солидарност, техническа солидарност и финансова солидарност. Това е единственият начин да предотвратите заразата и да спасите живот".