Президентът Реджеп Тайп Ердоган рискува да вкара икономиката на Турция в колапс, подобен на тези, които виждаме в популистките режими в Латинска Америка, казват от Ashmore Group Plc, цитирани от Bloomberg.
Въпреки че икономиката на Турция е по-диверсифицирана от тази на Венецуела, която разчита основно на износа на петрол, южната ни съседка се е запътила по много подобна пътека, изпълнена с грешни политики, които ще доведе до крах, казва компанията, която управлява $85 милиарда в развиващите се пазари.
Контролът върху капитала, национализацията и други политики, чиято цел е да попречи на частния сектор да защити собствеността си, докато макроикономическата среда се влошава, са следващите "логически политически стъпки", които ще последват в Турция, казва Джан Ден, директор в Ashmore. Коментарът му идва дни, след като президентът на Турция уволни гуверньора на централната банка. Турските власти многократно отричаха, че ще въведат капиталов контрол.
Ден е известен с това, че "хвана" дъното на пазара при срива на руската рубла през декември 2014 г., а по-късно стана бичи настроен към развиващите се пазари през октомври 2015 г. - месеци преди да започне двугодишно рали. Ето как ще протекат следващите месеци в Турция: лошите икономически политики ще започнат да струват скъпо на политиците (може би това видяхме и при изборите в Анкара и Истанбул). Но вместо властта да се опита да реши проблемите, то ще атакува симптомите на проблема като инфлацията, бавния растеж, слабата валута и забавящите се инвестиции.
Междувременно реалните проблеми ще бъдат игнорирани и ситуацията ще се влоши. Сред тях са лошите парични политики, увеличаващата се вредна намеса и други.
Докато икономическата ситуация се влошава, инвеститорите и бизнеса ще започнат да предприемат мерки, за да защитят богатството си. Резултатът ще е изнасяне на капитал, спад на инвестициите и други стратегии за запазване на стойност. Така правителството ще започне да обвинява частния сектор за лошите резултати и ще предприеме мерки да спре действията им по защита на капитала. И тук влиза капиталовия контрол, национализацията и други непазарни мерки.
Последната стъпка е криза, когато правителството остане без финансиране, а икономиката спре да расте.
GolaVoda
на 29.07.2019 в 17:57:15 #7Кръв, тестостерон и адреналин!!!
GolaVoda
на 29.07.2019 в 17:56:42 #6Турция има огромен капитал от млада кръв...и ще е още по-страшна в състояние на колапс... и тази млада кръв е по-важна от всичко...така че без значение, какво пишат за Турция тя сама ще определи пътя си.
Legalen
на 24.07.2019 в 16:53:12 #5Ще помогнем....Добрият комшия в нужда се познава!!!
Хирам
на 16.07.2019 в 16:41:00 #4разни юдеи злобеят и плещят тъпни! Много ги е яд, че Ердоан отсвири черната ушата мънки и сега демонстрира че не му пука от глупостите на оня с рижия перчем! турция е много голяма и силна страна и англосаксите ще я ухажват всячески и винаги, защото Босфора е доста по-тесен от Ормузкия проток! 90 млн турци и още 10 млн в Европа никак не са за подценяване, това е огромен пазар и огромна икономическа и военна мощ! пък тоя нека си плещи глупости и да спекулира на борсата , още малко ….
Striker
на 15.07.2019 в 14:33:35 #3Който се хване с азиатско-мужикистанското джудже така свършва
))
Ohliovski_reboot
на 10.07.2019 в 14:57:54 #2bitch-y?
ivan-atanasov
на 10.07.2019 в 12:47:41 #1Кво е това "бичи настроен"?!!