Развоят на събитията по време на днешната среща на върха на ЕС може да се определи като победа за Ангела Меркел. По информация на Spiegel, държавите от ЕС са постигнали единна позиция в спора за опазването на климата. Делът на възобновяемите енергийни източници до 2020 ще е 20% - поето е задължение.

Това за Европейския съюз са амбициозни цели. Ръководителите на държавите и на правителствата се споразумяха за задължителни мерки за постигане на чувствително намаление на емисиите на парниковите газове и свързано с първото увеличаване дела на биоенергиите.

До 2020 емисиите на CO2 трябва да бъдат понижени с една пета спрямо 1990. ЕС ще се старае да привлече на първо място Китай и САЩ към облигаторните цели за опазване на климата, като пръв подава ръка, поемайки едностранни ангажименти. Ако Азия и Америка проявят склонност да сътрудничат и се ангажират, Европа ще направи още по-смела стъпка и ще се задължи да намали парниковите си емисии до 30%.

Германското президентство се постара да изгради компромисна позиция между привържениците на ядрената енергия от една страна и поддръжниците на възобновяемите енергоизточници от друга. В резултат вместо сегашните 6%, до 2020 година 20% от енергията на Европа ще идва от слънцето, вятъра и силата на водата.

Канцлерът Меркел за първи път ръководеше подобна среща. Тя окачестви постигнатото решение като „качествен пробив", което ще гарантира иновативната способност на Европа. Вратата е отворена за нови измерения на политиката за енергията и климата - казала е Меркел. Тя е нарекла „важен въпрос за човечеството" с общи усилия да се запази повишаването на температурата на земята в границите на два градуса.

Сега Европейската комисия трябва да определи индивидуалната тежест за всяка страна - членка. „Всяка страна - членка разглежда себе си като специален случай и така всички отново са равни". Обаче е важно да няма прехвърляне на атомната енергия към графата „възобновяеми източници", както е поискала Франция поради мощната си АЕЦ мрежа.

За успокоение на Полша е бил включен пасаж, в който е отчетена „нарастващата грижа за сигурността на осигуряването на енергия". Полша поиска от ЕС по-силни гаранции за солидарност в случай на проблеми с Русия.