Американският пазар на труда е „олекнал" с още 80 000 работни места през март, след като нивото на безработица се е покачило до рекордна стойност от септември 2005 г. Първите коментари на анализаторите бяха за протичаща вече рецесия, но и евентуално достигане на дъно през този месец.

Новите работни места извън селскостопанския сектор бяха с отрицателна стойност от 80 000, което означава, че в страната не само не са се разкривали работни места, а е имало тежки съкращения. Очакванията бяха в диапазона от -50 000 до -60 000 броя, след като финансовите институции обявиха, че ще съкратят една част от персонала си. Нивото не безработица се е покачило до 5.1% през март от 4.8% през февруари.

Интересното е че февруарските данни преминаха ревизия и достигнаха -76 000, което не е толкова голяма разлика от текущото ниво. Ревизия нагоре имаше и за януарските и декемврийските данни, което накара икономистите да смятат, че американската икономика се бори с рецесията още от края на миналата година и вече достига по-ясно изразено дъно.

Загубата на работни места обаче съсипва потребителското доверие, което пък води до по-малко търсене от страна на американските граждани. Потребителските разходи са отговорни за две трети от ръста на американската икономика. Днешният доклад повиши очакванията на инвеститорите за нова агресивна стъпка по намаляване на лихвеното ниво от ФЕД с 0.50 процентни пункта. Припомняме, че в сряда председателят на Федералния резерв Бен Бернанке за първи път призна, че може да има свиване на икономиката през първото полугодие.

„Рецесията ако все още не е започнала, то съвсем скоро ще стартира", коментира Крис Рупки от банка в Ню Йорк пред Bloomberg. „Ще е чудо ако икономиката продължи да расте с толкова много съкратени американци. Федералният резерв трябва да продължи политиката си по сваляне на лихвите", продължава той.

Американските дългови книжа U.S. Treasury понижаха доходността си до 3.53% от 3.59% вчера, след като инвеститорите предпочетоха да не рискуват и преместиха парите си в традиционното „убежище" при кризи.

Последният път, в който Америка е губила работни места в три поредни месеца беше през 2003 г., когато започна войната в Ирак. Най-много работни места са били съкратени в производствения сектор (48 000), следван от автомобилостроенето (24 000).  

Веднага след данните американският долар за секунди поевтиня до $1.5775 към еврото, но с оглед вчерашните негови продажби и изконсумираната новина, в момента той се покачва до $1.5730. Има възможност за покриване на къси доларови позиции, след като щатската валута не успя да се върне към дъната си от началото на седмицата. Aмериканските борсови индекси падаха преди излизането на данните, а след тях тръгнаха устремно нагоре, но час след началото на търговията те отново се понижават с минмален процент. Според анализаторите, ако днес Wall Street приключи на зелено или около нулата, това ще е силен сигнал за укрепване на инвеститорското доверие и отмяна на низходящата корекция.

Снимка: Ройтерс