Първите стъпки на България в компанията на европейските страни в Брюксел бяха повече от плахи. Затворихме ядрени реактори, не изнасяме месо за Русия. Това със сигурност са благи неща, но те пряко засягат икономическите интереси на най-бедния в клуба.

Изглежда напоследък се наблюдава нещо като зачатък на българска позиция за защитаване на икономически интереси: първо несъгласието с квотите на въглеродните емисии (подобно несъгласие сякаш се очакваше от нас, балканците). После собствена на политиците позиция по европейската екомрежа НАТУРА.

Сега се добави и съобщението, че България е сред групата на деветте европейски държави, които се противопоставят на новите планове за либерализация на енергийния пазар. Това е водеща новина (разбира се акцентът не пада върху България) на уважаваната европейска медия EU Observer.

Наскоро европейската комисия предложи план за разделяне на производителите на енергия от собствеността над преносните мрежи. Така ще се въведе конкуренция и ще се намалят цените на енергийния пазар, считат от ЕС.

Изглежда горещият картоф за приемането на това политическо решение ще бъде подхвърлен на  Словения, която поема ротационното президентство през януари.

Против плановете за „разцепване на пълната собственост" са Австрия, България, Кипър, Франция, Германия, Гърция, Латвия, Люксембург и Словакия. Както се казва, в такава компания можем да си позволим да бъдем малко и в опозиция.

По думите на комисаря по енергетиката на ЕС Андрис Пиебалгс, дискусията между енергийните министри по този въпрос, състояла се вчера, е била „твърде интензивна".

Групата, в която е България, е също и против алтернативния сценарий, според който ще се формират независими системни оператори (ISO). Това предложение предвижда големите енергийни компании да предадат управлението на преносните мрежи на отделен оператор, но да запазят собствеността върху активите.

Берлин и Париж са дом на енергийните гиганти EDF и E.ON, които едновременно доставят енергия и контролират преносната мрежа. Тяхното „против" е разбираемо. Защо обаче и България реши да демонстрира характер?

Дали София е загрижена за евентуално възстановяване на износа на електричество за съседните държави след изграждането на АЕЦ „Белене"? Или заради предстоящите руски инвестиции в тръбопроводите? Или пък от лоялност към австрийци и германци, купили електропреносните мрежи в много български градове?

Няма ли обаче българската опозиция също и нещо общо с плановете на Румен Овчаров отпреди година да консолидира Булгаргаз с НЕК, защото имало тенденция за окрупняване на енергийните компании в Европа? След обединението на двата монополиста, акциите им трябваше да бъдат продадени.

С какво българските интереси, или интересите на българина, се защитават, като се запазва монопола в енергетиката? Задействахме пресслужбата на МИЕ да отговори на този въпрос за читателите на Money.bg. Надяваме се всички да останем доволни от очаквания утре отговор.